Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır? Askerlik Yol İzini Kaç Gündür?

Askerlik yol parasını hesaplamak için ilk olarak gidilecek yolun kilometresine bakmak gerekir. Bu askerlik yol parası kilometre ölçümüne göre değişir.

Askerlik Yol Parası Nasıl Hesaplanır? Askerlik Yol İzini Kaç Gündür?

Askerlik yol parasını hesaplamak için ilk olarak gidilecek yolun kilometresine bakmak gerekir. Bu askerlik yol parası kilometre ölçümüne göre değişir.

Bu duruma göre 0-600 KM uzunluğunda gidilen yol için 1 günlük 20 TL ödenir. Sonrasında daha uzun mesafe olan 601-1200 KM olan yol uzunluğuna ise gidecek kişi için bu sefer 2 günlük olarak 40 TL ödeme yapılır. Ardından en uzun mesafe olarak nitelendirilen 1201-1800 KM ölçüsünde ki yol için ise 3 günlük yani 40 TL tutarında askerlik yol parası ödenir.

Bu askerlik yol parasının tutarının hesaplanma aşamasında belediye şubeleri otobüs ücretleri ile alakalı gerekli bilgilendirmeyi kişinin alakalı olduğu askerlik şubesine iletir.

Askerlik Yol Parası Ne Zaman Alınır?

Askerlik yol parasının alınacağı zaman, askere gitmeden 1 hafta öncesi mümkündür. Bazı durum ve şartlarda askerlik yol parasının ödemelerinde gecikmeler yaşanabilir lakin gecikme söz konusu olduğunda internet üzerinden ya da bulunduğunuz konuma en yakın PTT şubesine giderek sorgulama yaptırabilirsiniz.

Askerlik Yol Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Vatani görevini gerçekleştirmek üzere yola çıkacak kimseler gitmeden önce askerlik yol parasını sorgulamak isteyebilirler. Bunun için iki yol mevcuttur. Birincisi, kişinin E-Devlet sistemine erişimi var ise T.C. kimlik numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme girmelidir. Ardından askerlik yol parası olarak sorgulayabilir ve paranın yatırılıp yatırılmadığını öğrenebilir. Ayrıca bu safhada kişi kendi daha önce askerlik yol parasının ne tutarda yatırılacağını hesaplamadı ise de bu sorgulama sonucu yatırılacak tutarı da öğrenebilir.

İkinci bir yol ise kişinin kendisinin en yakın PTT şubesine giderek kimlik kartı ile sorgulama yaptırmasıdır. Burada kişiye yine askerlik yol parasının ödenip ödenmediğine dair bilgi verilecektir ayrıca yine kişi şayet öncesinde tutar ile ilgili bilgisi yok ise bu bilgiyi edinebilecektir. PTT şubesinde yatırılmış ise parasını çekmek isteyen kişi uzun sürmeyen zaman zarfında kimliğiyle birlikte işlemini gittiği anda gerçekleştirebilir. Bunun için farklı bir işleme ya da belgeye gerek yoktur.

Bu kısımda gerekli bilgilendirme baştan yapıldığı takdir de PTT şubelerine gitmeden de kişinin Ziraat Banka hesabı var ise ödemesini bu yol ile de temin edebilir.

Askerlik Bittikten Sonra Yol Parası Ödenir Mi?

Askerlik bittiğinde de yol parası ödemesi almak mümkündür. Askerlik süreniz dolduğunda dahi yol parası alabilmek için tek şart öncesinde almamış olmanızdır. Askerlik yol parası ödemesi sadece bir kez yapılır, bu ödemeyi ya askerlik süresinin başında ya da sonunda almanız mümkündür. Bu konuda bir diğer husus ise askerlik bitiş tarihinden sonra geçen süredir. Bu sürenin en fazla 6 ay olması gerekir. 6 aydan uzun zaman geçen talepler karşılanmaz.

Eğer askerlik başlangıcında almadı iseniz, askerlik döneminin bitişinden sonra ilk 6 ay süre zarfında en kısa yöntem ile size en yakın konumda ki PTT şubesine kimlik kartınız ile uğrayıp, öncesinde ya da sonrasında herhangi bir işlem yapmadan paranızı alabilirsiniz. Bu durumu PTT şubesine gitmeden takip etmek isterseniz askerlik göreviniz bitmiş olsa dahi E-Devlet üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Askerlik Yol İzini Kaç Gündür?

Askerlik yol izin günü, kişinin gideceği yolun uzunluğuna göre değişir. Bu uzunluk kilometre cinsi ile farklı günlere ayrılmıştır. Bu günler ise 800 kilometreden az ise yol 1 gün olarak belirlenmiştir. 800 KM ve 1600 KM arası ise gidilecek yol 2 gün olarak belirlenir. 1600 KM uzunluktan fazla ise gün sayısı 3 olarak izin verilir. Bu KM uzunluklarına göre de askerlik yol parası belirlenir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@