Döküman Yönetim Sistemi (DYS) Belge Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

DYS evrak sorgulaması E-Devlet üzerinden yapılabilir. Bu evrak takibini yapabilmek için E-Devlet sayfasına giriş yapılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi alanına girilir. Bu aşamada Doküman Yönetim Sisteminde sorgulamak istediğiniz belgenin oluşturulma tarihi girilerek, belgeye ulaşım sağlanır.

Döküman Yönetim Sistemi (DYS) Belge Evrak Sorgulama Nasıl Yapılır?

DYS evrak sorgulaması E-Devlet üzerinden yapılabilir. Bu evrak takibini yapabilmek için E-Devlet sayfasına giriş yapılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu DYS Evrak Takibi alanına girilir. Bu aşamada Doküman Yönetim Sisteminde sorgulamak istediğiniz belgenin oluşturulma tarihi girilerek, belgeye ulaşım sağlanır.

E-Devlet şifresi olmayan vatandaşlar evrak sorgulama işlemlerini Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasından da yapabilirler. Bu sorgulamada da belgenin oluşturulma yılına göre arama yapılabilir ve aranılan belgeye erişim sağlanabilir.

DYS Evrak Sorgulaması Neden Yapılır?

Döküman Yönetim Sisteminde belge sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumu ile bağlantılı evrak takibine gereklilik duymalısınızdır. Sosyal Güvenlik Kurumunca talep ettiğiniz ya da size gönderilecek belgelerin aşamalarını görmek ve takipte tutmak için kullanılan sistem, yazışmaların çevrimiçi olarak yürütülmesine destektir.

Özellikle emeklilik başvuru işlemlerinde emekli olamaya hak kazanmış kişilerin ihtiyaç duyduğu ve birçok belge ile işlem yapar iken kolaylık sağladığı bir uygulamadır. Emeklilik şartlarını yerine getiren kimseler de emekliliğe ayrılmayı beklerken belgeler ile geçen süreç Sigorta Kurumunun yoğunluğu dolayısı ile değişik zaman zarflarınca uzamaktadır.

En bariz yansıması emeklilik işlemlerinde kişinin belge birikimidir. Bu sistem ile emeklilik hak sahibi kişi sadece bir kurumdan sağlasa da işlemlerini, zaman içerisinde birden fazla kurumla irtibat içerisinde olsa da sistemden işlemlerini daha kolay ve hızlı yürütebilir.

DYS Evrak Takibinde Aşamalar Nelerdir?

DYS belge takibinde aşama kaydetmek için istenilen belgenin sorgusu sistemde yapıldıktan sonra, belgenin hangi aşamada olduğu sistemde belge numarası ile görünür. Belgeniz kayıt altına alındı ise giden evrak kayıtlı ibaresi görünür. Böylece giden belgenin kaydedildikten sonra gerekli servise yönlendirilmiştir. Gelen evrak kayıtlı ibaresi ise gönderdiğiniz belgenin kuruma ulaştığı ve kayıt işlemlerinin sağlandığını belirtir.

Bu işlemlerin ardından gelen evrak dosyaya kondu ibaresi belirir, bu ibare belge ile işlemin sona erdiğini ve belgenin kaldırıldığını gösterir. Belgenin yanında belgenin devamı niteliğinde farklı unsurlar var ise devam dosya tam olarak kaldırılmamış olabilir. Böyle bir durumdan haberdar olmak, takip etmek isteyen kişiler diğer belgelerin numaralarını da sorgulayarak bilgi edinebilirler.

Ardından zimmetten çıkarıldı ibaresi ise dosya ile işlemin kurumca tam anlamıyla bittiğini işaret eder. Bu safhada DYS evrak takibinde gönderilmesi gereken farklı bir kurum var ise dosyanın o kuruma gönderildiği ya da dosyanın kişiye cevap niteliği taşıyan unsurları var ise onların işleme alındığı anlaşılır.

DYS Evrak Sorgusunda Varide Numarası Nedir?

DYS ile evrak sorgular iken varide numarası kullanılan yöntemlerden biridir. Belgenin kayıtlı halini ve kayıtlı belgenin açılacak, sorgulanacak eklerini görebilmek ve doğrulanmasını sağlayabilmek için kullanılır. Doküman Yönetimi Sisteminde evrak sorgulama alanına varide numarası ile diyerek aratır ve ekranda ki doğrulama kodu ile birlikte girilerek iki kod da sorgulama yapılır. Bu sorgulama da belgeye ulaşıldığı gibi var ise belgenin yanında ek dosyalarına ulaşılır. DYS evrak takibinde dosyaların üzerine tıklayarak görüntüleme sağlanır.

Emeklilikte Varide Tarihi Ne Demektir?

Emeklilik varide tarihleri, resmi belgelerin üzerinde bulunan tarihlerdir. Bu tarihler belgenin geliş ve gidiş tarihleri olarak nitelendirilebilir. Belgenin sağ üst kısmında yazan tarihe, evrak varide tarihi denir. DYS evrak, emeklilik işlemlerinde Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıt ve kayıttan sonra oluşan süreçlerde belgelerin aşamalarını Dosya Yönetim Sisteminde varide tarihi girerek takip edilir. Bu takip aşamasında evrak varide tarihi sağ üst kısımda iken evrak varide numarası ise sol üst kısımda yer alır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@