ÖSYM TYT 2022 puan hesaplama aracı! TYT 2022 sıralama hesaplama (18 Haziran 2022)

Türkiye'de bugün milyonlarca öğrenci TYT sınavına giriş yaparken sınav bitimi sonrasında ise cevap anahtarı araştırılmaya başlandı. Öğrenciler hatırladıkları soruların yanıtlarını not ederek ortalama netlerini merak ediyor. Peki TYT 2022 puan nasıl hesaplanır, puan hesaplama aracı, tyt 2022 sıralama hesaplama...

ÖSYM TYT 2022 puan hesaplama aracı! TYT 2022 sıralama hesaplama (18 Haziran 2022)

Türkiye'de bugün milyonlarca öğrenci TYT sınavına giriş yaparken sınav bitimi sonrasında ise cevap anahtarı araştırılmaya başlandı. Öğrenciler hatırladıkları soruların yanıtlarını not ederek ortalama netlerini merak ediyor. 18 Haziran 2022 Cumartesi günü Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı ile başlayan üniversite sınav süreci yarın 19 Haziran 2022 Pazar günü Alan Yeterlilik Testi'ne tabii tutulacaklar.

Öğrenciler TYT cevap anahtarının paylaşılması ile birlikte ortalama netlerini ve sıralamalarını hesaplamak istemektedir. Türkiye'de TYT ve AYT sonuçları Ağustos ayının son haftasına açıklanırken tercihler ise sonuçların açıklanmasından hemen 1 hafta sonra başlamaktadır. Süre daralmaya devam ederken bu süreçte ise öğrenciler şimdiden puan hesaplama araçlarını araştırmaya başladı. Peki 2022 TYT nasıl puan hesaplanır, puan hesapalama aracı ve sıralama hesaplama haberimizde yer alıyor.

TYT 2022 PUAN NASIL HESAPLANIR?

Temel Yeterlilik Testi sınavına giren adaylar hesaplama yapmak için aşağıda ki adımları izlemeleri gerekmektedir.

TYT sınavı için puan hesabı yaparken 2022 yılında netleri:

  • Türkçe: 3.3
  • Matematik: 3.3
  • Sosyal: 3.4
  • Fen: 3.4

ile çarparak sonuca ÖSYM tarafınadn her adaya verilen 100 puanı ve OBP'yi ekleyerek TYT yerleştirme puanınızı hesaplayabilirsiniz.

OBP hesabı yapabilmek için diploma notunuzu 0,6 sayısı ile çarpmanız yeterli olacaktır. Örnek çarpım işlemi: 80x0,6:48

TYT 2022 SIRALAMA HESAPLAMA

Temel Yeterlilik Testi (TYT) puan ve sıralama hesabı yapmanız için ise belirli formüller bulunmaktadır.

TYT sınavlarında sıralama hesabı yapabilmeniz için hesaplama araçlarını kullanmanız gerekmektedir. ÖSYM onaylı bazı sıralama hesapları üzerinden sizlerde ortalama tahmini sıralamanızı hesaplayarak kaçıncı sırada yer aldığınızı öğrenebilirsiniz.

TYT 2022 sıralama hesaplamaları son saatlerde çok fazla araştırılırken bu işlem için bir formül bulunmamaktadır.