Kamu ve Özel Sektörde Çalışan Doktor Maaşları Ne Kadar?

Doktorluk maaşları Türkiye’nin hangi bölgesinde çalışıyor olduğunuza ve meslekteki hizmet yılına göre de değişiklik gösterir. Meslekteki deneyim yılı arttıkça maaşlar da artış gösterir. Örneğin aile hekimleri baktikları hasta sayısına göre maaş alırlar. İşte detaylar...

Kamu ve Özel Sektörde Çalışan Doktor Maaşları Ne Kadar?

Statüye göre değişen doktorluk yapanların aldığı ücret güncel hali ile en az 6113 TL’dir. Uzmanlık seviyesine göre değişen doktor maaşları şu şekildedir:

  • Pratisyen hekimler ortalama 8990 TL
  • Uzman doktorlar 9314 TL
  • Profesör doktorlar 12.881 TL 
  • Aile hekimi maaşı en az 5500 TL

Doktorluk maaşları Türkiye’nin hangi bölgesinde çalışıyor olduğunuza ve meslekteki hizmet yılına göre de değişiklik gösterir. 1-7 arasında değişen Türkiye’nin bölgeleri arasından 7. Bölgede olanlar net 7570 TL maaş alır. 1. Ve 7. bölgeler arası fark gözetildiğinde en düşük maaş 6123, en yüksek maaş 8750 TL’dir.

Meslekteki deneyim yılı arttıkça maaşlar da artış gösterir. 5 yıl deneyimi olan doktorlar 8250, 10 yıl deneyimli olanlar 8500, 15 yıl deneyimli doktorlar ise 8750 TL maaş alırlar. Maaşlar çok fazla değişim gösterebilirler. Özel de mi devlette mi çalışıldığı, deneyim yılı, uzmanlık derecesi, çalışılan bölge bunların hepsi maaşlarda değişim gösterme sebepleridir.

Örneğin aile hekimleri baktikları hasta sayısına göre maaş alırlar. Ortalama 5500 TL alırlar, ek ödemelerle birlikte aylık 7500 TL’ye kadar çıkar.

Doktorların Görevleri Nelerdir?

Doktorların görevleri en basit anlatım ile hastalara teşhis koymak ve gerekli tedavi yöntemlerini uygulamaktır. Doktorluk mesaleğinin çeşitli seviyeleri vardır. Pratisyen doktor, uzman doktor, cerrah gibi farklı seviyeler farklı uzmanlık alanları gerektirir.

Pratisyen hekim tıp fakültesini yeni bitirmiş, branşını henüz seçmemiş kişilerdir. Hastalara teşhis ve tanı koyar, tedaviyi söyler, gerekirse de uzman doktora yönlendirir. Uzman doktorlar branşlarına bağlı olarak polikliniklerde vs. hastaya teşhis koyan, tedavisini söyleyen doktorlardır. Cerrahlar ise genellikle ameliyatları yapan doktorlardır. Organlara bakarak hastalıklara teşhis koyabilirler.

Nasıl Doktor Olunur?

Doktor olmak için gereken şartlar tıp eğitimini tamamlamış olmaktır.  Tıp eğitimi Türkiye’de 6 sene sürer. 6 senenin sonunda pratisyen hekim olarak göreve başlayabilirsiniz. İster devletten atanabilir, isterseniz de özel hastanelerde doktor maaşları alabilirsiniz.

Pratisyen hekimlikten uzman hekimliğe geçebilmek için TUS sınavlarına hazırlanmanız gerekir. Açılımı Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olan sınavın amacı tıp fakültesi mezunlarının branş seçme sınavıdır. ÖSYM’nin Türkiye geneli içerisinde sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’de gerçekleştirdiği bir sınavdır. Şubat ve Ağustos ayı olmak üzere senede 2 defa yapılır. 

Doktorluk Sınavları İçin Başvuru Koşulları Nelerdir?

Doktor sınavları için istenen şartlar şunlardır:

  • Tıp, kimyager, veteriner veya eczacılık eğitimi almış olmak veya bu alanlada eğitime devam ediyor olmak
  • Yabancı yurttaşlar için Türkiye’de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu, Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalışabilmelerine İlişkin 2527 sayılı yasaya tabii olmak
  • Görevlerini yerine getirmelerine engel olabilecek herhangi bir fiziksel veya ruhsal rahatsızlığa sahip olmamak
  • Mecburi hizmetlerini sınav gününden sonraki 3 ay içerisinde tamamlayabilecek olmak

Yukarıdaki şartları yerine getirenler uzmanlık sınavı olan TUS’a girebilirler. Sınav yabancı uyruklu yurttaşların katılımına da açıktır.

Temel Tıp Bilimleri ve Klinik Tıp Bilimleri olmak üzere 2 testten oluşan bir sınavdır.

Sınav Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Yukarıda bahsi geçen sınav için istenen evraklar aday başvuru formunun doldurulması ve gerekli süre içerisinde sınav ücretinin yatırılmasıdır. Başvurular ÖSYM sitesi üzerinden online olarak gerçekleşir. Sınav ücretinin yatırılması işlemi de internet  bankacılığı üzerinden veya bir bankamatiğe giderek halledilebilir.

Adayların ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine kayıt olmaları gerekir. Kaydı bulunmayan kişiler e-devlet üzerinden girerek kayıtlarını oluşturabilirler.

Yukarıdaki yazıda doktor olabilmek için girilmesi gereken sınavlar, başvuru süreçleri, doktor maaşları hakkında bilgi verilmiştir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@