ÖSYM Başkanlığı sonuçların ardından adayların ALES cevap kağıtlarını da paylaştı!

ÖSYM Başkanlığı ALES sonuçlarının ardından cevap kağıtları ve aday cevaplarını da 10 gün süreyle yayımladı. ALES cevap kağıtlarına nasıl erişilir? Detaylar haberimizde...

Eğitim 12.10.2021 - 13:02 12.10.2021 - 13:02

19 Eylül 2021'de gerçekleşen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavının (2021-ALES/2) sonuçlarını sabah saatlerinde açıklayan ÖSYM, ardından da cevap kağıtları ve aday cevaplarını erişime açtı.

ÖSYM'den yapılan açıklamada cevap kağıtları ve aday cevaplarının ttps://ais.osym.gov.tr adresinde 10 boyunca erişime açık olacağı vurgulandı. 

Açıklamaya göre adaylar; ÖSYM'nin resmi sitesinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile “Cevap Kâğıdı Görüntüleme” ekranına ulaşarak, sınavda kullandıkları cevap kâğıdı görüntüsünü, cevap kâğıdına yaptıkları işaretlemeleri, bu işaretlemelerin optik okuyucularla okunması sonucu elde edilen aday cevaplarını ve soruların doğru cevaplarını görebilecekler.

Ayrıca adaylar, aday cevaplarının ve cevap anahtarının yayımlandığı form üzerindeki soru numaralarını tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin vermiş olduğu cevabına erişebilecekler.

Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek diziliminde ekrana gelecek. Yine sayfada adayların testlerdeki toplam doğru, yanlış ve boş cevap sayıları ile birlikte ham puanları da görülebilecek. 

ÖSYM Başkanlığı, daha önce sınav takviminde ALES sonuçlarının 14 Ekim Perşembe günü açıklanacağını duyurmuş ancak bu sabah saat 10.00 itibarıyla sonuçları adaylara duyurmuştu.