ÖSYM DGS e-Devlet Sonuç Giriş Ekranı! Önlisans Mezunları için Ne Zaman Açılacak?

Üniversitelerin önlisans bölümlerinden mezun olan adaylar için DGS 2021 tamamlandı. Adaylar bundan sonra sınav sonuçlarını ve tercih işlemlerini bekliyorlar.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Kamu Gündemi -

Üniversitelerin 2 yılık önlisans bölümlerinden mezun yüzbinlerce aday ÖSYM tarafından gerçekleştirilen 2021 DGS'ye katıldılar. 81 il merkezinde düzenlenen sınav kapsamında adaylar Matematik ve Türkçe alanlarında toplam 160 soruya yanıt verdiler. 11 Temmuz tarihinde düzenlenen sınav sonrası ise sonuçların açıklanması bekleniyor. 

ÖSYM 2021 DGS SONUÇ AÇIKLAMA TARİHİNİ İLAN ETTİ

ÖSYM Başkanlığı'nın 2021 yılı sınav takviminde DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ilan edildi. Kurum 11 Temmuz tarihinde düzenlenen sınav için sürecin devam ettiğini ve 13 Ağustos tarihinde DGS'ye giren adaylar için sonuçların açıklanacağı bildirdi. Adaylar ilan edilen gün içerisinde ÖSYM duyurusu yayımladığında sonuçlarını görüntüleyebilecekler. 

DGS SONUÇLARI NASIL GÖRÜNTÜLENECEK

Dikey Geçiş Sınavı için sonuçların açıklanmasının ardından ise adaylar sonuçlarına ÖSYM Aday İşlemleri sistemi üzerinden yada ÖSYM Sonuç Sorgulama sistemi üzerinden ulaşabilecekler. İki seçenekte de adaylar öncelikle kendilerine ait T.C. kimlik numaraları ile sisteme giriş yapacaklar. 

Sonuç sorgulama sayfasını kullanan adaylar T.C. kimlik numarası ve şifreyi girdikten sonra direkt olarak kaç puan aldıklarını, sıralamalarını görebilecekler. Ancak Aday İşlemleri Sistemi üzerinden sınav sonuçlarını görüntülemek isteyen adaylar, sınav sonuçları sekmesinden kaç puan aldıklarını görüntüleyebilecekler. 

ÖSYM'nin sistemine adaylar e-Devlet platformu üzerinde de giriş yapabilirler. Bu sayede de Dikey Geniş Sınavı 2021 sonuçlarına ulaşılabilir. 

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Dikey Geçiş Sınavı için üçüncü aşama tercih sürecidir. Sonuçların açıklanmasının ardından adaylar kendileri için uygun üniversiteler adına tercihlerini yapacaklar. Tercih edebilecekleri bölümlerini sıralama ve puanlarına göre tercih yapacak adaylar bu işlemlerini Ağustos ayın içinde yapacaklar. 13 Ağustos tarihinde açıklanacak DGS sonuçlarının ardından tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı ise açıklanmadı. Sonuçların duyurulması ile birlikte tercih tarihleri de açıklanacak. 

2021 DGS tercih işlemleri de ÖSYM Aday İşlemleri sistemi üzerinden tamamlanacak. Adaylar sisteme giriş yaptıktan sonra "Tercihler" sekmesinden DGS tercihlerini bildirecekler. 

DGS SONRASI KAYIT İŞLEMLERİ

DGS sonunda kayıt işlemlerini tamamlayacak olan adaylar lisans bölümleri için hak kazanmaları durumunda kayıt işlemlerini yapacaklar. Kayıt işlemleri üniversitelere doğrudan giderek ve önlians diploması ve diğer evrakların teslimi ile tamamlanacak. 

HABERİ PAYLAŞ: