2021 Green Card Başvuru Şartları Nelerdir? Yeşil Kart Güncel Başvuru Tarihleri

Kişilerin Greencard başvurusu yapmak istemelerinin nedeni, ABD eyaletlerinde yaşamaya ve çalışmaya hak kazanma isteğidir. Bunun için Greencard başvurusu yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken belli başlı adımlar vardır ve hata yapılmaması gerekir. 2021 yılı Greencard başvurusu koşulları haberimizde sıralanmıştır.

2021 Green Card Başvuru Şartları Nelerdir? Yeşil Kart Güncel Başvuru Tarihleri

2021 yılı Greencard başvurusu koşulları şu şekilde sıralanır:

•    Greencard başvurusu yapmak için eğitim düzeyinin en az lise mezunu olması şarttır. Eğer başvuru yapan kişinin eğitim düzeyi ez az lise değil ise son 5 yıl içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmış olmayı belgelemesi gerekir.
•    Başvuru için 18 yaşından büyük olma zorunluluğu bulunur.
•    Başvurular sadece internet üzerinden yapılır. Herhangi bir merkez, şube ya da posta ile iletişim mevcut değildir. İnternet üzerinden resmi web sayfasından yapılması zorunludur.
•    Başvuru yapılır iken gönderilecek fotoğrafın istenilen gibi olması zorunludur. 
•    Başvuru formu doldurulduktan sonra bir konfirmasyon kodu verilir bu kodun başvuran kişi tarafından kaydedilmesi, saklanması gerekir. Kaybedilmesi, erişilememesi durumunda tekrar ulaşma, öğrenme gibi olanaklar yoktur.
•    Başvuru için maddi tutar zorunluluğu bulunmaz.
•    Başvuru için İngilizce yeterliliği istenmez.

Greencard Başvurusu Neden Yapılır?

Greencard başvurusu yapmak nedeni kişilerin ABD eyaletlerinde yaşamaya ve çalışmaya hak kazanma isteğidir. Greencard uygulamasının resmi adı Diversty Visa Lottery’dir. Uygulama 1990 yılında başlamış ve 1990 yılından beri dünya genelinde yaklaşık 100.000 başvuran kişiyi rastgele seçerek bu kişilerden 50.000 kişiyi Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamak ve çalışmak hak sağlamıştır. 

Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerinde bu imkandan faydalanması mümkündür. Kişinin başvurusu onaylanır ise ve bu yolla Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmiş, orada da 5 yıl geçirmiş kimseler bu 5 yıllık süre zarfının ardından vatandaşlık için başvuru yapabilir.

Greencard Başvurusu Nasıl Yapılır?

Greencard başvurusu yapmak isteyen kişilerin takip etmesi gereken adımlar vardır. Bu adımlara göre başvuruyu yapmak isteyen kişi başvurusunu mutlaka Diversty Visa Lottery’e ait web sayfası üzerinden gerçekleştirmelidir. Bu işlemi Türkiye’de bulunan konsolosluklar aracılığı ile ya da herhangi bir kurum, kuruluş ile gerçekleştirmek mümkün değildir. Resmi olan web sayfası olmasına dikkat edilmelidir. 

Web sayfasında başvuru kısmına gelindiğinde istenilen bilgiler doldurulmalıdır. Bilgiler istenildiği gibi doldurulduktan sonra Greencard başvurusu sahibinin fotoğrafı istenir. Fotoğraf tam olarak istenildiği gibi istenilen boyutlarda olmalıdır. Yüklenen fotoğrafın boyutları istenilen gibi olmaz ise başvuru geçersiz sayılabilir. Başvuru sonrası kişiye gönderilen konfirmasyon numarası kaybedilmemelidir. Başvuru sonrası başvurunun sorgulanması bu kod ile yapılır.

Başvuru sürecinde evli çiftlerin bir avantajı söz konusudur. Amerika Birleşik Devletleri’nin uyguladığı politikaya göre nüfus artışının canlı tutulması amaçlanır. Evli çiftlerin ülkeye alımı diğer başvurulara göre daha olasıdır. Bu durumda kişiler iki kişi olarak başvurularını gerçekleştirip, şans oranlarını arttırabilir. 

Bunun yanı sıra başvurunun kabul edilmesi için herhangi bir dil, din, ırk koşulu hem kabul edilmesi için hem de reddedilmesi için yoktur. Ayrıca başvuru yapan kişiler için lisans mezunu olması ya da yüksek lisans derecesine veya doktora derecesine sahip olması gibi unsurların bir avantaj yaratması söz konusu değildir. 

Greencard Başvuru Tarihleri Nelerdir?

Greencard başvurusu tarihleri 2021 yılı için ekim ayı ile başlaması beklenir. Ekim ayı ile birlikte yine 2021 Kasım ayına kadar başvuru sürecinin devam etmesi öngörülür. Başvuru yapmak isteyen kişilerin tek başvuru hakkı bulunur. Aynı kişi bir defadan fazla başvuru yapar ise tüm başvuruları iptal edilip, geçersiz sayılır. 

Greencard Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Greencard başvurusu sorgulamak isteyen başvuru sahipleri Diversty Visa Lottery’e ait web sayfası üzerinden sorgulamalarını gerçekleştirebilir. Bu sorgulama için başvuru esnasında kişilere verilen konfirmasyon kodunu kullanmaları gerekir. Greencard başvurusu kabul edilmemiş kişiler ancak bir sonraki yıl tekrar başvuru yapabilir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@