Osman Kavala mahkemesi ne zaman? Osman Kavala'nın suçu ne? Serbest bırakılır mı?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de yakından takip ettiği Osman Kavala duruşmasının ne zaman görüleceği, Kavala'nın serbest kalıp kalmayacağı merak ediliyor. İşte Kavala olayına dair bilinenler...

Gündem 26.11.2021 - 12:08 26.11.2021 - 12:08 Ali Parim

Gezi Parkı eylemleri nedeniyle 2017’den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala'nın mahkemesinin ne zaman olduğu araştırılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Türkiye’nin Soros’u” olarak suçladığı Osman Kavala'nın serbest bırakılıp bırakılmayacağı da merak ediliyor.

İlk olarak Osman Kavala'nın hangi davadan tutuklu bulunduğunu belirtelim; 4 yıldır cezaevinde olan Kavala hakkında Gezi eylemleri bağlamında ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve 15 Temmuz darbe girişimi bağlamında ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarıyla iki ayrı iddianame bulunuyor. 

Ancak Kavala'nın yakınları, bu suçlamanın hukuki değil, siyasi olduğunu düşünüyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) da 10 Aralık 2019 tarihinde Kavala’nın tutukluluğun hak ihlali olduğuna hükmetmiş, ‘derhal serbest bırakılması’nı istemişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanmasını denetleyen Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi de Kavala’nın 30 Kasım’a kadar serbest bırakılması için süre vermişti. Aksi halde Avrupa Konseyi üyesi Türkiye hakkında taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) uymadığı gerekçesiyle ihlal prosedürü başlatacağına dikkat çekilmişti.

30 Kasım'a artık sayılı günler kala herkes, Osman Kavala'nın mahkemesinin görüleceği tarihe ve serbest bırakılıp bırakılmayacağına kilitlendi. Osman Kavala’nın tek tutuklusu olduğu 52 sanıklı Gezi Davası'nın ikinci duruşması bugün görülecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@