Pilot Nasıl Olunur, Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Hem kazancı hem de itibarı sebebiyle pilotluk mesleği pek çok kişinin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır. Pilotluk mesleği yapabilmek için bu mesleğin gereklerine hakim olmak gerekir. Maaş olarak bakıldığında en yüksek maaş alınan meslek grupları arasında yer alan pilotluk uçuşun güvenle ve sorunsuz şekilde geçmesinden sorumludur.

Pilot Nasıl Olunur, Hangi Bölümü Okumak Gerekir?
Hem kazancı hem de itibarı sebebiyle pilotluk mesleği pek çok kişinin öncelikli tercihleri arasında yer almaktadır.

Pilotluk mesleği yapabilmek için bu mesleğin gereklerine hakim olmak gerekir. Maaş olarak bakıldığında en yüksek maaş alınan meslek grupları arasında yer alan pilotluk uçuşun güvenle ve sorunsuz şekilde geçmesinden sorumludur.

Uçaklar genellikle bir ana pilot ve bir de yardımcı pilot olmak üzere iki kişi ile yönetilmektedir. Burada kaptan pilotun sorumluluğu uçuş sistemler iken yardımcı pilot ise hava trafik kontrolü ile ilgili iletişim halinde olmaktadır. Uçuş durumuna göre bazı uçaklarda üç ya da dört pilot bulunması da mümkündür.

Pilot Olmak İçin Hangi Bölümü Okumak Gerekir?

Pilot olmak için okunması gereken bölüm konusunda belli bir isim sınırlaması olmayıp bu aşamada eğitim önemlidir. Yani pilot olmak isteyenlerin matematik, temel fizik, uçak sistemleri, navigasyon, fizyoloji gibi birçok alanda bilgisinin bulunması gerekir.Uçuş esnasında yüzlerce kişinin canı pilotlara emanet olduğundan bu alanda görev yapan kişilerin hava devinim bilimi, hava trafik kontrolü, uçağın teknik sistemleri, meteoroloji gibi geniş bir alana hakim olması beklenir.

Pilot olabilmek için İngilizce bilmek genellikle günümüzde olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bunun için dil seviyesi profesyonel seviyede olmalı, kariyer aşamasında mutlaka ICAO havacılık İngilizcesi eğitimi alınmalıdır. Bu sayede dil bilgisi yeterli seviyeye ulaşacaktır.

Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Geniş bir içeriğe sahip olan pilot olma şartları incelendiğinde eğitim, sağlık sorununun olmadığına dair belge, ticari pilot lisansı, erkekler için en az 1.65 cm, kadınlar için ise en az 1.57 cm boy sınırı vardır. Sektörün öncülerinden olan THY için şartlar incelendiğinde bunlar arasında TC vatandaşı olmak, doğum tarihinin 01.01.1990 tarihinden sonra olması, en az lisans mezunu olmak, boy şartını sağlamak, adli sicil kaydının bulunmaması, askerliğin yapılmış ya da en az iki yıl tecil edilmiş olması, İngilizce dil sınavlarından istenen puanı almak ve bunu belgeleyebilmek yer almaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler açılan alım sınavlarına başvuru yapabilirler.

Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@