Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?  

Evlenme hazırlığı yapan kadınlara, evlenecek oldukları için yetim maaşlarının kesilmesinden dolayı devlet tarafından verilen yardıma çeyiz parası denmektedir.

Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?  

Devlet tarafından verilen çeyiz parası evlenmek isteyen ancak maddi açıdan yeterliliği olmayan gençlere verilmektedir. 2008 yılından beri yürürlükte olan bu uygulama yetim maaşı alan kadınların evlenecek olmalarından dolayı yetim maaşlarının kesilecek olmasından kaynaklı verilmektedir. Devlet tarafından verilen bu yardım parası evlenecek olan kadınların daha önce aldıkları yetim maaşının toplam 24 katı kadar verilmektedir. Bu para tek seferde toplu olarak verilmektedir.

Çeyiz parası, evlenmek üzere olan kadınların yetim maaşlarının kesilmesinden kaynaklı devlet tarafından verilen yardım ödeneğidir. Evlenme yardımı alan kişilerin başvurması gereken çeyiz parası yardımına evlendikleri zamandan itibaren 5 ay içinde başvurmamaları durumunda devlet tarafından verilen bu haktan yararlanamamaktadırlar. Çeyiz parası yardımına başvurmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğüne başvurabilmektedirler. Aynı zamanda Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine de başvuru yapabilmektedirler. Başvuru yapacak olan kişilerden evlenme ödeneği talep dilekçesi (çeyiz parası başvuru dilekçesi) istenmektedir. Eğer evlilik nüfusa işlenmemiş ise nüfus cüzdanı istenebilmektedir.

Çeyiz Parasından Kimler Yararlanabilmektedir?

Anne ya da babası vefat ettiği için yetim aylığı alan kız çocuklarının evlenmek istemeleri ve evlendikleri için yetim aylığının kesilmesi durumunda verilmektedir. Erkek çocuklarına ise çeyiz parası verilmemektedir. Çeyiz parasına başvuran kadınların çeyiz parasını alabilmeleri için yetim maaşının olması şartı vardır. Eğer çeyiz parası almak isteyen kişilerin SSK ya da Bağ-Kur güvencesi varsa çeyiz parası başvurularını SGK il müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir.

Çeyiz parası alabilmek için iki şart vardır. İlki anne ya da babalarının ölmelerinden dolayı yetim maaşı almış olan kız çocuğu olmaktır. İkincisi ise yetim maaşı aylığı alırken evlenmiş olmaktır. Bu şartlara sahip olmayanlar çeyiz parasından yararlanamamaktadır.

Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası başvurusu yapan ve almaya hak kazanan kişilere çeyiz parası SGK tarafından verilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun çeyiz parasını vermesi kurumun yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Çeyiz Parasını sorgulamak isteyenler e-devletten ya da ALO 170’ten bilgi alabilmektedir. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@