2021 E Devlet Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

Askerlik çağına gelmiş gençlerAskerlik durum belgesinin nasıl alındığını ve askerlik durum belgesinde nelerin olduğu merak ediyorlar. Peki Askerlik Durum Belgesi nedir ve nerelerden nasıl alınır? Tüm detaylar haberimizde.

2021 E Devlet Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet askerlik durum belgesi almak isteyen vatandaşlar E-Devlet adresine giriş yapmalıdır. Bu giriş işlemi T.C. kimlik numarası ile sağlanır. Askerlik durum belgesi sorgulaması yapmak isteyen kişi öncelikle kendi T.C. kimlik numarasını sistemin giriş sayfası yazmalı sonrasında ise giriş yapabilmek için E-Devlet şifresini yazmalıdır. Bu şifreye sahip olmayan vatandaşlar şifrelerine PTT şubelerinden erişebilirler. PTT şubesinden erişilen şifre için kendilerine konum olarak yakın olan ya da herhangi bir sebep ile erişim kolaylığı sağladıkları şubelerden gerçekleştirebilirler.

E-Devlet askerlik durum belgesi sorgulama işlemi için kişiler sisteme giriş yaptıktan sonra askerlik durum belgesi sorgulama olarak aratıp bilgi edinebilir. E-Devlet harici askerlik bilgilerini sorgulamak isteyen vatandaşlar ise Milli Savunma Bakanlığı web sayfasına giriş yaparak aratabilir. Bunun ‘’Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’’ kısmına erişim sağlanmalı ve giriş için gerekli bilgiler doldurulmalıdır.

E-Devlet Askerlik Yeri Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet askerlik yeri sorgusu için kişiler E-Devlet adresine erişim sağlamalıdır. Bunun için askerlik hizmetini gerçekleştirecek kişinin kendisinin E-Devlet sistemine giriş yapması şarttır. Böylelikle kişi sistem üzerinden askerlik yeri ve sevk bilgilerine ulaşabilir. Kişinin yol izinleri dahi birçok bilgi buradan erişime açıktır.

Uzun dönem askerlik yapacak kişi için sorgulama farklı olur iken kısa dönem askerlik yapacak kişiler için sorgulama farklılık gösterir. Buna göre askerlik yerini E-Devletten sorgulamak isteyen kişi uzun dönem askerlik yapacak ise er sınıflandırma sonucu sorgulama sayfası üzerinden askerlik yerini, sevk bilgilerini ve yol izinlerini öğrenmesi mümkündür. Kısa dönem askerlik yapacak olan kişiler ve bedelli askerlik yapacak kişilerin ise yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama şeklinde tarayıcıdan aratması ile aradığı sonuca ulaşması mümkündür. Buna göre askerlik yeri, sevk bilgileri ve yol izinleri aktarılır.

E-Devlet Askerlik Celp Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet Askerlik Celp sorgulaması isteyen kimseler için öncelikli olarak askerlik hizmetinin gerçekleştirileceğinin kesinleşmesidir. Ardından kişinin uzun ya da kısa dönem askerlik dönemlerine göre belirlenen celp tarihleri oluşur. Bu bilgiye ulaşmak isteyen kişiler askerlik durum belgesi sorgulaması sisteminden faydalanmalıdır. Buna göre askerlik hizmetini tamamlayacak kişi E-Devlet sisteminden hangi belirlenen dönemler arasında askere gideceğini öğrenebilir. Bu belirlenen dönemler arasında kişi askerlik hizmetini gerçekleştirir.

E-Devlet Askerlik Celp Tarihleri Nedir?

E-Devlet askerlik celp tarihleri Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenmiş tarihlere göre düzenlenir. Buna göre 2021 senesince E-Devlet askerlik sorgulama işlemini yapan kişiler celp tarihlerini öğrenebilirler. Bu tarih aralıkları şubat ayı için 30 Kasım son başvuru tarihi olarak belirlenmiştir. Mayıs ayı için 28 Şubat iken ağustos ayı için 31 Mayıs tarihidir.  Kasım ayı için ise belirlenen tarih 31 Ağustos tarihidir.

Askerlik Yol İzni Nasıl Belli Olur?

Askerlik yol izni askerlik hizmetini gerçekleştirecek kişinin askerlik görev yerinin belli olması ardından görev yeri ve yaşadığı şehir arasında ki uzaklığa bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişi bu yol hesaplamasını E-Devlet aracılığı ile askerlik durum belgesi sorgulama işlemi yapıp askerlik hizmeti için gidecekleri görev yerlerini öğrendikten sonra yaşadığı şehir ile olan uzaklığını hesaplayabilir. Bunun için uzunluk kilometre cinsi ile farklı günlere ayrılmıştır. Bu günler ise 800 kilometreden az ise yol 1 gün olarak belirlenmiştir. 800 KM ve 1600 KM arası ise gidilecek yol 2 gün olarak belirlenir. 1600 KM uzunluktan fazla ise gün sayısı 3 olarak izin verilir. Bu KM uzunluklarına göre de askerlik yol parası belirlenir.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@