Araç Türüne Göre 2021 Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar?

Aracın egzoz muayenesi zorunlu olarak bildirilen tarihler aralığında ve yine belirlenmiş araç türlerine göre yapılmalıdır. Egzoz muayenesinin gecikmesi durumda daha önce TÜVTÜRK tarafından belirlenmiş yaptırımlar söz konusudur. Egzoz muayenesi gecikme cezasının tutarı 2.607 TL’dir. Peki muayene olacak aracın türüne göre, 2021 yılı için belirlenen Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Araç Türüne Göre 2021 Egzoz Muayene Ücreti Ne Kadar?

Egzoz muayene tutarı bu yıl için 90 TL olarak belirlenmiştir. Araçlarında kullanılan egzoza göre zorunlu tutulan bu muayene içten yanmalı egzoz bulundurulan araçlar için geçerlidir. Bu araçlara emisyon testi yapılarak hava kirliliğine neden olma oranları kontrol edilir. Bu şekilde salınımı zehirli olan gazların yayılması engellenir.

Egzoz muayenesi ile kontrolden geçen araçlar trafiğe çıkmaya hak kazanır. Bu muayene ile birlikte araç testten geçtiğinde, trafiğe çıkma koşullarını sağladığına dair bir pul verilir. Bu pul bir sonraki muayene zamanına kadar geçerli olur. Araç egzoz muayenesinden geçemez ise araç için sahibine bir süre tanınır. Bu süre içinde aracın egzoz değerlerinin olması gereken seviyeye getirilmesi beklenir. Ardından tekrar egzoz muayenesine girer ve geçmesi durumunda trafiğe çıkabilir.

Araç Türüne Göre Egzoz Muayene Zamanı Nedir?

Araç türlerine göre egzoz muayenesinin süreleri değişir. Bu sürelerin ve araç türlerinin belirlenmesi TÜVTÜRK tarafından yapılır. TÜVTÜRK tarafınca açıklanan resmi bilgiye göre egzoz muayenesi zamanları şu şekildedir:

  • Hususi ve resmi araçlar için aracın üçüncü yılının sonu ve sonrasında ki her iki yılında bir tekrarlanarak egzoz muayenesi yapılması zorunludur.
  • Motorlu Araçlar için ise aracın ilk yılının sonu ve sonrasında ki her yıl tekrarlanarak egzoz muayenesi yapılması zorunludur.

Araç Türüne Göre Egzoz Muayenesinden Muaf Olan Araçlar Hangileridir?

Araç türlerine göre egzoz muayenesinden muaf olacak olan araçlar TÜVTÜRK tarafınca 6 ayrı tür olarak açıklanmıştır. Egzoz muayenesi için gereksinimi olmayan araçlar şu şekildedir:

  • Motosiklet
  • Moped motosikletler
  • Traktör
  • Hibrit ve elektrikli araçlar
  • Hidrojen yakıtı bulunduran araçlar
  • 1979 senesi ve öncesi dizel motorlu araçlar

Egzoz Muayenesi Nerede Yapılır?

Egzoz muayenesi yapılan yerler randevu alır iken seçtiğiniz merkezlerden biri olabilir. Egzoz muayenesi yaptırmak için randevu almadan önce kişinin aracını kontrol etmesi gerekir. Araç için herhangi bir problem görmüyor ise randevu alınmalıdır, testten geçebilmek için gerekli koşulların sağlanması zorunludur.

Bu başvuru yapmak için TÜVTÜRK web sayfası kullanılır. Burada egzoz testi seçilerek, kişi önceden belirlenmiş merkezlerden kendi istediğini seçer, bu kısımda tarih ve saatte seçilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta tarih seçer iken önce yapılmış testin bitiş tarihini geçirmeden randevu alınması gereklidir. Testin süresi bitmiş ve diğer test için arada zaman var ise bu ihmal noktasından cezai işlem uygulanır.

Egzoz Muayenesinin Gecikme Cezası Tutarı Nedir?

Aracın egzoz muayenesi zorunlu olarak bildirilen tarihler aralığında ve yine belirlenmiş araç türlerine göre yapılmalıdır. Egzoz muayenesinin gecikmesi durumda daha önce TÜVTÜRK tarafından belirlenmiş yaptırımlar söz konusudur. Egzoz muayenesi gecikme cezasının tutarı 2.607 TL’dir. Araç sahibi bu şekilde trafikte yakalanır ise bu cezayı ödemek zorundadır. Bu durumun yanı sıra bu testin eksikliğiyle birlikte motorlu taşıt, daha önce kendi türünde belirlenmiş standartlara uymuyor ise bunun için yine cezai yaptırım söz konusudur.

Belirlenmiş standartlara uymayan araçların, trafikte yakalanması durumunda araç sahibine 4.136’TL para cezası uygulanır. Bununla beraber standartlar kapsamında motorlu taşıtta egzoz emisyonu kontrolünü sağlayan bir sistem bulunmuyor ise de araç sahibine cezai yaptırım uygulanır. Bu egzoz emisyonu kontrolü sağlayan sistemlerden herhangi birinin olması durumunda ceza uygulanmaz bunun için araçta katalitik konvertör ya da dizel partikül ya da katalizör filtresinden birinin araç türüne bağlı olarak bulunması zorunludur. Bu kontrol sistemlerinden herhangi birinin olmaması durumunda araç sahibine ek olarak 2.607 TL para cezası kesilir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@