Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadar? 2021 Harç Tutarları

Kimlik kaybetmenin cezası var mı, varsa ne kadar ödemek gerekiyor ve yeni kimlik çıkarmak için ödenmesi gereken harç bedelleri tutarları türüne göre ne kadar tutar? Tüm soruların cevapları haberimizde...

Kimlik Kaybetmenin Cezası Ne Kadar? 2021 Harç Tutarları

Kimlik kaybetmenin cezası 2021 yılı rakamlarıyla ceza bedeli olarak ödenmiyor ancak yeni kimlik çıkarma sırasında harç bedeli yatırılırken kimlik çıkarma nedenini kayıp olarak belirtildiğinde farklı bir tutar yansıyor. Otomatik olarak bu bedeli kimlik kaybetmenin cezası olarak tanımlıyoruz. Bu bedel 2021 yılında 50 TL olarak belirlendi ve kimliklerini kaybedip yeniden kimlik çıkarmak zorunda kalanlar bu bedeli ödediler. 

Kimlik Nasıl Çıkarılıyor ve Gereken Belgeler Nelerdir?

2017 yılından bu yana uygulanan yeni kimlikler için ödenen harç bedelleri normal kimlikler gibi ödenmiyor. Kimlik çıkarma işlemi için Nüfus İdaresinden randevu aldıktan sonra anlaşmalı bankalardan birine harç bedelini ödeyip ıslak imzalı dekontunu yanınızda götürmeniz gerekiyor. Ayrıca bir adet de son altı ayda çekilmiş güncel biyometrik fotoğrafınız da olmalı. Bunun yanı sıra isterseniz ehliyet birleştirme veya din hanesinde değişim yapabilmeniz için dilekçe vermelisiniz.

Kayıp kimlikler için ceza ödenirken kayıp kimlikler için kayıp bildirim belgesi aranıyor. Yine yeni doğan bebekler için de doğum belgesi talep ediliyor. 

Kimlik Çıkarma İçin Gerekli Harç Bedelleri Ne Kadar?

2020 yılında gerçekleşen harç bedelleri ile 2021 yılında revize edilen yeni bedeller ise aşağıda belirtilmiştir. 2020 yılındaki harç bedellerine yaklaşık %20’lik bir artış yapılarak yeni harç bedelleri de açıklanmıştır. İşte rakamlar:

2020 yılı

Kayıp                     : 50 TL
Yenileme              : 25 TL
Evlilik                     :25 TL

Çocuklar (1 ay üstü): 25 TL

2021 yılı

Kayıp                     : 60 TL
Yenileme              : 30 TL
Evlilik                     :30 TL
Çocuklar (1 ay üstü): 30 TL

Buna göre kimlik kaybetmenin cezası 2021 yılında 60 TL olurken doğumdan sonra bir ayını aşmamış bebeklerden kimlik için harç bedeli alınmamaktadır. Bu nedenle bir ayı dolmayan bebekler için doğum belgesinin bildirilmesi zorunludur. Evlilik için de ayrıca belge vermek zorunlu değildir. TC kimlik numarası üzerinden yeni evlilik otomatik olarak sisteme düşmektedir. Yeni kimlik kartına geçiş süresi 2023 yılında sona erecektir ve bu süreden sonra devletin belirleyeceği yeni cezai yaptırım uygulamasına gidilecektir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@