Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2021 Nelerdir?

Askerlik tecilinde istenen belgeler hangi sebeple askerliğin tecil edileceği durumuna göre değişiklik gösterir. Askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler gerekli şartları sağlamaları halinde, aşağıda yer alan askerlik için gerekli belgeleri hazırlayarak bağlı bulundukları askerlik şubesine müracaat etmeleri gerekir. Ülkemizde 20 yaşını doldurmuş Türk erkekleri vatandaşlarının geçerli bir sağlık problemi devam eden eğitimi olmaması durumunda askerlik ödevini yerine getirmesi zorunludur.

Askerlik Tecil İçin Gerekli Belgeler 2021 Nelerdir?

Askerlik tecilinde istenen belgeler hangi sebeple askerliğin tecil edileceği durumuna göre değişiklik gösterir. Askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler gerekli şartları sağlamaları halinde, aşağıda yer alan askerlik için gerekli belgeleri hazırlayarak bağlı bulundukları askerlik şubesine müracaat etmeleri gerekir.

  • Mezuniyet diploması ve 4 adet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi
  • Yakın zamanda çekilmiş 6 adet vesikalık fotoğraf
  • Varsa ehliyet ve 2 adet fotokopisi

Ülkemizde 20 yaşını doldurmuş Türk erkekleri vatandaşlarının geçerli bir sağlık problemi devam eden eğitimi olmaması durumunda askerlik ödevini yerine getirmesi zorunludur.

Askerlik Tecili İçin Nereye Başvurulur?

Askerlik tecili için başvurulacak yerler yurt dışında yaşayan bireyler için konsolosluklardır. E-devlet üzerinden “Milli Savunma Bakanlığı Asal Yoklama Başvurusu" sayfasına ulaşarak, ayrıca yurtiçinde yerleşik bulunan kişiler bağlı bulundukları askerlik şubesine tecil işlemi için başvurulur.

E-devletten Askerlik Tecili Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devletten online askerlik sorgulaması tecil için gerekli belgelerin eksiksiz iletilmesi sonrası yapılabilir. Tecil durumunun ne olduğuna bakmak için e-devlet sistemine PTT şubelerinden aldığınız e-devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıyla giriş yaparak sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Askerlik Kaç Yıl Tecil Edilebilir?

Askerliği tecili öğrenim gören bireyler için 29 yaşına kadar yapılabilir. Tecil sebeplerine göre bu durum değişir. Askerlik tecili için gerekli belgeler ve gereken şartlar sağlanıyorsa bu yaş daha da uzatılabilir.

Askerlik Tecili İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Tecil için ihtiyaç duyulan şartlar aşağıdaki şekilde kategorize edilip listelenebilir:

Eğitim

İlgili öğrenim derecelerinden mezun olan adaylar farklı kriterlere bağlı olarak askerliklerini tecil ettirebilirler.

  • Lise ve dengi okullardan mezun olanlar, 22 yaşını doldurdukları yıl sonunu geçmemek şartıyla, mezuniyet tarihinden itibaren 3 yıl süre ile
  • Lisans ve dengi okullardan mezun olanlar, 28 yaşını doldurdukları yıl sonunu geçmemek kaydıyla, mezuniyet tarihinden itibaren 2 yıl süre ile
  • Yüksek lisans ve dengi okullardan mezun olanlar, 32 yaşını doldurdukları yıl sonunu geçmemek kaydıyla, mezuniyet tarihinden itibaren 1 yıl süre ile askerliklerini tecil ettirebilirler.
  • Öğrenci olan adaylar, ilgili öğrenim derecelerindeki mevcut yaş sınırlarını aşmadıkları takdirde, mezun olana kadar askerlikleri tecil edilir.

Sağlık
Geçici bir rahatsızlığa bağlı olarak muayene sonrası askerlik için gerekli şartları taşımadıkları tespit edilen adaylar, 1 yıl süre ile askerliklerini tecil ettirebilirler. Aynı sebepten 3 kez tecil ettiren adaylar askerlikten muaf sayılırlar.

Hapis

Herhangi bir suç nedeni ile tutuklu ve hükmen tutuklu bulunanların askerlikleri ilgili yılın sonuna, hakkında hüküm bulunanların askerlikleri ise şartlı tahliye tarihine kadar tecil ettirilir. Hakkında adli kontrol kararı bulunan kişiler, mahkemenin uygun bulması halinde, adli kontrol süresince tecil ettirebilir.

Spor

 Herhangi bir dalda lisanslı sporcu olanlar gerekli şartları sağlamaları halinde askerliklerini 35 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar tecil ettirebilirler.

Kardeş Erteleme

Ağabeyi/Kardeşi askerde olan ve kendisi de askerlik çağına gelmiş kişiler, kardeşlerinin askerlik görevleri tamamlanıncaya kadar askerliklerini tecil ettirebilirler. 3 veya daha fazla kardeşi olan kişilerde tecil için aynı anda 2 kardeşin askerde olma şartı aranır.

Yurtdışında Bulunma

Yurtdışında çalışma izni, oturma izni ile ikamet eden işçi ve işverenler ve farklı bir ülkede vatandaşlığı bulunan kişiler 35 yaşını tamamladıkları yıl sonuna kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

Askerlikten Muaf Olma Şartları Nelerdir?

Askerlikten muaf olma durumu fiziksel ya da psikolojik etmenlerden kaynaklanır. Fiziksel olarak askerliğe engel olan durumlar enfeksiyonlu hastalıklar ve göz hastalıklarıdır.

Ayrıca ruh sağlığının bozuk olduğu uzman psikologlar tarafından onaylanan kişiler de askerlikten muaf tutulur.

Sağlık açısından ya da diğer erteleme şartları açısında herhangi biri var ise askerlik tecili için gerekli belgelerle birlikte tecil işleminizi yaptırabilirsiniz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@