İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir, Nereden Nasıl Alınır? Kaç Yıl Geçerlidir? 

Türkiye İşçi Kurumu İŞKUR iş arayan kayıt belgesi İŞKUR'dan temin edilir. İŞKUR kayıt belgesi alabilmek için istenen bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekir. Peki İŞKUR kayıt belgesi nereden nasıl alınır ve kaç yıl geçerlidir? Başvuru anında hangi belgeler istenir? Detaylar haberimizde.

İŞKUR Kayıt Belgesi Nedir, Nereden Nasıl Alınır? Kaç Yıl Geçerlidir? 

Türkiye İşçi Kurumu iş arayan kayıt belgesi, il İŞKUR müdürlüklerine müracaat edilerek, İŞKUR’un internet sitesi üzerinden (https://esube.iskur.gov.tr/) veya e-Devlet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/iskur-kayit-belgesi) yapılan başvurular sonrasında alınır. İŞKUR kayıt belgesi alabilmek için istenen bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekir. Aksi halde, başvuru değerlendirmeye alınmaz ve kişiye belge verilmez. Kişiye belge verilmemesi durumu bilgilerin yanlış olması için de geçerlidir. 14 yaşını doldurmuş her kişi tarafından kişisel olarak kayıt belgesi başvurusu yapılabilir. 

İŞKUR Engelli Kaydı Belgesi Nasıl Yapılır? 

Engelli bireylerin İŞKUR Kayıt Belgesi kayıtları, diğer tüm bilgilere ek olarak kişilerini engellerini belirten bir belge eklenmesiyle yapılır. Kişinin engelinin durumuna göre farklı formlar İŞKUR il müdürlüklerine gönderilir veya internet üzerinden yapılan başvurular için sisteme yüklenir. Bu belgeler şöyle sınıflandırılmıştır: 

•    EK-1 Yetişkinler İçin Engellilik Sağlık Kurulu Raporu 
•    EK-2 Yetişkinler  İçin Terör, Kaza ve Yaralanmaya Bağlı Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu 
•    EK-3 Çocuklar İçin Özel Gereksinim Raporu 
•    EK-4  Çocuklar İçin Terör Kaza ve Yaralanma Durum Bildirir Sağlık Kurulu Raporu 

İŞKUR Kayıt Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir? 

İŞKUR kayıt evrakının geçerlilik süresi, 1 yıl olarak belirlenmiştir. Evraklarını alan kişiler eğer 1yıl içinde iş bulamazsa belgeleri pasifleşir. Belgelerinin tarihi geçmiş olan kişilerin ise yeniden belge almak için başvurma zorunluluğu yoktur. Sistem üzerinden, e-Devlet’ten veya telefonla İŞKUR’a ulaşım sağlayarak İŞKUR Kayıt Belgelerini yeniden aktifleştirebilirler. 

İŞKUR Kayıt Belgesi Başvurusu İçin İstenen Evraklar Nelerdir? 

İŞKUR iş arayan kayıt belgesine kurumlardan başvuru yapacak kişilerden bu belgeler istenir: 

•    Nüfus cüzdanı fotokopisi 
•    Vesikalık fotoğraf (4 adet güncel) 
•    İkametgâh belgesi (e-Devlet veya muhtarlıktan alınabilir) 
•    Başvuru sahibinin öğrenim belgesi (lise veya üniversite mezunu ise diploma çıktıları kabul edilir.) 
•    Sağlık raporu 
•    Adli sicil kaydı (e-Devlet üzerinden alınabilir) 
•    Aile durumu belgesi (başvuru sahibinin anne, baba ve varsa kardeşlerinin durumlarını gösteren belge) 
•    IBAN Numarası (herhangi bir bankanın hesap numarası kabul edilir ancak banka hesabının kişiye ait olması gerekir.)  

E-Devlet veya internet sitesi üzerinden yapılmak istenen başvurularda sistem dahilindeki bilgiler doldurulur. Eksik veya yanlış bilgi/belge varsa sistem otomatik olarak başvuruyu reddeder ve bilgilerin doğru bir şekilde tamamlanmasını ister. 

İŞKUR Kayıt Belgesi Almak İçin Aranan Koşullar Nelerdir? 

İŞKUR iş arayan kayıt belgesi verme şartları, şöyle sıralanmıştır: 

•    Türkiye Cumhuriyeti ülke toprakları içinde ikamet etmek (kişi eğer geçici olarak yurt dışına çıktıysa, diğer ülkeye herhangi bir oturma veya çalışma izni başvurusu yapmamış olması gerekir) 
•    14 yaşını doldurmuş olmak 
•    İŞKUR sistemine kaydolmak 
•    Üyeliğin aktif tutulması (aktif bir iş arayan olduğunu göstermek) 
•    Erkek adaylar için askerlik görevinin tamamlanmamış olması 

İŞKUR Kayıt Belgesi Almak Kişiler İçin Neden Gereklidir? 

İŞKUR iş arayan kaydı belgesinin gerekliliği, öncelikle istihdam sağlamaya yöneliktir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, 2017 yılından beri işsizlerinin tespitini, ülkedeki işsizliğin yaş, meslek grubu ve cinsiyete göre dağılımını bu sayede takip eder. Yapacağı projeleri ve sistemleri buna göre düzenlemeye çalışarak insanları iş ortamı oluşturur. 

Ayrıca devlet, İŞKUR üzerinden iş sahibi olmuş kişilerin sigorta başlangıçlarından itibaren ilk 180 günü (6 ay) kendi öder. Bu da şirketlerin İŞKUR bünyesinden işçi alımı yapmasını teşvik etmeye sağlar. 
İşçilerin çalışmaya başlamalarının ardından çalışmaya başladıkları yere İŞKUR Kayıt Belgesini vermelidir. Eğer vermezlerse ilk 6 ay sigortaları devlet tarafından karşılanamaz.  

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@