Noterlerde Başkatip Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Son yılların en popüler mesleklerinden birisi olan Noter Başkatip nasıl olunur, ne iş yapar hakkında çok fazla araştırmalar yapılmaktadır. Bu haberimizde sizler için detaylı olarak Başkatip Nedir? Başkatip Nasıl Olunur? Başkatip Görevleri Nelerdir? gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Noterlerde Başkatip Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?
Son yılların en popüler mesleklerinden birisi olan Başkatip nasıl olunur, ne iş yapar hakkında çok fazla araştırmalar yapılmaktadır.

Başkatip Nedir?

Başkatip kanunlarda belirtilen noter işlerinin yapılmasında sorumlu olan kişilere denilmektedir. Ayrıca bir diğer adı da noter katibi olarak bilinen meslek aynı zamanda bütün noter işlemlerinin zamanında yapılması ile ilgilenmek zorundadır. Başkatip kanunlar ile belirlenmiş özel ya da resmi tüm işlemlerin yerine getirilmesi için çalışmalarda bulunmaktadır. İşlerin zamanında ve sistemli olarak yapılması için kontrollerde bulunan yetkili kişiler olmaktadır. Çalışmaları sırasında araç ve ekipmanları mesleğe uygun bir biçimde kullanmaktadır. Hatta iş sağlığı ve güvenliği kurallarına da uymak ile yükümlü olan kişilerdir.

Başkatip Nasıl Olunur?

Her geçen gün talep sayısının arttığı başkatip mesleği özellikle gençlerin çok fazla ilgi odağı haline gelmektedir. Bu neden ile başkatip nasıl olunur sorusu pek çok kişi tarafından cevap aramaktadır. Başkatip olmak için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekmektedir. Devlet memuru olmasına engel olarak hiçbir sorun ya da farklı bir durum yaşamamış olmaması gerekir.

Bu şartlar ile uyum sağlayan kişiler Adalet meslek Yüksekokulu’nda 2 yıllık eğitimi en doğru şekilde alması gerekmektedir. Hukukun temel Kavramı, İdari Hukuka Giriş, Medeni Hukuk, Türk Anayasa Hukuku, Yabancı Dil, İnfaz Hukuku, İdari Yargı, Hukuk Dili ve Adli Yazışmalar üniversitede gördükleri derslerdir. Noterde çalışan iki katipten biri başkatip olarak görev almaktadır.

Başkatip Görevleri Nelerdir?

Başkatip ne iş yapar sorusunun en temel cevabı , noterlerde bütün işlerin disiplinli bir biçimde yerine getirilmesini sağlamaktadır. Mesleği ile alakalı tüm gelişmeleri takip ederek kalite prensiplerini esas alan başkatip görevleri şunlardır;

  • Gerekli olan kurum ve kuruluşlar ile haberleşmeyi sağlar,

  • Yazı işlerinin vaktinde yerine getirilmesi için çalışmalarda bulunmak,

  • Gereken belgeleri ilgili olan yerlere göndermek,

  • Kuruma verilen emanetlerin alakalı yerlere teslim edilmesini ve muhafaza edilmesini sağlamak,

  • Arşiv bölümünü denetlemek,

  •  Temizlik ve düzenin yerine getirilmesini sağlamaktır.


Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@