Banka Kartında (Bankamatik) Hesap Numarası Nerede Yazar?

Bazı banka kartlarının üzerinde bulunan bazı banka kartlarının üzerinde bulunmayan hesap numaraları birçok bankacılık işlemi için gerekli olabilmektedir.

Banka Kartında (Bankamatik) Hesap Numarası Nerede Yazar?

Bankacılık işlemlerinizi yaparken hesap numarası nedir diye sorulmaktadır. Hesap numaraları bazen banka kartlarının üstünde bulunurken bazen de banka kartlarının üstünde yer almamaktadır. Bu sebeple birçok banka kartı kullanıcı tarafından banka kartı nedir diye sorulmaktadır. Banka kartınız EFT-havale işlemlerinde, mobil bankacılık işlemlerinde işinize yaramaktadır.

Hesap Numarası Nedir? 

Hesap numarası ne işe yaramaktadır? Birçok bankacılık işlemimizi hesap numarası sayesinde yapmaktayız. Türkiye’de hizmet veren birçok banka bulunmaktadır. Bu bankaların herhangi birinden hesap açtığınız zaman size herkesin hesap numarasından farklı olmak üzere hesap numarası verilmektedir. Birçok banka kartında bu hesap numarası yer alsa da bazı banka kartlarında hesap numarası yer almamaktadır. Müşteriye verilen bu hesap numarası, müşterinin hesabını temsil etmektedir ve belirtmektedir.

Hesap numarası sayesinde bankacılığa dair birçok işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Elektronik bankacılıkta, fatura ödemelerinizde, para alışverişi gibi işlemlerde hesap numarası istenmektedir. Bu sebeple hesap numaranızı bilmek büyük önem arz etmektedir.

Banka kartlarının çoğunun üstünde gruplanmış halde numaralar bulunmaktadır. Dörtlü olacak şekilde sıralanan ve on altı haneden oluşan bu sayı grubunu birçok kişi hesap numarası sanmaktadır. Ancak söylemek gerekir ki o rakamlar hesap numaranız değildir. On altı basamak şeklinde olan sayı grupları kart numarasını ifade etmektedir. Kart numarası ile neredeyse hiçbir bankacılık işlemini gerçekleştirilemez. Ve kart numarası ile hesap numarası karıştırılmaması gerekir. Peki banka kartında hesap numarası nerede yazar?

Banka kartlarının çoğunda hesap numarası yazılmamaktadır. Ancak hesap numarası yazılan banka kartları da bulunmaktadır. Bu nedenle banka kartınızın üstünde hesap numaranızı bulacağınız diye bir garanti bulunmamaktadır. Ancak bazı bankalarda isim soyisim gibi ibarelerin yanında hesap numarası yazmaktadır. Ve yine eklemek gerekir ki bazı banka kartlarında hesap numarası bulunurken bazı banka kartlarında ise IBAN bulunmaktadır.

Banka Kartından Hesap Numarası Öğrenme

Kartınızın üstünde hesap numaranızı bulamadı iseniz başka yöntemleri denemek gerekmektedir. Bazı yöntemleri uygulayarak hesap numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için en kolay yöntemlerden biri ATM aracılığıyla hesap numarası öğrenmedir. ATM sayesinde kartınıza ait birçok bilgiyi öğrenebilirsiniz. ATM dışımda müşteri hizmetlerini arayarak da hesap numaranızı öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetlerini arayarak da hesap numaranızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Müşteri hizmetleri dışında da mobil bankacılık veya internet bankacılığı yoluyla da hesap numaranıza ve kartınıza ait diğer bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ışığında hesap numarasının her banka kartında yazmadığını anlamışsınızdır. Banka kartınızın üstünde hesap numarası adında bir ibare yer alıyorsa hesap numaranız odur. Ancak her kart üstünde bulunan 16 haneli sayı grubu hesap numarası değildir. 16 haneli sayı grubu kart numarasıdır ve hesap numarasından farklıdır. Banka kartında hesap numarası nerede yazar ve hesap numaranızı nasıl öğrenebilirsiniz konularını anlattık.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@