Sınıfına Göre 2021 HGS Ücreti Ne Kadar?

2021 yılı HGS ücreti her yıl olduğu gibi bu yıl da değişikliğe uğramıştır. HGS ücretleri araçların aks aralığına ve aks sayılarına bağlı olarak belirlenir ve bu sayı ve aralığa göre de değişiklik gösterir. Bu aralık 6 farklı şekilde belirlenmiştir. Buna göre HGS ücreti ödenir.

Sınıfına Göre 2021 HGS Ücreti Ne Kadar?

HGS araç türü ve şekilleri şöyle sıralanır; aks aralığı 320 cm ve altında olan araçlar, 320 cm üzeri olanlardır. Aralık bazında değil de adet olarak sıralanması da aks sayısı 3 ve üzeri olan araçlar, 4 ve 5 olan araçlar, 6 ve üzeri olan araçlara göredir. Bunlara ek olarak otomobil sınıfından ayrı motosiklet grubu vardır.

HGS ücretleri ise bu sınıflara göre şöyle sıralanır:

•    Aks aralığı 320 ve aşağısı için en az 30 TL 
•    Aks aralığı 320 üzeri için 37 TL
•    Aks adedi 3 olan araçlar için en az 53 TL
•    Aks adedi 4 ya da 5 olan araçlar için 67,5 TL
•    Aks adedi 6 ve üzeri olanlar için ise 81,5 TL’dir.

İlk HGS Ücreti Tutarı Nedir?

İlk kez HGS ücreti araçlar için iki ayrı kategoridedir. HGS etiketi için ayrı, HGS kartı için ayrı ücretlendirme vardır. Bu durumda HGS kartı için ödenmesi zorunlu tutar 20 TL’dir. HGS etiketi için ise ödenmesi gereken tutar 7,5 TL’dir. HGS etiketi araç camına takılarak kullanılır.
HGS için ödenen bu tutarlar geçiş için değildir. Geçişe aracı olarak yöntemdir. Araç sahibi istediği yöntemi seçerek geçiş için ayrıca kartın ya da etiketin içerisine para yüklemelidir. Böyle bakiye sistemi oluşur, araç sahibi ister ise tek seferlik ister ise fazla miktar da para yatırabilir. 

HGS Etiketi Hangi Noktalardan Alınır?

HGS etiketi alınan yerler içerisinde farklı bankalar ve PTT şubeleri vardır. Bunlar için HGS almadan önce almak için belirlenen noktalara giderken yanınızda bulundurulması gereken 2 evrak vardır. Bunlar aracın ruhsatı ve kimlik kartıdır.  HGS almak için PTT şubelerine giderek temin edilebilir bunun için kimlik ve ruhsat bilgileri istenir. Bu bilgileri sağlayarak başvurulduğunda işlem gerçekleştirilir. 

Bunun yanı sıra devlet bankalar aracılığı ile de işlem yapılır. Fakat her banka aracılığı ile işlem gerçekleştirilmez. Bunun için devlet ile anlaşmalı olan bankalar kullanılmadır. Bu bankalar ise başlıca; İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Garanti Bankası, Akbank olarak belirlenmiştir. 
Ayrıca diğer bir yöntem ise Karayolları Kontrol Noktalarıdır.  Bu noktalar HGS geçiş etiketi olamayan vatandaşlar düşünülerek geçiş için varlık gösterir. HGS etiketi olmayan kişiler geçiş yapmadan önce bu noktalara yine belgeleri ile başvurarak, HGS ücreti için cezai işleme tabii olmamak için etiketlerini alabilirler. 

HGS Bakiyesi Yetersiz İse Ne Olur?

HGS bakiyesinin yetersiz olması durumlarında geçiş yaptıysanız bu geçiş, ücretin temin edilememesinden dolayı yaptırıma uğrar. Bu yaptırım koşulları geçiş yapıldığı zamanın ardından belli bir süre zarfında HGS bakiyesine yükleme yapılır ve geçişin ücreti temin edilir ise yaptırım uygulanmaması ile sonuçlanır.Fakat geçiş sonrası bakiye yüklemesi yapılmaz ve ücret temin edilmez ise bu kaçak geçiş olarak adlandırılır ve yaptırıma tabii tutulur. 

HGS Cezası Nereye Ödenir?

HGS cezası ödemesi, en yakın PTT şubesine ya da bankalar aracılığı ile yapılır. HGS ücreti gibi bu ceza ücretinde de ödemeler sadece devletin anlaşmalı olduğu bankalara yapılır. Bunlar Akbank, İş Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank ve Garanti Bankasıdır.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@