Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı taraflarından engelli vatandaşlara yardım amacı ile verilir. Engelli maaşı almak için bazı şartlar vardır. Engelli maaşı için başvuru yapmak isteyen engelli bireylerin ya da yakınlarının başvuru için izlemesi gereken adımlar vardır.

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Engelli maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı taraflarından engelli vatandaşlara yardım amacı ile verilir. Engelli maaşı almak için bazı şartlar vardır. Bu şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

 • Öncelikli olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalı
 • Kişinin %40 ve üzeri derece de engeli bulunmak zorunda
 • Kişi en fazla 65 yaşında olmalı daha üzeri yaş grubu engelli maaşı için hak kazanamaz
 • Engelli bireyin engel raporunun yeni, güncel bir rapor olması şarttır
 • Engelli bireyin ayrıca yüksek geliri ya da mülk sahipliği durumu var ise maaş alması mümkün değildir
 • Engelli kişinin yaşadığı aile de gelir asgari ücretin üçte birinden fazla ise yine kişinin engelli maaşı alması mümkün olmaz

Engelli Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı için başvuru yapmak isteyen engelli bireylerin ya da yakınlarının başvuru için izlemesi gereken adımlar vardır. Engelli maaşına başvuru için Sosyal Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine gidilir. Burada verilen başvuru formu doldurularak başvuru tamamlanır. Engelli birey başvuruyu kendisi gidip yapamayacak engele sahip ise başvuruyu bireyin veraset ettiği kişiler de Sosyal Dayanışma Vakfı Müdürlüklerine giderek gerçekleştirebilir.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli maaşına başvurmak için gereken belgeler bu başlıklar altında toplanmıştır:

 • Engelli bireyin kimlik kartı fotokopisi
 • İkamet belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğrafı
 • Mülk ve maaş geliri bilgisi belge beyanı
 • Engelli maaşı talep ettiğine dair beyan
 • Gelir formu ve muhtaç olma durumu belgesi
 • Engelli birey engel durumun tespitine ve düzeyine dair rapor. Bu engel düzeyi en az %40 olmadır
 • Engelli bireyin kendisi için veraset gösterdiği kişi için vasi kimlik belgesi

Engelli Maaşı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Engelli maaşına başvuru yapan kişiler başvurularının ardından süreci takip edebilmek için engeli maşı sorgulaması yapmak isteyebilir. Bu sorgulamayı yapmak isteyen engelli bireyler E-Devlet üzerinden bilgi edinebilir ve süreci takip edebilirler. E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve E-Devlet şifreleri ile giriş yapabilirler. E-Devlet şifresini bilmeyen bireyler PTT Merkezlerine giderek şifrelerini öğrenebilirler.

Engelli maaşı başvuru sürecini engelli birey, engeli sebebi ile takip edemiyor ise bile vasi durumunda ki kişi yine engelli bireyin E-Devlet adresi üzerinden başvuru sürecini sorgulayabilir ve takip edebilir.

Engelli Maaşı Ne Kadardır?

Engelli maaşının tutarı kişinin engel durumuna ve yüzdesine göre değişiklik gösterir. Engelli bireyin engel durumu, engelin hayatını idame ettirme ölçüsünde ne kadar etkin rol oynadığına göre saptanır. Bu engel durumu kişinin kendine bakamayacağı ölçüde ise yani engelli bireyin sağlık raporunda birey başka bir bireyden yardım almadan hayatta kalamaz ibare var ise engelli bireyin yanı sıra ona bakacak olan kişiye de maaş bağlanır. Engelli maaşı hak sahiplerine 3 ayda bir verilir. Bu maaş için engel seviyesi %40 ve %69 olan engelli bireyler için 536 TL ödenir. Engel oranı %70 ve %90 olan engelli bireyler için maaş 804 TL olarak belirlenmiştir. Engel düzeyi yüksek bireylerin yanı sıra ödenen evde bakım parası içinde engelli bireyin ihtiyaçlarını karşılaması için her ay 2021 yılı güncel tutarı ile 1383 TL verilir.

Engelli Maaş Ödemeleri Hangi Günler Yapılır?

Engelli maaş ödemeleri günleri, engelli bireyin doğum tarihinin son rakamına göre yapılır. Buna göre engelli maaşı alımı doğum tarihi 0-5 olanlar için ödeme olan ayın 5. gününde maaşını alabilir. 1-6 olanlar ayın 6. günü, 2-7 tarihleri ayın 7. günü, 3-8 olanlar ayın 8. günü, 9 olanlar ise 9. günü maaşlarını alabilirler.

Kamugundemi.com Özel İçerik

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@