PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır 2021?

PTT barkod numarasıyla sorgulama yapabilmek için PTT’nin internet sitesine giriş yapılır. Bu aşamadan sonra yapılması gereken tüm detyalar haberimizde ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır 2021?

PTT barkod numarasıyla sorgulama yapabilmek için PTT’nin internet sitesine giriş yapılır.

Sayfada yer alan kutuya 13 haneli barkod numarası yazılır. Tek seferde 5 barkod numarası sorgulanabilir. Güvenlik kodunu da doğru bir şekilde girmek gerekir. Sorgulama yapıldıktan sonra kabul bilgileri çıkar. Kabul bilgilerinde yer alanlar kabul tarihi, gönderi barkod numarası, ödeme şart ve bedeli, kargoya biçilen değer ücreti, alıcının ve göndericinin isim, soy isim ve adres bilgileridir. Ayrıca gönderi türü, ödeme tipi ve ek hizmetler de kabul bilgilerinde yer alır.

PTT barkod sorgulaması en yakın PTT şubesine giderek de yapılabilir. Gönderi takip numarası ya da nüfus cüzdanınız ile işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Cep PTT kargo uygulamasını cep telefonunuza indirerek de yurt içi ve yurt dışına gönderilen kargolarınızın takibini yapabilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulama İle Neler Öğrenilir?

PTT barkod sorgulaması ile gönderinin durumu öğrenilir.

  • Gönderinin yola çıkıp çıkmadığı
  • Yola çıkan gönderinin hangi şubeye vardığını
  • Gönderinin teslim edilip edilmediği

Bu detayları online olarak ya da PTT şubesine giderek sorgulayıp öğrenebilirsiniz.

PTT Barkod Numarası Olmadan Sorgulama Nasıl Yapılır?
PTT barkod numaranızı kaybetmişseniz sorgulamanızı yapabilmek için diğer yöntemleri kullanabilirsiniz. Bu yöntemlerden ilki isin ile sorgulama yapmaktır. İsim ve soy ismini ile gönderini sorgulayabilirsiniz. Bunun için 444 1 788 PTT Müşteri İlişkileri numarasını aramanız yeterlidir. Sırasıyla 3 ve 1’i tuşlayarak müşteri temsilcisine bağlanırsınız. Müşteri temsilcisine isim, soy isim ve adres bilgilerinizi vererek sorgulamanızı yapabilirsiniz. PTT barkod sorgulama işlemini gönderi takip numarası olarak gerçekleştirmiş olursunuz.

Ayrıca 0 312 509 50 00 numaralı telefon hattını arayarak da PTT barkod sorgulaması yapabilirsiniz. Kargonun alıcısına ya da göndericisine ait isim, soy isim, adres bilgileriyle işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

E-devletten PTT Barkod Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden yapılan PTT barkod sorgulamaları için T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapmak gerekir. Sorgulama içine e-devlet sizi PTT’nin resmi sitesine yönlendirir. PTT şubelerinde gönderi işlemini sonrası size verilen barkod numarası önemlidir. Buradan barkod numarası ve güvenlik resmi bilgilerini doldurarak ile gönderi sorgulaması yapabilirsiniz.

E-devlet hizmeti kullanılarak kayıtlı olan yurt içi ya da yurt dışı mektup postası, koliler, tebligat, telgraf, APG, TUREX gönderileri alıcısına teslim edilinceye kadar her teslim noktası ve şubede kayıt altına alınmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden bütün bu noktaları görebilmek ve son durumunu öğrenmek mümkündür.

PTT’den Barkod Sorgulaması Hangi Gönderiler İçin Yapılır?

PTT şubelerinden barkod sorgulaması yapılabilecek gönderiler; kargo, APS kurye, taahhütlü gönderiler, tebligatlar, telgraflardır.

Yurt içine gönderilen mektuplar ve koli, APG ve TURPEX gönderileri de PTT barkod sorgulaması yapılabilecek gönderi işlemlerindendir. Yurt içine gönderilen taahhütlü kargolarda APS kurye ve taahhüt barkodu kullanılır.

Gönderilen varış noktaları, teslimat noktaları ya da dağıtıma çıkıp çıkmadığı kayıt altına alındığı için barkod sorgulama ile gönderinizin nerede olduğunu her an takip edebilirsiniz.

Yurt dışı gönderileri 124 ülkeyi kapsar. Gönderici kargosunu yurt dışına gönderiyorsa en geç 6 ay içinde yerine ulaştırılır. APS ile gönderi yapılıyorsa barkod sorgulaması şubeye verildikten 24 sonra yapılabilir. Yurt dışına gönderilen kargoların son durumu da e-devlet, Cep PTT, PTT şubeleri ya da internet şubelerinden öğrenilebilir. Müşteri Hizmetleri numarasından yurt dışına gönderilen kargolarınızı sorgulayabilirsiniz. Yurt dışına gönderilen taahhütlü kargolarda yurt dışı taahhütlü barkodlar kullanılır. Yurt dışına gönderilen kargolarda haber alma hizmeti için ek ücret istenmez.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@