Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar? Başvuru Evrakları

Eşi vefat eden kadınlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafndan maddi yardım yapılmaktadır. Eşi vefat eden kadınların bu yardıma nasıl başvuracağı, hangi belgelerin isteneceği ve Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları detaylı olarak haberimizde.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Para Yardımı Ne Kadar? Başvuru Evrakları
Eşi vefat eden kadınlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafndan maddi yardım yapılmaktadır. Eşi vefat eden kadınların bu yardıma nasıl başvuracağı, hangi belgelerin isteneceği ve Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları detaylı olarak haberimizde.

Eşi vefat eden kadınlara devlet para yardımı için yapılan başvuru sonrasında şartların yerine getirilmesi doğrultusunda, devlet eşi vefat eden kadınlara para yardımında bulunmaktadır.

Dul Maaşı Başvuru Evrakları

Eşi vefat eden kadınlara devlet tarafından verilen para yardımına dul maaşı denilmekte olup bu yardımı alabilmek için ilk olarak başvuru yapılması gerekir. Bu başvuru için gerekli olan evraklar şunlardır;

 • Başvuru dilekçesi,

 • Nüfus kayıt örneği,

 • 3 tane vesikalık fotoğraf,

 • Kimlik araştırma belgesi,

 • Mal bildirim belgesi,

 • Veraset ilanı,

 • Ölüm defin tutanağı,

 • Gelir durumunu gösteren belge,

 • Kimlik fotokopisi,


Yukarıda yazılı olan önemli evrakların tamamlanması ile başvuru yapılması mümkün olmaktadır. Bu yardım için dini nikahlı olan ya da eşinden boşanmış olan kişilerin yapmış olduğu başvurular kabul edilmez.

Dul Maaşı Ne Kadar?

Eşi çeşitli nedenlerden dolayı vefat eden dul kadınlara devlet yardım elini uzatarak dul maaşı bağlamaktadır. Bu yardımlardan faydalanmak isteyen dul kadınların en fazla merak ettiği sorulardan biri de dul maaşı ne kadar olup devletin sunmuş olduğu aylık tutar 325 TL olmak üzer belirlenmiştir. Maaş iki ayda bir olacak şekilde  650 TL şeklinde yardım parsı verilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen bu yardımın ödemeleri T. C. vatandaşı olan kadınlara verilmektedir.

Dul Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar

Çeşitli nedenlerden dolayı eşini kaybetmiş olan kadınlar için devlet belirli oranda para desteğinde bulunmaktadır. Eşi vefat eden kadınlara yardım desteği için gerekli olan şartlar şunlardır;

 • Aile hanesine 484 liradan fazla gelir girmemesi,

 • 65 yaş maaşı almaması,

 • Her hangi bir yerde kayıtlı olarak çalışıyor olmaması,

 • Resmi ya da gayri olarak başka bir erkek ile yaşaması durumunda yardım kesilecektir.
Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru 1: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım için nereye başvuruda bulunabilirim?

İkamet edilen il/ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuruda bulunulabilir.

Soru 2:Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurusu yaptım ne kadar ödeme alabilirim?

Hak sahiplerinin hesaplarına aylık 325 TL olmak üzere iki ayda bir 650 TL tutarında yardım aktarılmaktadır.

Soru 3: Eşimden boşandım Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır faydalanamazsınız. Bu yardımdan faydalanabilmek için son resmi nikâhlı eşinizin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Soru 4: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımımı geçen ay aldım bu ay da almaya gittim maaşım yoktur neden?

Bu yardım her ay için hesaplanmakta, ancak iki ayda bir hesaplara yatırılmaktadır.

Soru 5: Dini nikâhlı eşim vefat etti Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır, faydalanamazsınız. Bu yardımdan faydalanmak için kişinin son resmi nikâhlı eşinin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Soru 6: Eski eşim vefat etti ve ben evlendim şuan da Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Eşi vefat etmiş ve sonrasında yeniden evlenmiş kişiler Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanamaz.

Soru 7: Eşim vefat etti, ben şuanda dini nikâhlı olarak biri ile yaşıyorum. Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır faydalanamazsınız.

Soru 8: Eşim vefat etti ve ben şuanda başka birisi ile yaşıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımım kesilir mi?

Evet kesilir.

Soru 9: Sigortalı olarak bir işe başladım Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımlardan faydalanabilir miyim?

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabii olan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamaz.

Soru 10: Muhtaçlık durumumun ortadan kalkması bu yardımı almaya engel midir?

Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması bu yardımı almaya engeldir.

Soru 11: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum aynı zamanda Şartlı Eğitim Yardımı (ŞEY) ve Şartlı Sağlık Yardımından (ŞSY) da faydalanabilir miyim?

Hanenin durumu kişinin ikamet ettiği il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının Mütevelli Heyetince değerlendirilerek, söz konusu yardımlardan yararlandırılması uygun görüldüğü takdirde kişi her üç yardımdan da faydalanabilir.

Soru 12: 2022 Engelli Yardımından faydalanıyorum Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan alabilir miyim?

Hayır, alamazsınız, ikisinden birini tercih etmeniz gerekiyor.

Soru 13: Adres değişikliği yaptım yardımımı alamıyorum neden?

Yapılan adres değişikliğinin yeni ikametgâhınızın bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bildirilip, dosya transfer işlemi yapılmalıdır.

Soru 14: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum, maddi durumumda iyileşme olup olmadığı nasıl tespit ediliyor?

Hak sahibi kadınların sosyo-ekonomik durumlarında değişiklik olup olmadığı her ay sistemden yapılan sorgulamalar ve SYD Vakıf görevlilerince yapılan sosyal incelemeler ile takip edilmektedir.

Soru 15: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan alıyorum, medeni durumumda değişiklik olup olmadığı nasıl tespit edilecektir?

Hak sahibi kadınların medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı her ay sistemden yapılacak sorgulamalar ve SYD Vakıf görevlilerince yapılan sosyal incelemeler ile takip edilmektedir.

Soru 16: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanıyorum, temel ihtiyaçlarımın karşılanması için yardım talebinde bulunabilir miyim?

Evet, ikametinizin bulunduğu il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz.

Soru 17: Çocuğum ile beraber oturuyorum ve çocuğum çalışıyor Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir miyim?

Hayır faydalanamazsınız. Bu yardımdan faydalanabilmek için hane içerisinde sosyal güvenceye sahip bireyin bulunmaması gerekmektedir.

Soru 18: Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım başvurusunda bulundum sonucunu nasıl öğrenebilirim?

Başvuru sonucu hakkında ikametgâhınızın bulunduğu il/ilçedeki SYD Vakfından veya 144 Alo Sosyal Yardım hattı aranarak bilgi edinilebilir.

Soru 19: Çocuğum başka bir hanede yaşıyor. Ben çocuğum üzerinden sağlık hizmetinden faydalanıyorum. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımdan yararlanabilir miyim?

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) kayıtlı çocukla birlikte aynı hanede yaşanmıyor, sadece sağlık güvencesinden faydalanılıyorsa Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımdan da yararlanılabilinir.

 Kamugundemi.com
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@