Önlisans mezunları nasıl memur olur? 2022 ve 2023 yılı ilanları yapılması gerekenler

Üniversitelerin iki yıllık bölümlerinden mezun olanlar nasıl memur olurlar? Önlisans mezunları için memur olma rehberi 2022 ve 2023 yılı personel alımları.

Önlisans mezunları nasıl memur olur? 2022 ve 2023 yılı ilanları yapılması gerekenler

Üniversitelerin iki yıllık bölümlerinden mezun olan adaylar için memur olmanın farklı şekilleri bulunuyor. Önlisans mezunlarının KPSS puanıyla veya KPSS puan şartı olmadan memur olabilmeleri için yapmaları gerekenler yazımızda.

ÖNLİSANS MEZUNLARI NASIL MEMUR OLURLAR?

Önlisans mezunları için memur olmanın ilk aşaması KPSS puanıdır. KPSS'ye giren yüksek puan adaylar birçok kurumun ilanı için çok büyük avantaj elde ederler. Bu kapsamda önlisans mezunlarının KPSS'ye girmeleri sınava hazırlanıp iyi puan almaları gerekiyor. Önlisans türünden alınacak puan iki yıl geçerli olduğundan önemi artıyor.

Merkezi Atama ile Memur Alımı

Kurumlar yılda iki defa ÖSYM'ye açık kadroları gönderir ve KPSS puan sıralaması esasına göre mülakatsız kadrolu memur olarak atanırlar. Önlisans mezunları Aralık ve Temmuz dönemlerinde yayımlanan merkezi atama duyurularını takip edebilir kendi bölümlerine göre tercih yapabilir memur olarak atanabilirler.

Sözleşmeli Personel Alımları

Kurumlar merkezi atama dışında sözleşmeli memur alımı yaparlar. Bu ilanlar kariyer kapısı, resmi gazete, basın ilan kurumu gibi sitelerden duyurulur. Bu duyurular üzerinden memur alımları takip edilebilir.

Adalet Bakanlığı, PTT, DSİ, İçişleri Bakanlığı, EGM Alımları

Bakanlıklar yıl içinde çok sayıda kadroda personel alımı yaparlar. PTT çeşitli kadrolarda personel alır. EGM bünyesinde polis alımları olurken MSB ve İçişleri Bakanlığı'na askeri personel alımları yapılır.

KPSS'siz Personel Alımları

Bazı kurumlar KPSS şartı olmadan önlisans mezunu personel alırlar. Ancak bu duyurular genellikle çok nadir olup tüm mesleki koşulların sağlanması şartıyla yayımlanır. Adayların ilanları yakından takip etmesi gerek.

Belediyelerin Personel Alımları

İl ve ilçe belediye başkanlıkları KPSS'siz veya KPSS puanıyla memur alımı yaparlar. Bu alımları takip edenler kamuda çalışma fırsatı yakalayabilirler. Bunun için adayların hem kariyer kapısı, hem resmi gazete ilanlarını hemde basın ilan kurumunda, İŞKUR'da yer alan kamu grubu personel alım ilanlarını yakından takip etmeleri gerek.