ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den DGS duyurusu: 2 Ağustos tarihine kadar... DGS ne zaman açıklanacak?

Geçtiğimiz Pazar günü öğrencilerin girdiği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonrasında adayla sınav hakkında çok sayıda detay, duyuru ve açıklamayı yakından takip etmeye başladı. ÖSYM Başkanı Halis Aygün ise sınavla ilgili bir son dakika duyurusu yaptı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den DGS duyurusu: 2 Ağustos tarihine kadar... DGS ne zaman açıklanacak?

3 Temmuz Pazar sabahı 2 yıllık ön lisans programlarından 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmak isteyen çok sayıda öğrenci Dikey Geçiş Sınavı'na (DGS) giriş yaptı. Sınavın hemen ardından sınavda sorulan soruları araştıran adaylar ilerleyen süreçte de yetkili isim ve kurumlardan gelecek olan açıklama ve duyuruları yakın takibe aldı. Son olarak dün akşam saatlerinde ÖSYM ve ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün tarafından yapılan açıklamalar ile sınav sonuçlarının ilan edileceği tarih duyurulmuştu. Bir son dakika gelişmesi olarak ise ÖSYM Başkanı Halis Aygün ve ÖSYM'nin resmi sosyal medya hesaplarından DGS ile ilgili yazılı açıklama paylaşıldı.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den DGS duyurusu: 2 Ağustos tarihine kadar... DGS ne zaman açıklanacak? - Resim : 1DGS 2022 Ne Zaman Açıklanacak?

Dikey Geçiş Sınavı'nın ne zaman, saat kaçta açıklanacağı adaylar için merak konusu olmuşken dün akşam saatlerinde ÖSYM tarafından yapılan resmi açıklama ile adaylara ilgili duyuru yapıldı. Sınav sonuçlarının 12 Ağustos tarihinde açıklanacağı adaylara duyuruldu.

ÖSYM Başkanı Halis Aygün'den DGS duyurusu: 2 Ağustos tarihine kadar... DGS ne zaman açıklanacak? - Resim : 2

ÖSYM'den Eğitim Bilgisi Duyurusu

ÖSYM tarafından geçtiğimiz dakikalarda yapılan paylaşım ile adayların eğitim bilgilerini seçmeleri ile ilgili duyuru yapıldı. Yapılan duyuru ÖSYM'nin ardından ÖSYM Başkanı Halis Aygün tarafından da paylaşıldı. İşte o duyuru metni;

"2022-DGS: Sistemdeki Eğitim Bilgilerinin Adaylar Tarafından Kontrolü ve Eğitim Bilgisi Seçme İşlemi

2022-DGS değerlendirme işlemlerinde, adayların ön lisans seviyesindeki eğitim bilgileri kullanılmaktadır. 2022-DGS’ye başvuran adayların 06 Temmuz - 02 Ağustos 2022 tarihleri arasında Aday İşlemleri Sisteminde (AİS) bulunan ilgili adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek 02 Ağustos 2022 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgilerinde eksiklik/hata olduğunu düşünen adayların, mezun oldukları/olacakları yükseköğretim kurumları ile görüşerek eğitim bilgilerini YÖKSİS üzerinden düzelttirmeleri ve bu düzeltme işlemi sonrasında 06 Temmuz - 02 Ağustos 2022 tarihleri arasında ilgili adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylamaları gerekmektedir.

Eğitim bilgisi YÖKSİS’ e eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri ve sonrasında ilgili adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek 02 Ağustos 2022 tarihi saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekmektedir.

Adayların bireysel olarak veya yükseköğretim kurumlarının doğrudan Merkezimize yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri kabul edilmeyecek ve cevaplandırılmayacaktır.

Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 02 Ağustos 2022 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup adayların bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri yapılacaktır.

2022-DGS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemleri 02 Ağustos 2022 tarihinde saat 16.00’da sona erecek olup, bu tarihler arasında yapmış olduğu son seçim önem arz etmektedir. ÖBP’ ye ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacaktır. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçmiş olduğu eğitim bilgisi, bu eğitim bilgileri arasında ise adayın bu eğitim bilgisi kullanılacaktır (Onay işlemi yapan veya yapmayan tüm adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; ön lisans alan bilgisi, okul kodu kullanılacaktır.) Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyor ise adayın en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacaktır.

2022-DGS adaylarına önemle duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI"