Kimlik Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir 2021? (Yenileme Ücreti)

Yenileme, Evlilik, Doğum ve Kayıp gibi nedenlerle Yeni kimlik çıkartmak çok önemlidir. Ayrıca eski kimliklerin kullanım süresi bir iki sene içerisinde sona erecektir. Yeni kimlik çıkartmak için başvuru öncesinde bazı belgelerin hazırlanması gereklidir.

Kimlik Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir 2021? (Yenileme Ücreti)

Yeni kimlik kartı başvurusunda gerekli belgelerin önceden hazırlanması gerekir. Aksi takdirde randevu iptal edilebilir.

•    Nüfus cüzdanı 
•    1 adet biyometrik fotoğraf
•    Ödeme dekontu

Nüfus cüzdanı başvurusunda en önemli belge biyometrik fotoğraftır. 15 yaş altındaki bireylerden için fotoğraf gerekmez. Normal çekilmiş vesikalık fotoğraflar kabul edilememektedir. Son 6 ay içinde çekilmiş, 50 mm x 60 mm boyutlarında olması gerekir.

Eğer kimlik evlilik nedeniyle yenileniyorsa başvuru esnasında evlilik cüzdanını da yanınızda bulundurunuz. Boşanma sebebiyle kimlik değiştiriliyorsa kimlik yenilemek için gerekli belgelerin yanında boşanma kesin kararı ile başvuru yapmanız gerekir. 

Yeni doğum için kimlik çıkarma işlemi yapılacaksa hastaneden alınmış doğum belgesi de istenen belgelere eklenmelidir. Başvuru yapan anne ise annenin, baba ise babanın kimliği gereklidir. Bebek kimlikleri için fotoğraf talep edilmez.

Başvuru süresinde parmak izi alınır. Başvuru sonrası fotoğraf ve geçersiz hale getirilmiş eski kimlik kartınız geri verilir. Yenilenen kimliğin geçerlilik süresi 10 yıldır.

Kimlik Yenilemek Neden Önemlidir?

Eski kimlikleri yenileme işlemi 2023 yılına kadar uzatılmıştır. Eski kimliklerin yenilenip çipli kimliğe geçilmesinin pek çok avantajı vardır. Bu durumlar şöyle sıralanabilir:

•    Çipli kimlik sayesinde dolandırıcılık veya sahtekarlık durumları engellenebilir.
•    Yeni kimlik biyometrik fotoğraf, elektronik imza, pin gibi güvenlik uygulamalarıyla donatılmıştır. Taklit edilemez, taklit edildiğinde kolayca ayırt edilebilir hale getirilmiştir.
•    Yeni çipli kimlikler ulusal alanda tanınmaktadır ve pasaport yerine geçer.
•    Daha dayanıklı bir malzemeden yapıldığı için yeni kimliklerin kullanım ömrü daha uzundur.
•    Yeni kimliklerle elektronik imza ile e-devlet sistemi gibi yerlerden gerekli işlemlerini halledebilir.
•    Yeni kimlik ile internet ortamında belirli kamu işlemlerini gerçekleştirebilir.

Kimlik Kartı Yenilemek İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Kimlik yenilemek için başvurulan yerler bulunduğunuz yerdeki il ya da ilçe Nüfus Müdürlüklerine eksiksiz evrak ile başvurmanız yeterlidir. Daha önceki süreçte randevusuz başvurular kabul edilmekteydi, COVID-19 sürecinde ise randevusuz başvurular geri çevrilir. İçinde bulunduğumuz COVID-19 sürecinde randevu sistemleri de yenilenmiştir.

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadardır?

Kimlik yenileme ücreti tutarı yapılacak işleme göre değişir.

Eski kimliklerini yenilemek isteyenler için 2021 yılında kimlik yenileme ücreti 30 TL olarak belirlenmiştir. Kayıp, çalıntı gibi durumlarda ise ödenmesi gereken tutar 60 TL olarak belirlenmiştir. Yıpranma durumunda kimlik yenilemek için 30 TL talep edilir. Evlilik sebebiyle kimlik yenileme 30 TL, yeni doğan bebek için kimlik çıkartma ise ilk bir ay içinde yapılıyorsa ücretsizdir. 1 aylık sürenin aşılması halinde 30 TL ücret ödenmesi gerekir.

Yeni Kimlik Ücreti Nasıl Yatırılır?

Yeni kimlik ücretleri banka ATM’leri ve online şubelere yatırılabilir.

 Kimlik yenilemek için ücretlerin yatırabileceğiniz yerler şu şekildedir sıralanır:

•    Vergi daireleri müdürlükleri
•    Online olarak GİB’e ait https://ivd.gib.gov.tr internet sitesi
•    PTT şubeleri
•    Anlaşmalı bankalar

ATM’den işlem yapılabilecek anlaşmalı bankalar şunlardır:

•    Ziraat Bankası
•    Ziraat Katılım Bankası
•    Halk Bankası
•    Vakıflar Bankası
•    Vakıf Katılım Bankası
•    Türkiye Emlak Katılım Bankası

Online olarak ödeme yapılmak istenirse listelenen banka sayısı çoğalır. Kimlik yenileme randevusuna gitmeden önce kimlik için belirlenen değerli kağıt bedelini ödemek gerekir. Ödeme sonrası alınan dekont, makbuz ile başvuru yapılır.

Yeni Kimlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yeni kimlik sorgulaması ALO 199 Vatandaş Etkileşim Merkezinden kimliğinizin son durumunu sorgulayabilirsiniz. Kimlik kartı yenilemesi sonrasındaki süreci öğrenmek için e-devlet üzerinden ya da Nüfus Müdürlüğünün internet adresinden sorgulama yapılabilir.

Yeni kimlik başvuru işlemi sonrası belirtilen adresi ya da kişiye PTT aracılığıyla gönderilir. Başvuru sırasında kimliği teslim alacak kişi olarak belirtilen kişinin teslim sırasında imzası alınır. Yeni kimlik kartları kimlik yenileme için gerekli belgeler eksiksiz iletildiği taktirde bir haftalık süre içerisinde gönderilmiş olur.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@