E Devlet Mezuniyet Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? (İlköğretim, Lise, Yükseköğretim, Açık Öğretim))

E-Devlet mezuniyet belgesi sorgulaması yapmak vatandaşlar öncelikle E-Devlet adresine girmelidir. Bu mezuniyet belgesinin sorgulanma sonucuna ulaşmak için eğitim alan kişinin eğitimini tamamlamış olması gerekir.

E Devlet Mezuniyet Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır? (İlköğretim, Lise, Yükseköğretim, Açık Öğretim))

E-Devlet mezuniyet belgesi sorgulaması yapmak vatandaşlar öncelikle E-Devlet adresine girmelidir. Bu mezuniyet belgesinin sorgulanma sonucuna ulaşmak için eğitim alan kişinin eğitimini tamamlamış olması gerekir.

E-Devlet sistemine giriş yapmak için sorgulamayı yapacak olan kişi T.C. kimlik numarasını ve E-Devlet şifresini yazmalıdır. E-Devlet şifresini bilmeyen vatandaşlar giriş yapıp mezuniyet belgesi sorgulama işlemi yapabilmek için şifrelerini temin etmelidir. Bunun için bulundukları en yakın PTT şubesine gidebilirler.

E-Devlet sistemine giriş yapılmasının ardından kişi arama bölümüne gelerek ‘’Mezuniyet Belgesi Sorgulama’’ yazarak aradığı belgeye erişim sağlayabilir. Bu erişim sağlanan belge indirilebilir, yazdırılabilir ya da başka bir alıcıya gönderilebilir.

E-Devlet İlköğretim Diploması Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet İlköğretim diploması sorgulaması yapmak mümkün değildir. Mezuniyete dair belgeyi E-okul sistemi üzerinden sorgulama yapılması mümkündür. Diplomasını yeni almak isteyen kişiler için diplomanın alınması mezun olunan okula giderek talep edilmesi üzerine gerçekleşir. Kişi diplomasını daha önce almış fakat kaybetmiş ise mezun olunan okula giderek, diplomanın kaybolduğuna dair bir dilekçe vermelidir.

Fakat tekrar diploma verilmesi mümkün değildir. Bu yüzden kişiye mezun olduğuna dair belge verilir. Diplomanın iletileceği yere bu şekilde verilmesi halinde de diploma yerine geçerek kabul görür bu belge. Diplomanın verileceği okul kişiye bu işlemi gerçekleştiremeyeceğini söylediği taktirde veya gittiğiniz okul kapanmış ise, bağlı olunan Milli Eğitim Bakanlığı ile iletişime geçilmesi gerekir. İletişime geçildiği takdirde 7 gün ila 10 gün içerisinde mezuniyet belgesi talep eden kişiye ulaşır. Her iki yerinde verecekleri belge asıl diploma olarak kabul edilir.

E-Devlet Lise Diploması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet lise diploması sorgulaması yapmak vatandaşlar bu sorgulama ile lise mezuniyet belgelerine ulaşabilir. Bu imkan İlköğretim için henüz geçerli değildir fakat Ortaöğretim mezunu kişiler mezun oldukları okullara gitmeden ya da Milli Eğitim Bakanlığı ile iletişim kurup dilekçe vermeden mezuniyet belgelerine ulaşabilirler.  Fakat burada ki mezuniyet belgesi sorgulama işleminde bir sınırlama söz konudur. Bu işlemi gerçekleştirmek için sadece 2008 yılından sonra mezun olmak şarttır. 2008 yılı öncesinde mezun olan kişilerin kayıtları sistem içinde yer almaz. Bu işlemi gerçekleştiremezler.

Lise mezuniyet belgesi almak için kimlik bilgileri ve şifresi ile E-devlet sistemine giriş yapılıp arama kısmına mezuniyet belgesi yazılmalıdır.

Eğitim şekli örgün ise Milli Eğitim Bakanlığı bölümden ‘’Lise Mezuniyet Belgesi Sorgulama’’ kısmına, eğitim şekli açık öğretim ise yine Milli Eğitim Bakanlığı bölümünden ‘’Açık Öğretim Liseleri Mezuniyet Belgesi Sorgulama’’ seçeneği ile diploma yerine kullanılan mezuniyet belgesine ulaşılabilir.

E-Devlet Yüksek Öğretim Diploması Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet yüksek öğretim diploması sorgulamak isteyen kişiler E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra yüksek öğretim belgelerini sorgulayabilir. Fakat diploma yani mezuniyet belgesi sorgulamak isteyen kişilerin mezuniyetinin gerçekleşmiş olması gerekir. Mezun olmamış kişiler diploma yani mezuniyet belgesi sorgulama işlemi gerçekleştiremez. Bu işlemin yanı sıra yüksek öğretim için sorgulama yapılmak istenilen okulda eğitim devam ediyor ise yine E-Devlet sistemi ile giriş yapılarak öğrenci belgesi sorgulaması yapılabilir.

Yüksek Öğretim kurumlarından mezun olan kişi diplomasını yalnızca okuldan temin edebilir. Mezun olunan okuldan alınan diploma kaybedilmesi gibi durumlarda tekrar verilmez.

Mezuniyet Belgesi ve Diploma Arasında Ne Fark Vardır?

Mezuniyet belgesi ve diploma arasında ki fark diplomanın sadece mezun olunan okul tarafından bir kereliğine verilmesidir. Mezuniyet belgesi ise mezuniyet belgesi sorgulama yöntemleri ile internet üzerinden de okuldan da alınabilir. Geçerlilikleri arasında da bir fark bulunmaz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@