TÜVTÜRK Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Nelere Bakılır 2021

Araç muayenesi için gerekli olan belgeler, araçların sınıflarına uygun olarak değişiklik gösterir. Bu belgeler ile birlikte yapılan muayene işlemleri, 3 yılda, 2 yılda ya da yılda 1 kez olmak üzere zorunlu olarak yaptırılır. İşlemlerin gerçekleşmesi için gerekli evraklar şu şekildedir.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? Nelere Bakılır 2021

Araç muayenesi için gerekli olan belgeler, araçların sınıflarına uygun olarak değişiklik gösterir. Bu belgeler ile birlikte yapılan muayene işlemleri, 3 yılda, 2 yılda ya da yılda 1 kez olmak üzere zorunlu olarak yaptırılır. İşlemlerin gerçekleşmesi için gerekli evraklar şu şekilde sıralanır:

 1. Araç muayenesi öncesinde satış ve devirlerde noter onaylı olarak alınan tescil belgesinin gelene kadar, araç tesciline ilişkin geçici belge,
 2. Trafik sigortası
 3. Şahısların nüfus cüzdanı, ehliyet ve pasaportu,
 4. LPG/CNG araçları için yakıt sistemi montaj belgesi
 5. Bireysel muayene izin belgesi şeklindedir.

Bu belgeler araç muayenesi öncesinde dikkatli ve eksiksiz olarak hazırlanması gerekir. Araç sınıflarına uygun olarak muayenenin tekrarı düzenli olarak gerçekleştirilmelidir.

Araç Muayenesi Nasıl Yapılır?

Araç muayenesinin yapılması zorunlu olarak gerçekleştirilen bir işlemdir. Bu muayene öncesinde kontrol edilmesi kriterler, oldukça önemlidir. Bu aşamalar şu şekilde sıralanır:

 1. Telefon veya online olarak TÜVTÜRK’ ten randevu alınmalıdır.
 2. Araç sahibinin, taşıtına ait borç durumunu kontrol etmelidir.
 3. Araçlara ait trafik cezası ya da OGS cezası bulunuyor ise muayene işleme gerçekleştirilmez.
 4. Belirtilen belgelerin önceden hazırlanması gerekir.

Muayene işlemleri Karayolları Trafik Kanuna uygun olarak, motorlu veya motorsuz taşıtların güvenliği açısından yaptırılması zorunludur. Bu şekilde trafikte bulunan taşıtların, muayene edilmemesinden doğacak kusurlardan oluşan kazalar en minimum seviyeye indirilir.

Araç Muayenesini Kontrolü İçin Hangi Ekipmanlara Bakılır?

Araç muayenesinde kontrol edilen ekipmanlar araç içi ve diğer ekipmanlar olarak iki farklı şekilde kontrol edilir. Araç içi kontrol edilen ekipmanlar şu şekilde sıralanır:

 1. Araç direksiyonu,
 2. Lastikler,
 3. Şasi,
 4. Araç plakası,
 5. Araç içerisindeki fren sistemi,
 6. Gürültü kirliliğinin seviyesi,
 7. Aydınlatma sistemidir.

Araç muayenesi işleminin gerçekleştirilmesi için bir diğer aşama, araç içi dışındaki diğer ekipmanların kontrolüdür. Bu ekipmanlar şu şekilde sıralanır:

 1. Üçlü reflektör,
 2. Stepne,
 3. Yangın söndürme cihazı,
 4. İlk yardım çantası kontrol edilir.

Araç sınıflarına Göre Muayene Zamanları Nasıldır?

Araç tipine göre muayene zamanı farklı periyotları içerir. Trafik içerisinde insan sağlığı ve güvenliğinin sağlanması için araçların belirli olarak muayene yaptırması gerekir. Ancak bu muayene zamanının dilimi araç tipine uygun olarak değişir. Araç sınıfları ve muayene zamanları şu şekilde belirlenir:

 1. Şahsi otomobillerin ilk üç ya ve daha sonrasında yaptıracakları muayene her iki yılda bir olmalıdır.
 2. Lastikli araç tipleri ise ilk üç yaştan ve donrası için muayeneyi her üç yılda bir olacak şekilde yaptırmalıdır.
 3. Diğer motorlu tip araçların ise ilk bir aş ve sonrası için yılda bir kez muayene yaptırması yeterlidir.

Araç muayenesinin bu şekilde araç tipine uygun olarak yaptırılması gereken bir işlemdir. Tüm bu işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için araç sahiplerinin Trafik Sigortası yaptırmış olma şartı aranır.

TÜVTÜRK Araç Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

TÜVTÜRK araç muayenesi randevusunun alınması belirli şartların sağlanması halinde gerçekleşir. Bu şartlardan öncelikli olanı araç sahiplerinin ruhsatını bulundurmasıdır. TÜVTÜRK randevusunun alınmasındaki bir diğer aşama ise online olarak web site üzerinden gerçekleşir. Randevu alınması için araç muayene randevu linkine tıklanmalıdır. Bu sitede yer alan ilgili bilgilerin doldurulması ile randevu işlemi tamamlanır.

Araç muayenesi haftanın 6 günü gerçekleştirilen bir işlemdir. Randevu takip sisteminde kişilerin takip etmesi gereken tüm aşamalar detaylı olarak verilir. Bu aşamalar için gerekli olan ruhsat, araç vergi ve borcunun olmaması durumu, trafik sigortası ve egzoz ölçüm muayene belgesinin araç sahipleri tarafından tamamlanması gerekir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@