Devlet Emzirme Ödeneği Desteği Veriyor! Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği şartları, doğum yapılmasından sonra sigortalı kadın veya sigortalı olamyan karısının doğum yapması durumlarında oluşan kritelerdir. Bu şartlar haberimizde sıralanmıştır.

Devlet Emzirme Ödeneği Desteği Veriyor! Şartları Nelerdir? Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneği şartları, doğum yapılmasından sonra sigortalı kadın veya sigortalı olamyan karısının doğum yapması durumlarında oluşan kritelerdir. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

 1. Sigortalı olarak hizmet akdine tabii şekilde sigortalı şekilde çalışan, doğumdan önce içerisinde bulunduğu bir yıl süresi zarfında en az 120 gün kısa vadeli prim almış olmak,
 2. Doğumdan önceki bir yıl içerisinde, endi adına ya da hesabına çalışan kişilerin kısa vadeli olarak sigorta kollarına prim yatırmış olmaları,
 3. SGK’ya bağlı olarak çalışan ya da çalışmış olarak başvuru yapan kişiler olması,
 4. Emzirme ödeneği için, gerçekleşen doğumun canlı olması şartı aranır.

Bu kriterleri eksiksiz sağlayan kişiler emzirme ödeneği almaya hak kazanır. Hak kazanan kişilerin sigortaları sona ermesi durumu ile birlikte, bitirilen gün itibari ile eğer tekrardan bu 300 gün içerisinde doğum olursa şartlar yenilir. Sigortalı olarak kadın veya eş 15 ay içerisinde en az 120 güm prim kapsamında bu ödenekten yararlanma hakkına sahip olur.

Emzirme Ödeneği Kimlere Verilir?

Emzirme ödeneğinin verildiği kişiler, doğum yapmasında durumunda olan sigortalı kadın ya da sigortalı olmayan karsının doğum yapması halinde sigortalı erkek olarak belirlenir. Hizmetlerin akdi durumuna uygun olarak emzirme ödeneği ödenir. Ayrıca kişilerin kendi hesabında yapmış oldukları çalışmalara bağlı olarak ödemeler, kadına aylık ya da aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine ödeme şeklinde yapılır. Emzirme ödeneğinden yaralanan ya da yaralanmayan kişiler şu şekildedir:

 1. Emzirme ödeneğinin alınması durumunda hizmet akdi bağlamında çalışan sigortalı kişilerin, çalışan sigortalı da bu paydan yaralanabilir.
 2. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na uygun olarak ise, kamu görevlisi olarak çalışan sigortalılar bu ödenekten yararlanamaz.

Emzirme Ödeneği Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır?

Emzirme ödeneği başvurusu, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen bir aşamadır. Burada belirlenen bazı kriteler, Aile Bakanlığı tarafından aranan şartlardan oluşur. Bu şartlar şu şekilde sıralanır:

 1. Doğum yapacak olan kadının çalışıyor olması,
 2. Doğum yapacak olan kadın çalışmıyor ise, eşinin sigortalı olarak bir yerde çalışıyor olması,
 3. Emzirme ödeneğinin kişilere verilebilmesi için anne ve baba adaylarının 4-A’lı ve 4-B’li çalışma şartını sağlıyor olması gerekir.

Emzirme ödeneği almak isteyen kişiler başta aile.gov.tr sitesi ile E-devlet üzerinden başvuru talebinde bulunabilir. Başvuru da bulunduktan sonra gerekli şartları sağlayan kişilere ödeme yapılır.

Emzirme Ödeneği Ne kadardır?

Emzirme ödeneğinin fiyatı, kişilerin başvuru yapmalarının ardından çocukların doğum sırasına uygun olarak ödenir. Emzirme ödeneğinin verilmesi için hak kazanan kişilere ödemeler PTT aracılığı ile yapılır. PTT üzerinden ödemelerini almak istemeyen kişiler bankalar aracılığı ile de hesaplarındaki tutarı alabilir. Bu ücretler şu şekilde sıralanır:

 1. İlk çocuk için 300 TL,
 2. İkinci çocuk için 400 TL,
 3. Üç ve üzeri çocuk sahibi olanlar için ise 700 TL,
 4. Dördüz çocuk sahibi olan kadınlara ise her bir çocuk için şahsi olarak 600 TL emzirme ödeneğinden yararlanma imkanı tanınır.

Emzirme Ödeneği Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

Emzirme ödeneği başvurusu için gerekli belgeler, şu şekilde sıralanır:

 1. Kimlik belgesi,
 2. Doğum yapıldığına dair doğum belgesi,
 3. Emzirme ödeneğine başvurusu yapıldığına dair müracaat talep dilekçesi belgeleridir.

Emzirme ödeneği talep eden kişilerin bu belgeleri tamamlayıp ilgili yerlere teslim etmesinden sonra belirlenen ücretler hesaba yatırılır. Bu ücretleri kişiler Ziraat Bankası ve PTT şubelerinden alabilir ya da E-devlet sitesinden sorgulayarak kimlik ile birlikte temin edebilirler. Ücretler hesaba 1 ila 2 ay içerisinde yatırılmaktadır.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@