Nasıl Konsolos Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekir? Konsolos ve Büyükelçi Farkı

Konsolosluk merak edilen meslek dallarından bir tanesidir. Konsolos olma hayali kuran ve bu alanda hedefleri olan adaylara belirli sorular iletilmektedir. Bu yazıda konsolos nasıl olunur sorusunu sizler için ele alıyoruz.

Nasıl Konsolos Olunur? Hangi Bölümü Okumak Gerekir? Konsolos ve Büyükelçi Farkı
Konsolosluk ve büyükelçilik görevlerini yürütenlere diplomat adı verilir. Konsolos olmak için dış işleri bakanlığının açmış olduğu sınavlara katılmalısınız. Konsolosluk devlette meslek memurluklardan bir tanesidir. Konsolos olmak için devlet memurluğuna uygun olmanız gerekir.

Dışişleri Bakanlığı yapılan sınavlar üzerinden alımlar gerçekleştirilir. Sınav duyurusunda başvuru için gereken bütün şartları sağlamalısınız.

Konsolos Olmak İçin Ne Gerekir?

Konsolos olmak için herhangi bir bölüm kısıtlaması bulunmuyor. Bununla beraber Uluslararası İlişkiler bölümü bu tür meslekler için gereken eğitimi veriyor.

Konsoloslukta eski zamanlarda KPSS sınavı puanı baz alınmaktaydı. Günümüzde ise bakanlık doğrudan sınav açarak alım yapabiliyor. Hangi ülkenin konsolosluğunda çalışacaksanız o ülkenin dilini iyi bilmeniz gerekiyor. Sınav sözlü ve yazılı olarak yapılıyor. Yazılı sınavda yabancı dil bilgisi ölçülür. Sözlü sınavda ise diplomatlığa uygunluğunuz test edilir.

Konsolos ve Büyükelçi Farkı

Konsolos ve büyükelçiler Dışişlerine bağlı olarak çalışan bürokratlardır. Ancak arada bazı farklar vardır. Büyükelçi ülkenin başkentinde görev alır. Burada siyasi temsil söz konusudur. Büyükelçi görev yaptığı ülkede kendi ülkesinin devlet başkanını temsil eder. Konsolosluk ise iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin ilerlemesini sağlar.Konsolosluklar iki ülke arasında ki resmi süreçlerin başarılı bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Hem konsolosluk hem de büyükelçilik dokunulmazlığa sahiptir. İyi bir konsolosun özellikleri;

  • Türkçeyi ve çalıştığı yerin yabancı dilini çok iyi bilmelidir.

  • Her iki ülkenin mevzuat ve kanunlarına hakim olmalıdır.

  • Uluslararası hukuk ve diplomasiye hakimdir.

  • İletişim tekniğinin iyi olması gerekir.

  • Çözüm odaklı olmalıdır.

  • Kendi ülkesinin hak ve hukukunu korumalıdır.


Konsolos Maaşları Nasıldır?

Konsolosluk maaşları çalışılan ülkeye göre maaş değişkenlik gösterebiliyor. Maaşlar döviz cinsinden ödeniyor.

Konsolosların maaşlarının yanında yan hakları da yer almaktadır. Konsolosluk meleği pek çok gencin merak ettiği ve hayalini kurduğu mesleklerden bir tanesidir. Sizde gerekli koşulları karşılıyorsanız konsolosluk mesleğine başvurabilirsiniz.

Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@