Üniversite Öğrencilerinin SGK Hakları Nelerdir?

Üniversitede okuyan öğrenciler, belirli şartları sağlayıp uygulayarak anne ve babalarının sağlık güvencelerinden yararlanabilmektedirler. Üniversitede okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilme haklarına sahiptirler. Öğrencilerin sigortadan yararlanabilmeleri için annenin de babanın da aktif sağlık güvencesi olması gerekmektedir.

Üniversite Öğrencilerinin SGK Hakları Nelerdir?

Üniversitede okuyan öğrenciler, belirli şartları sağlayıp uygulayarak anne ve babalarının sağlık güvencelerinden yararlanabilmektedirler.

Üniversitede okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar sağlıktan yararlanabilme haklarına sahiptirler. Öğrencilerin sigortadan yararlanabilmeleri için annenin de babanın da aktif sağlık güvencesi olması gerekmektedir.

Üniversite Okuyan Erkek Çocukları Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Yüksek Öğretim Kurumunun arasında yaptığı anlaşma sayesinde üniversitede okuyan erkek öğrenciler, ekstra bir belge çıkarmadan otomatik olarak sağlık güvencesi oluşturmaktadır. Yani SGK’ye yeni bir belge çıkarmasına gerek yoktur. Ancak yine de bir sorun çıkmaması adına sorgulama yaparak onaylatması gerekmektedir.

01.10.2008 tarihinden sonra devlet memuru olan ailenin erkek çocukları sağlıktan yararlanması için okuması şarttır. Üniversitede okuyan erkek çocuğu 25 yaşını tamamlayana kadar annesinin ve babasının sağlık sigortalarından yararlanabilmektedir. Ama belirlenen tarihten önce devlet memuru olan kişilerin erkek çocuklarında okuma şartı yoktur. Bu kişilerde 25 yaşına kadar sağlık sigortasından yararlanabilmektedir.

Üniversite Okuyan Kız Çocukları Sağlık Sigortasından Nasıl Faydalanır?

Kız çocukları üniversite okuduğu halinde 25 yaşına kadar anne ve babasından gelen aktif sağlık güvencesinden yararlanabilir. Ebeveynlerin 01.10.2008 tarihinden önce sağlık sigortaları var ise okuma şartı olmadan evlenene kadar anne ve babasının sağlık sigortasından yararlanabilir.

Üniversite Okuyan Çocuklardan Anne veya Babasının Sağlık Sigortası Olmayanlar Ne Yapmalıdır?

Ailesinin sosyal güvencesi olmayan üniversite öğrencileri sağlıktan faydalanabilmek için Genel Sağlık Sigortası alanına geçmeleri gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortasına geçiş yapabilmek için üniversite okuyan öğrencinin yaşadığı ikamet yerindeki kaymakamlığa giderek, oraya bağlı olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunması gerekmektedir. Gelir tespiti başvurusu yapması gerekmektedir. Gidip başvuruda bulunan öğrencinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından GSS (Genel Sağlık Sigortası) borcu çıkarılmaktadır.

Öğrenci üniversitede okuduğu esnada ailesinin sağlık güvencesinin olmasına rağmen Sosyal Güvenlik Sistemi sağlık provizyon sisteminde oluşan boşluklar için Genel Sağlık Sigortası kaydetmektedir. Böyle durumlarla karşılaşan üniversite öğrencileri, üniversiteye kayıt oldukları tarih ile mezun oldukları tarihinin bulunduğu yazı ve dilekçeleri ile bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu şekilde öğrencilerin Genel Sağlık Sigortası Borçları silinmektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@