Ahşap Ustası Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Ahşap ustası mesleğini merak edenlerin sorduğu ahşap ustaları ne iş yapar veya ahşap ustasının görevleri nelerdir sorularıdır. Bu başlığın altında bu sorulara cevap vereceğiz. 

Ahşap Ustası Nasıl Olunur, Ne İş Yapar?

Bu yazımızda önemli mesleklerden birisi olan ahşap ustası mesleğinin nasıl olunduğunu ve ne iş yaptığını ele alacağız. 

Ahşap ustalığı üretimi ahşap olan iş yerlerinde görev dağılımı yapan işle alakalı yönetim sağlayan ve mesleğin gereklilikleri bu iş yerlerinde çalışan kişilerle paylaşan kişilerdir. Ahşap ustaları ahşapla üretilecek olan malzemenin üretiminin başından sonuna kadar aktif rol almakta ve bu malzemeye şekil vererek ham maddesi ahşap olan yeni bir malzeme oluşturmaktadırlar.

Ahşap Ustası Ne İş Yapar?

Ahşap ustası mesleğini merak edenlerin sorduğu ahşap ustaları ne iş yapar veya ahşap ustasının görevleri nelerdir sorularıdır. Bu başlığın altında bu sorulara cevap vereceğiz. 

Ahşap ustaları hammaddesi ahşap olan mutfak dolabı, banyo dolabı, koltuk, masa, vestiyer gibi ev ve iş yeri ürünlerini ürünlerinin üretiminde görev alan ve bu iş yerinde eğer işçi çalıştırıyorsa bu işçilerin yönetiminde ve görev dağılımda rol alan kişilerdir. Bunun dışında ahşap ustası kağıt ve benzeri ana maddelerle üretilen ürünlerin üretiminde de rol alabilmektedirler. 

Ahşap ustasının görevlerini maddeler halinde ele alacak olursak şu şekildedir;  

•    Teknik çizimler yapabilmek, plan ve proje tasarımlarına göre ahşap maddesini bu teknik çizimlere göre ele alabilmek. 
•    Kalıp ve şablon hazırlayarak üretim süreçlerini kontrol altına alabilmek. 
•    Ürünlerin kalite ve emniyet kontrollerini yapabilmek. 
•    Ham maddesi ahşap olan yani üretiminde ahşap bulunan ürünlerin kontrollerini yapıp test etmek. 

Ahşap Ustası Nasıl Olunur?

Bu mesleği yapmak isteyenlerin bir diğer merak ettiği soru da ahşap ustası nasıl olunur sorusudur. 

Öncellikle ahşap ustası olabilmek için herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümünden mezun olmaya gerek yok. Bu mesleği yapabilmek için gereken şartlar estetik düşünme ve duyunun gelişmiş olmasıdır. Ayrıca iyi bir görsel hafızaya ve ahşap ürünlerinin üretilmesinde kullanılan makineler hakkında bilgi sahibi olup bu makinelerin kullanım yetkisini kendinde barındırmak.

Bunların yanı sıra iş birliğini seven ve takım arkadaşlarıyla çalışabilme yetkisine sahip olabilmek gerekir. Tüm bu şartları taşıyan herkes ahşap ustası olabilmektedir. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@