Veraset İlamı Sorgulama Nasıl Yapılır 2021?

Veraset ilamı sorgulamak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine girerek, sorgulama işlemlerini yapabilirler. Bu sorgulama işlemi için E-Devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekir. E-Devlette veraset ilamı sorgularken tarih sınırı bulunur.

Veraset İlamı Sorgulama Nasıl Yapılır 2021?

Veraset ilamı sorgulamak isteyen kişiler Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile birlikte E-Devlet adresine girerek, sorgulama işlemlerini yapabilirler. Bu sorgulama işlemi için E-Devlet şifrenizi biliyor olmanız gerekir, E-Devlet şifresini bilmeyen vatandaşlar kendilerinin bulundukları en yakın konumda ki PTT merkezlerine giderek E-Devlet şifresini edinebilir.

E-Devlet internet adresine giriş yaptıktan sonra üst kısımda yer alan arama kısmına veraset ilamı yazarak, aratıp sorgu başlatılır. Ardından çıkan Adalet Bakanlığı Veraset İlamı bölümüne geçilir. Bu kısımda veraset ilamı için sorgu yapmak istediğiniz, mirası bırakan kişinin T.C. kimlik numarası girilir ve sorgulama yapılır.

Veraset İlamı E-Devlette Sorgulamak İçin Tarih Sınırlaması Var Mı?

E-Devlette veraset ilamı sorgularken tarih sınırı bulunur. Bu bölümde sorgulama yapılırken bilinmesi gereken unsur mirası bırakan kişinin vefat ettiği tarihtir. Vefat tarihinin 1990 yılından önce olan kişilerin miras sorgulamaları E-Devlet üzerinden yapılamaz. E-Devlet kaynak sistemi bu tarih öncesini göstermez. Buna göre veraset ilamı sorgulamak isteyen kişilerin öncelikle sorguyu yapmak istedikleri kişinin T.C. kimlik numaralarını bilmeleri, ardından da sorgu yapmak istedikleri kişinin ölüm tarihi bilmeleri, bu tarihin de 1990 senesi ve sonrası olması gerekir.

Veraset İlamı Nedir?

Veraset ilamları, kişinin miras bırakması durumudur. Bu durum kişinin vefatının ardından gerisinde bıraktığı mal varlığa işarettir. Veraset ilamı yasal olarak mirasçı ya da mirasçıları bulundurur. Bu mirasçı ya da mirasçılara varlık sayısına bağlı olarak belirlene mirastan pay alma oranı mevcuttur. Bu mirastan hangi şekilde pay alınacağını gösteren belgeye mirasçılık belgesi ya da veraset ilamı denir.

Veraset İlamı Nereden Alınır?

Veraset ilamı almak için Sulh Hukuk Mahkemesine ya da herhangi bir Notere başvurulabilir. Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmakta ya da Notere başvurmakta bir farklılık yoktur, başvurunuzu Sulh Hukuk Mahkemesince ya da Noterce gerçekleştirmeniz mümkündür.

Burada ayrım sadece veraset ilamı almak isteyen kişinin dikkat etmesi için mirasçıların arasında yabancı uyruklu bireyin olmamasıdır. Noterden veraset ilamı almak isteyen kişi mirasçı listesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı dışında birey gösteremez. Eğer T.C. vatandaşı olmayan kişi mirasçı kişiler arasında ise veraset ilamı almak için Sulh Hukuk Mahkemesine gidilmelidir. Bu belgenin yalnızca Sulh Hukuk Mahkemesinden alınma imkanı vardır.

Veraset ilamı için sadece bir mirasçının ya da mirasçının avukatının başvurusu yeterlidir. Tek bir kişi ya da avukatı bile veraset ilamı için başvuru yapsa geri kalan tüm mirasçıları gösteren belgeye ulaşabilir. Ulaştığı bu belge de aynı zamanda mirasçıların miras ay oranları da görülür.

Veraset İlamı Alma Şartları Nedir?

Veraset ilamı almak koşulu özellikle bazı koşullarla belirtilmiştir. Bu koşullar şöyledir:

  • Mirası bırakan kişinin vefat durumu ispatlı olmalıdır.
  • Vefat durumu ispatlı değil ise gaipliğine yetkililerce karar verilmiş olması gereklidir.
  • Mirası alacak olan mirasçı ya da mirasçıların sağ olmaları gerekir.
  • Mirasa ehil olmalıdır.

Veraset İlamı Almak İçin Başvuruyu Kimler Yapabilir?

Vefat eden kişinin ardından alınması gereken veraset ilanı alma için başvuracak kişiler şu şekilde tanımlanabilir:

  • Öncelikli olarak yasal mirasçılar gelir. Bu kısımda vefat eden mirasçının eşi, akrabaları, çocukları ya da evlat edindiği nüfusunda ki kişiler gibidir. Vefat eden kişinin yasal mirasçıları olmaması durumunda ise miras devlet eline geçer.
  • Ardından gelen atanmış mirasçılar bulunur. Bu durum yasal mirasçılar dışında vefat eden kişinin vasiyetname ya da miras sözleşmesi gibi yollarla ölümünden önce planlaması gereken unsurları kapsar. Bu şekilde mirasçı konumuna geçen kişiler de veraset ilamı alabilirler.

Kamugundemi.com Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@