Pandemi Döneminde Yeni İş Fırsatı: 2021 Tavuk Çiftliği Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Devlet desteklerinden biriside Tavuk Çiftliği hibe desteğidir. Tavuk çiftliği için hibe almak isteyen vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan şartları yerine getirmek öncelikli işlemdir. Tavuk Çiftliği Hibe Desteği ile ilgili tüm detaylar haberimizde

Pandemi Döneminde Yeni İş Fırsatı: 2021 Tavuk Çiftliği Hibe Desteği Nasıl Alınır?

2021 tavuk çiftçiliği hibesi şartları belirli koşullarda değişiklik gösterir. Buna şartlara göre tavuk çiftliği hibe şartları şu şekildedir:

•    Tavuk, yumurta ya da piliç yetiştiriciliği yapılması
•    Bu yetiştiricilik kapsamında her dönem etlik piliç yetiştiriciliği için 10.000 adet bulundurulması
•    Tavuk yetiştiriciliği kapsamında 5.000 adet yumurta tavuğu bulundurulması
•    Yetiştiricilik kapsamında hindi, ördek, bıldırcın yetiştiriciliğinde 2.500 adet bulundurulması
•    Deve kuşu yetiştiriciliği için 50 adet ve üzeri bulundurulması ve üretim kapasitesinin bu yönde arttırılması 

Tavuk Çiftliği Hibesi Nasıl Alınır?

Tavuk çiftliği için hibe almak isteyen vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan şartları yerine getirmek öncelikli işlemdir. Ardından çiftliğin yetiştireceği hayvanı belirlemek gerekir, hali hazırda var olan çiftlik ise yetiştirdiği hayvan türüne göre başvurusunu yapacağı hibe desteğine karar vermesi gerekir. Bu hibe desteği 2 türe ayrılmıştır. Buna göre tavuk çiftliği için hibe desteğini KOSGEB sağlar iken, kümes hayvancılığı yetiştiriciliğinin hibe desteğini Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası sağlar. Yetiştiriciliği yapılmak istenen türe göre hibe desteği seçilir ve başvuru adımlarına geçilir.

Tavuk Çiftliği Hibe Desteği Başvurusu Ziraat Bankasına Nasıl Yapılır?

Tavuk çiftliği için Ziraat Bankasına hibe başvurusu yapmak için başvuru koşulu belirlenmelidir. Buna göre Ziraat Bankası kanatlı hayvan kapsamında tavukçuluk yetiştiriciliğini 2 bölüme ayırmıştır. Bu bölümler damızlık tavukçuluğu ve yumurta tavukçuluğudur. Tavuk çiftliği başvuru işlemlerinin ardından yapılacak işlemler başvuru kabulünü etkiler. Buna göre hibe alındıktan sonra damızlık tavukçuluk ya da damızlık yumurta tavukçuluğu için minimum düzey de 10.000 adet tavuk alımı yapılması zorunludur.

Ankara Tavukçuluk Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından ülkemizde geliştirilen damızlık tavuk yetiştiriciliği için 1000 tane alım yapılma zorunluluğu bulunur. Başvuru yapan kişinin işletme tescil belgesi bulunuyor ise kurulacak tavuk çiftliği için farklı ihtiyaçların da karşılanması için düşük faizli kredi imkanları Ziraat Bankası tarafından verilir. Bu kredi imkanlarından faydalanmak için gerekli ihtiyaç durumları kümes ve kuluçkahane tadilatı ya da yapımı gibi olabilir. 

Gübre işletme tesisi yaptırmak isteyen ya da hali hazırda var olan tesislerini yenilemek isteyen kişiler de başvuru yapabilir. Bio güvenlik önlemleri için yapılacak harcamalar da kredi kapsamlarına dahildir. Yenilenebilir enerji için yapılan harcamalar ve ayrıca tesis gideri olarak gösterilecek araç gereç alım harcamaları kredi için başvuru kaynağı gösterilebilir.

Tavuk Çiftliği Hibesi ve Kredisi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Tavuk Çiftliği Hibesi ve Kredisi Başvurusu İçin Gerekli belgeler şu şekilde sıralanmıştır:

•    Gelir İdaresinden alınmış devlete karşı borcu olmadığına ilişkin yazı
•    Tavuk çiftliğinin bulunduğu ya da bulunması planlanan arazi için köy muhtarlığından alınmış tarımsal işletme izin belgesi
•    2 adet kefil
•    Kredi başvurusu için başvurunun kabulü için kredi notunun yüksek olması
•    İpotek değerine sahip mal ya da mülk gösterimi

Tavuk Çiftliği Hibe Desteği Başvurusu KOSGEB’e Nasıl Yapılır?

Tavuk çiftliği için KOSGEB’e hibe başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar işlem için sebep göstermesi gerekir. Bu sebepler başlıca iş yeri açılış gideri, araç gereç alımı ya da genel masraflar adı altında gösterilip başvuru yapılabilir. KOSGEB bu bağlamda birçok girişim desteğinde bulunur. Bu destekten faydalanmak isteyen tavuk çiftliği sahipleri damızlık yumurta ya da canlı yumurta yetiştiriciliği yaparak kümes hayvanları için sağlanan hibeden yararlanma hakkı elde edebilir.

Başvuru işlemleri için girişimcilik belgesi alınması gerekir, E-Kobi üzerinden kayıt işlemleri yapılır. Başvuru işlemi için kişi kendi E-Devlet sistemine giriş yaparak ‘’Geleneksel Girişimcilik Destek Programı’’ sayfasından başvurusunu tamamlayabilir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@