Araba Alacaklar Dikkat: İkinci El Araç Piyasasında Sert Düşüşler Başladı!

İkinci el olan otomobil fiyat değerlerinin sıfır araç fiyatlarını geçmesi ile ikinci el araç piyasası ağır bir darbe aldı. İkinci el online araç piyasasında ve hafif ticari araç piyasasında satışlar geçen aya göre %10,50 azaldı.

Araba Alacaklar Dikkat: İkinci El Araç Piyasasında Sert Düşüşler Başladı!

Araç fiyatlarının geneline bakıldığında ise geçen aya göre % 1,4 gerileme verilere yansıdı. Açıklaması yapılan verilere göre Türkiye ikinci el online binek ve hafif araç ticari pazarı içinde toplamda 103.398 adet satış kayda geçti. Geçen senenin sadece Ocak ayında ise 114.600 araç satışı yapılmıştı. Bu verilere bakıldığında sektörde negatif bir durumun söz konusu olduğu ortaya çıkıyor.

Satış Verileri Nasıl?

Satışlarda Ocak 2020 tarihine göre %28,49 ve Aralık 2020 tarihinde göre %10,50’lik bir düşüş gözlemleniyor.  Bu düşüşler ise hem üreticileri hem de alıcıları kötü yönden etkiliyor. Otomotiv sektörünün önemli firmalarınca açıklanan verilere göre, ikinci el online binek ve hafif araç ticari pazarında ilanlara yansıyan araç adedi geçen yıla göre %65 artışa sahne olarak 267.68 rakamına ulaştı. İlana çıkan araçların %39’u satış listelerine giriş yapabildi. Geri kalan oran ise alıcıları ile buluşamadı.

Segment bazında incelendiğinde ise geçen ay pazarın lideri 33.734 adetlik satış ve %40.5’lik pay ile C segmenti oldu. C segmentinden sonra en yüksek satış %27,7 pay oranı ve 18.45 adetle B segmenti olarak belirlendi. Bu süreç içinde ikinci el online satışların toplamındaki binek araçlara ait pay ise 581, hafif ticari araçların genel payı %19 olarak verilere yansıdı.

En Çok Kayıp Hangi Araç Tipinde?

Satın alınan araçların %27’sinin 1 ile 4 yaş arası araçlar oldukları, satıştaki %45 oranın ise 5 ile 10 yaş aralığındaki araçlara ait olduğu açıklandı. Araç satışlarının %38’lik dilimine bakıldığında 11 yaşında üzerinde olan araçların alıcıları ile buluştukları görülüyor.

2021 senesinde ilanlar üzerinden yapılan analize göre, ikinci el otomobillerde bir önceki aya göre %1,4’lük fiyat gerilemesi ile en yüksek düşüş A ve B-SUV segmentinde görüldü. 28 farklı markanın 200 modelinde yapılan inceleme ardından B-SUV segmentinde üretim sürelerinin de aşağı çekildiği görüldü.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@