E Devlet Üzerinden Dava Sorgulama Nasıl Yapılır? 2021 Dava Sorgulama Yolları

Dava sorgulama yolları farklı yöntemlerle de elde edilir. Bu yöntemlerin başında E-Devlet Dava Sorgulama gelmektedir. E-Devlet dava sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle internet üzerinde E-Devlet web sayfasına girmelidir.

E Devlet Üzerinden Dava Sorgulama Nasıl Yapılır? 2021 Dava Sorgulama Yolları

E-Devlet dava sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar öncelikle internet üzerinde E-Devlet web sayfasına girmelidir. Ardından dava sorgulamak isteyen kişi kendi kimlik kartı yazılı olan T.C. kimlik numarasını girmelidir. E-Devler şifresini de girerek sisteme giriş yapılmalıdır. Dava sorgulama işlemi yapmak isteyip, E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar kendilerine en yakın adreste bulunan ya da herhangi bir sebep ile kendilerinin tercih edecekleri bir PTT şubesine giderek E-Devlet şifrelerini alabilirler.

Dava Sorgulaması Yolları Nelerdir?

Dava sorgulama yolları farklı yöntemlerle de elde edilir. Bu yöntemlerin başında E-Devlet gelse de Yüksek Mahkeme resmi web sayfası bağlantısı ile de dava sorgulaması yapmak mümkündür. Bunu dışında başlıca kaynaklar avukatlar ve avukatlık hizmeti veren hukuk bürolarıdır. Ayrıca dava sorgulaması yapan özel sorgulama hizmetleri de bulunur. Bu hizmetlere ait web sayfaları da kullanılabilir.

E-Devlet Dava Sorgulama ile Hangi Bilgilere Ulaşılır?

E-Devlet dava sorgulaması ile ulaşılan bilgiler şu şekilde yer alır:

  • Belgenin Yargıtay dosyasında olması ya da olmaması durumu
  • Cumhuriyet Savcısı tarafınca incelendiği ya da incelenmediğinin durumu
  • Dava dosyasının hangi ceza dairesine gitti ve bu ceza dairesinde temel numarasının ne olduğu
  • Belgenin alakalı olduğu ceza dairesinden iadesinin gerçekleştiği ya da gerçekleşmediği hali
  • Dosya mahalline gönderilmek amaçlı kargoya verildi mi verilmedi mi takibi dava sorgulama sırasında öğrenilir.

Dava Sorgulama Mahkeme Kararına İtiraz Süresi Ne Kadardır?

Dava sorgulamada mahkeme kararına itiraz süresi günleri değişiklik gösterir. Buna göre mahkeme kararı temyiz süresi gibi durumlara göre mahkeme türüne göre de farklıklar gösterir. Bu durumlara göre en belirgin farklar, Ceza Mahkemesinin kararı öğrendiği günden başlayarak 7 gün, Asliye Hukuk Mahkemelerinde açıklandıktan sonra karar itiraz için 15 gün zaman tanınır.

Sulh Mahkemeleri kararı bildirdikten sonra 8 gün içinde itiraz etme süresi mevcuttur. Kolluk Mahkemesi kararı bildirmesinin üzerinden 10 gün itibari ile itiraz hakkı tanınır. İş Mahkemesi karar verdikten sonra itiraz etmek istenildiği takdir de bu süre 8 gündür. İdare ve Vergi Mahkemelerinin verdikleri kararın itiraz süreleri ise 30 gündür.

E-Devlet ile Sorgulanan Dava Dosyaları Nelerdir?

E-Devlet ile sorgulanan dava dosyaları şu şekildedir:

  • Adalet Bakanlığı Dava Dosyası Sorgulama, E-Devlet sistemine giriş yaparak kişi kendi adına açılmış ya da müdahil olduğu bir dava olup olmadığını sorgulayabilir. Eğer açılmış bir dava söz konusu ise bu sistem üzerinden dava ile ilgili temek dava dosyası bilgilerine erişim gerçekleştirmesi mümkündür.
  • Adalet Bakanlığı İcra Dosyası Sorgulaması, yine E-Devlet sistemi ile kişinin giriş yapması sonucu İcra Dosyası Sorgulaması ile ulaşabileceği bilgilerdir. Kişi kendi adına açılmış bir icra dava dosyası olup olmadığını kontrol edebilir. Kişinin adına açılmış bir icra dava dosyası var ise kişi E-Devlet sistemi üzerinden adına açılmış olan icra dava dosyasına dair temel bilgileri sistem üzerinden elde edebilir.

Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama ise E-Devlet sistemi üzerinden henüz gerçekleşmese de dava sorgulama işlemi yapacak kişiler için Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı’nın resmi web sayfasında sorgulama yapılması mümkündür. Bunun için sorgulamayı yapmak isteyen kişinin T.C. kimlik numarası gereklidir. Bu sorgulama da Türkiye Cumhuriyeti Yargıtay Başkanlığı’nın dosya sorgu hizmetinden faydalanılır.

Bunun yanı sıra yine aynı web sayfası üzerinden kişi giriş yaptıktan sonra tebligat sorgulaması da yapabilir. Adına açılmış Yargıtay dava dosyası var ise bu dava hakkındaki randevuları, duruşmaları sorgulayabilir. Ayrıca site üzerinden ön kayıt bürosuna erişim sağlayabilir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@