HGS Bakiye Sorgulama ve Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

HGS araçların karayolları ve köprülerden geçer iken araç tipine bağlı olarak değişen geçiş ücreti olarak adlandırılmaktadır. Peki HGS Bakiye Sorgulaması ve Borç Ödemesi Nasıl ve nerelerden yapılmaktadır? HGS ile ilgili tüm bilgiler haberimizde.

HGS Bakiye Sorgulama ve Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

HGS borç ödemesi yapmak için kişinin borç için sorgulama yapması gerekir. Bu sorgulama sonrasında borç ödemesi yapmak çeşitli yöntemler kullanılabilir. Bu yöntemlere göre en yakın PTT şubesi kullanılabilir. Ayrıca Karayolları Genel Müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalar aracılı ile de HGS borç ödemesi yapmak mümkündür. Buna göre HGS borç ödemesi yapacak kişi için Karayolları Genel Müdürlüğünün anlaşmalı olduğu bankalar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası
  • TEB
  • Halkbank
  • QNB Finansbank
  • HSBC
  • Denizbank
  • Yapı ve Kredi Bankası
  • Türkiye Finans Katılım Bankası

HGS Parası Nedir?

HGS parası araçların karayolları ve köprülerden geçer iken araç tipine bağlı olarak değişen geçiş ücretidir. Bu geçiş ücreti her yıl değişim gösterir. Araçların türüne bağlı olarak belirlenen HGS parası aracın aks aralığına ve aks sayısına göre şekillenir. Buna bağlı olarak aks aralığı 320 cm ve altında olan araçlar, 320 cm üzeri olanlardır. Aralık bazında değil de adet olarak sıralanması da aks sayısı 3 ve üzeri olan araçlar, 4 ve 5 olan araçlar, 6 ve üzeri olan araçlara göredir.

HGS parası bu araç türlerinin aralığına göre değişir. Aks aralığı 320 ve aşağısı için en az 30 TL ödeme zorunluluğu vardır. Aks aralığı 320 üzeri için ise bu zorunluluk 37 TL olarak belirlenir. Aks aralığının yanı sıra aks sayısına göre de farklılık gösteren HGS ücreti söz konudur. Bu aks sayına bağlı olarak aks sayısı 3 olan taşıtlar için ödeme miktarı 53 TL’dir. Aks sayısı 4 ya da 5 olan taşırlar için ise bu ödeme tutarı 67,5 TL olarak belirlenmiştir. Aks sayısı 6 ya da daha üzeri olan araçlar için ise HGS parası 81,5 TL olarak hesaplanır.

HGS Bakiyesinin Yetersiz Olması Durumunda Ne Olur?

HGS bakiyesi yetersiz ise karayolları ya da köprülerden yapılan geçiş öncesi bakiye yüklenmesi gerekir. Bu işlem için karayolları ve köprülerin girişlerinde belli noktalar da gişeler bulunur. HGS bakiyesi yetersiz olan araç için sürücü gişeleri kullanarak HGS bakiyesi doldurabilir. Bu şekilde karayolları ve köprülerden herhangi bir cezai yaptırıma tabii olmadan geçiş sağlayabilir.

HGS bakiyesi boş olan ve yükleme yapmadan karayollarını ya da köprüleri kullanan kişi için HGS borcu oluşu ve kişi bu borcu sorguladıktan sonra belirlenmiş zaman aralığında HGS borç ödemesi işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

HGS Etiketi Nereden Alınır?

HGS etiketi almak isteyen araç sahipleri HGS etiketini PTT şubelerinden temin edebilir. Ayrıca HGS etiketi almanın diğer yöntemi ise bankalar aracılığı ile temin etmektir. Bunun için kişi anlaşmalı bankaları kullanmalıdır. Bu anlaşmalı bankalar Ziraat Bankası, Garanti Bankası, TEB, Halkbank, QNB Finansbank, HSBC, Denizbank, Yapı Kredi Bankası, Türkiye Katılım Bankası, İş Bankasıdır.

Ayrıca diğer bir yöntem ise Karayolları Kontrol Noktalarıdır.  Bu noktalar HGS geçiş etiketi olamayan araç sahipleri için HGS etiketi temin edilsin diye konulmuştur. HGS etiketi olmayan kişiler geçiş yapmadan önce bu noktalara yine belgeleri ile başvurarak, HGS ücreti için cezai işleme tabii olmamak için etiketlerini alabilirler.

HGS Borcu Kaç Gün İçinde Ödenmelidir?

HGS borcu ödemesi gün sayısı borca doğrudan etki eder. Bu borç için gün sayısına göre HGS geçiş ihlalinden sonra borç belirlenen günler içinde ödenmedikçe borç miktarı artış gösterir. Geçiş ihlali sonrası 15 gün içinde HGS borç ödenmesi işleminin gerçekleşmesi durumunda cezai işlem olarak ayrıca para cezası uygulanmaz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@