Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları 

Koruyucu aile olmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında geçtiğimiz yıl belirlenmiştir.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları 
Koruyucu aile olmak isteyen kişilerin başvuru şartlarını yerine getirmesi gerekir. Bu şartlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında geçtiğimiz yıl belirlenmiştir.

Bu yönetmeliğe bağlı olarak herhangi bir nedenden kaynaklı olarak ailesinden uzak kalmış olan kişilere bakmak için devlet tarafından çocuğa bir aile verilebiliyor. Koruyucu aile ise çocuğun tüm ihtiyaçlarını gidermekle yükümlüdür.

Koruyucu Aile Olma Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak

  • Türkiye’de yaşıyor olmak

  • En az 25, en fazla 65 yaşında olmak

  • En az ilköğretim mezunu olmak

  • Belirtilen gelir düzeyine sahip olmak

  • Koruyucu ailesi olmak istenen kişilerin kendi öz ailesinin bulunmaması


Kimsesiz veya herhangi bir sorundan kaynaklı olarak ailesinden uzak kalmış, çocuğa koruyucu aile olmak için bu şartların mutlaka sağlanması gerekir. Bu bakımdan çocuğun kendi akrabalarına öncelik verilmekte olup, onların çocuğu daha iyi tanıdığı düşünülmektedir. Eğer koruyucu aile konusunda şartlarda herhangi bir eksikliğiniz yoksa koruyucu aile başvurusu için harekete geçebilirsiniz. Koruyucu aile başvuruları iki farklı yöntem üzerinden yapılabilmektedir.E-devlet Üzerinden Başvuruda Bulunmak

Koruyucu aile olmak isteyen kişilerin başvurularının olumlu anlamda sonuçlanması için istenen şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartların istenen ilk adımı ise e-devlet sistemi üzerinden başvuruda bulunmaktır.

E-devlet sistemi üzerinden koruyucu aile olma başvurusu için E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmanız gerekir. Sonrasında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı hizmet sayfası üzerinden koruyucu aile ilk görüşme talebi bölümüne ulaşın. Çıkan ekranda yeni görüşme talebinde bulunarak koruyucu aile için hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla koruyucu aile başvurusunda bulunmak için size en yakında bulunan bakanlığa giderek dilekçe doldurmalısınız. Bu şekilde koruyucu aile başvurusunda bulunabilirsiniz.  Koruyucu ailelerin alabileceği en fazla çocuk sayısı üçtür. Çocuk sayısında ailenin çocuklarla ne denli ilgilenildiği önemlidir. Koruyucu aile ayrıca çocuğun hem bedensel hem de ruhsal sağlığını korumakla görevlidir. Çocuğun kendi isteklerine bağlı olarak ona uygun meslek seçimi konusunda yön gösterici bir yapıya sahip olmalıdır.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@