Laboratuvar Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Nabız Sistemine Giriş

Laboratuvar tahlil sonuçları sorgulaması e-devlet, e-nabız üzerinden online olarak ya da ilgili hastanenin laboratuvar sonuçları bölümünden öğrenilebilir. Tahlil sonuçlarını öğrenmek için Merkezi Randevu Sistemine giriş yapmak gerekir.

Laboratuvar Tahlil Sonuçları Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Nabız Sistemine Giriş

Laboratuvar tahlil sonuçları sorgulaması e-devlet, e-nabız üzerinden online olarak ya da ilgili hastanenin laboratuvar sonuçları bölümünden öğrenilebilir. Tahlil sonuçlarını öğrenmek için Merkezi Randevu Sistemine giriş yapmak gerekir.

Online olarak laboratuvar tahlil sonuçları sorgulaması yapabilmek için T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresine sahip olmanız gerekir. E-devlet şifreniz yok ise PTT şubelerinden kolaylıkla satın alabilirsiniz.

E-nabız Sistemi Nedir?

E-nabız sistemini kişisel sağlık kaydı olarak tanımlamak mümkündür. E-nabız sistemi hastane, sağlık ocağı gibi sağlık kuruluşlarından alınan verilerin vatandaş ve sağlık personellerince kolayca erişilmesini sağlayan online bir uygulamadır. Sistem sayesinde daha önce geçirilen hastalıklar, operasyonlar, işlemler, kullanılan ilaçlar kısacası tıbbi özgeçmişiniz sağlık personeli tarafından tek bir yerden ulaşılabilir hale gelir.

Sisteme giriş T.C kimlik numarası ve şifre ile yapılır. E-devlet şifresi yaygın olarak kullanılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra sol kısımda yer alan “Tahlillerim” bölümü ile 5 yıllık tahlil sonucu geçmişi görüntülenir.

Tahlil sonucu sorgulama ekranında hangi tahlile yönelik işlem yapıldığı, tahlilin ne zaman yapıldığı, sonucu, sonuç için minimum ya da maksimum değerin ne olduğu, sonuç için grafik ve tablo yer alır.

Ayrıca bu ekrandan sunucun hatalı olduğu ya da sorgulama yapan kişiye ait olmadığı da bildirilebilir.

E-Nabız Sistemine Giriş Nasıl Yapılır?

E-nabız sistemine giriş yapılırken kimlik doğrulaması iki şekilde gerçekleştirilir. E-devlet sistemi üzerinden e-devlet şifresi, e-imza ya da mobil imza ile T.C kimlik numarasıyla girilerek e-nabız sistemine ulaşılabilir. Laboratuvar tahlil sonucu sorgulama işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Eğer e-devlet şifreniz yok ise Sağlık Bakanlığına kayıtlı aile hekiminize ulaşarak cep telefonu kaydı yaptırıp telefonunuza gelecek kısa mesajda yer alan tek kullanımlık şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra profilinizi oluşturmak için kullanım şartlarını onaylamalısınız.

MHRS Tahlil Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

MHRS tahlil sonucu mhrs.gov.tr adresinden öğrenilebilir. Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Merkezi Hekim Randevu Sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yaptıktan sonra tahlil sonuçları için sorgulama yapabilirsiniz. Laboratuvar tahlil sonucu sorgulama için hangi hastanede tahlil verildiyse sistemde işaretlenmelidir. Dikkat edilmesi gereken nokta tahlil sonuçları için her hastanenin kendi gösterme sistemi olduğudur. Tahlil sonucu öğrenebilmek için hastanelerin istediği bilgiler doğum tarihi, barkod numarası gibi farklılıklar gösterir.

Ayrıca hastanede sıra beklememek için bu sistemden muayene olmak istediğiniz hekimden randevu alma gibi işlemlerinizi de gerçekleştirebilirsiniz.

Merkezi Hekim Randevu Sisteminden randevu alabilmek için sisteme üye olmak gerekir. Yeni üye seçeneğine tıklayarak üyelik bilgilerini doldurup üyeliğinizi oluşturabilirsiniz.

Laboratuvar Tahlil Sonuçları Ne Zaman Çıkar?

Laboratuvar tahlil sonuçlarınızı erken almak istiyorsanız öğleden önceki bir zaman tahlil vermeniz gerekir. Cuma günü yapılan tahliller pazartesi günü öğrenilebilir. Laboratuvar tahlil sonucu sorgulaması yapabilmek için tahlil tüpü üzerindeki numarayı almanız gerekir.

 Sağlık ocağından alınacak tahlil sonuçları için sabah saatlerinde gidildiğinde öğleden sonra tahlil sonucu çıkmış olur. Sağlık ocağından yapılan tahlillerin sonuçlarını öğrenmek için ikamet edilen ilin sağlık müdürlüğü tetkik sayfasından T.C kimlik numarası ve tüpe yapıştırılan barkottaki kayıt numarası gerekir. Bilgiler girildikten sonra tahlil sonuçları listelenir, tahlil sonuçlarını bir uzman yorumlamalıdır.

Verilen tahlil türüne göre sonuçların çıkacağı tarih değişiklik gösterir. Kan kültürü tahlilleri 7 günde çıkarken tüberküloz kültürü tahlili sonucu almak için 45 gün beklemek gerekir. Kan testi, gebelik testi, serolojik testlerin sonuçları ise acilde 60 dakika, poliklinikte 120 dakika içinde alınır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@