Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Adres değişikliği için istenen evraklar e-devletten ya da Nüfus Müdürlüğünün internet sitesinden öğrenilebilir. İkametgâh değişikliği yapacak bireylerin istenilen belgelerle Nüfus Müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Talep edilen belgeler haberimzidedir.

Adres Değişikliği İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Adres değişikliği için istenen evraklar e-devletten ya da Nüfus Müdürlüğünün internet sitesinden öğrenilebilir. İkametgâh değişikliği yapacak bireylerin istenilen belgelerle Nüfus Müdürlüğüne başvurmaları gerekir. Talep edilen belgeler şunlardır:

  • Nüfus cüzdanı
  • Elektrik, su ya da doğal gaz faturası
  • Kirada oturanlar için kira sözleşmesi

Eğer bir başkasının evine taşınma söz konusu ise bu durumda birlikte yaşayacağınız kişi ile birlikte Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapmanız gerekir. Adres değişikliği yapıldığı zaman daha önce ikamet edilen adres sistemden otomatik olarak 24 saat içerisinde düşer. Bireyin iki ayrı yerde birden ikameti bulunamaz.

E-devlet Üzerinden Adres Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden adres değişikliği yapabilmek için e-imza, mobil imza ya da SMS doğrulaması gerekir.

Elektronik imza; kimlik doğrulamasında kullanılan yöntemlerden biridir. Islak imza ile eş değer nitelikte olan bu uygulama ile kişiler verilerin ve bilgilerin kötü niyetli 3. kişilerin eline geçmesi ve izinsiz değiştirilmesi gibi durumlar önlenmeye çalışılır.

E- imza e-devlet kimlik doğrulama işleminin yanı sıra bankacılık işlemleri, elektronik oy verme, sosyal güvenlik uygulamaları, dış ticaret ve gümrük işlemlerinde kullanılabilir.

E-imza elektronik sertifika hizmet sağlayıcı firmalardan edinilebilir.

E-devlet üzerinden bu işlemi yapmak için izlenmesi gereken yol şu şekildedir:

  • E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra adres değişikliği sayfasına tıklayınız.
  • Sayfada çıkan “Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” Ve “Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” seçeneklerinden birini seçiniz ve taşınma tarihi bölümünü doldurunuz.
  •  Tüm bilgileri girdikten adres bilgilerini giriniz.
  • “Adres Bul” seçeneğinden yerleşim yerini ya da adresi seçiniz. Bu bilgileri de doldurduktan sonra mobil imza, e-imza ya da SMS doğrulaması seçeneklerinden birini seçiniz. Adres tescil işlemini tamamlayınız.

Bildirilen yeni adreste başka birisinin ikameti bulunduğu taktirde bu sistemden yararlanılamaz. Ayrıca yurt dışı adres değişiklikleri de e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilemez.

E-devlet Üzerinden Adres Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden sorgulama için T.C kimlik numarası ve şifre ile sisteme giriş yapılır. Aynı zamanda Nüfus Müdürlüğünün internet sayfasından da adres sorgulama yapılabilir. Bu sayfalardan aile fertleri için de ikametgâh sorgulaması yapılabilir.

İkamet sorgulama işlemi gün içinde bir defa yapılabilir. İkamet belgesi almak için sorgulama yapılıyorsa gerekli yerler dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Adres Değişikliği Kaç Gün İçinde Bildirilmelidir?

Adres değişikliği bildirme süresi 20 iş günüdür. Hafta sonu ve tatillerle bu süre 28 günü bulabilmektedir. E-devlet üzerinden ya da Nüfus Müdürlüklerinden adres değişimi bildirimi yapılır.

Bu süre zarfında adres değişikliği bildirimi yapılmazsa ceza uygulanır. Muhtarlıklara adres bildirimi 5490 sayılı kanun kapsamında kaldırılmıştır.

Vergi mükellefi vatandaşlar iş adresi değişikliği yaparken bu durumu vergi dairesine bildirmelidir. Adres değişikliğinin vergi dairesine bildirim süresi 1 aydır. Adres değişikliği 30 gün içinde yapılmazsa vergi daireleri ikinci derece usulsüzlük cezası uygular. Vergi dairesine verilmesi gereken dilekçede adresin bulunduğu mahalle, cadde ve sokak adları açık bir şekilde belirtilmelidir. Telefon numarası ve e posta adresi da eklenmelidir.

Adres Değişikliği Cezası Ne Kadardır?

Adres değişikliği bildirmeme cezası 87 TL’dir. Belirlenen sürenin aşılması durumunda ceza ödenir. 7 gün içerisinde parayı peşin yatıracağını beyan edenlerin cezaları 65TL’ye düşürülür.

Eğer adres değişikliği için gerekli belgelerde yalan adres beyanında bulunuluyorsa ve tespit edilirse cezası 1800 TL’dir. 15 gün içerisinde ödenmesi durumunda %25 indirim uygulanır. Daha geç ödendiği durumlarda ise 4 taksitle ödeme kolaylığı sağlanır.

Bu ceza ödenmediği takdirde faiz ve vergilerle artabilir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@