2021 Devlet Hastanelerinde Muayene Ücreti Var Mı? Ne Kadar?

2021 yılı devlet hastanesi muayene ücreti, sigortalı hastalar için hastanede ödenmez. Katılım payı adı altında devlet hastanesinde muayene olduktan sonra kişi eczanede ücreti öder.

2021 Devlet Hastanelerinde Muayene Ücreti Var Mı? Ne Kadar?

2021 yılı devlet hastanesi muayene ücreti, sigortalı hastalar için hastanede ödenmez. Katılım payı adı altında devlet hastanesinde muayene olduktan sonra kişi eczanede ücreti öder.

Her yıl değişen muayene için olan katılım payında bu yıl zam yapılmış ve devlet hastanelerinde muayene ücreti 6 TL olarak hesaplanmıştır. Bu fiyat araştırma hastanelerinde 7 TL olarak uygulanır. Üniversite hastaneleri için ise 8 TL olarak uygulanır.

Sigortasız Hasta İçin Devlet Hastanelerinde Muayene Ücreti Ne Kadar?

Sigortası olmayan hastalar için devlet hastanelerinde muayene ücreti 30 ila 50 TL arasında değişim gösterir. Bu tutar özel hastanelerde hastaneye ve muayeneye bağlı olarak 85-150 TL aralığında değişir. Hastanelerde verilen tutarlar hastaneye, doktora, muayeneye göre sıklıkla eğişim gösterir. Fakülte hastanelerinde ise bu tutar 60 ve 100 TL aralığındadır. Araştırma hastaneleri için koşullara bağlı olarak değişim gösteren tutar için başlıca aralık 50-100 TL olarak gösterilmiştir.

Genel Sağlık Sigortası Primleri Ne Kadardır?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında çalışmayan vatandaşlar ve bu durumdan yararlanamayan kişiler için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yaptıkları gelir testine dayanarak, gelirinin asgari ücretin 3’te 1’i olması tespit edildiği durumda genel sağlık sigortasının primleri devlet tarafınca 88 TL olarak ödenir. Bu durumda gelirinin asgari ücretin 3’te 1’i olması için kişinin toplam gelirinin 981 TL’den az olma şartı vardır devlet yardımı için.

Bu yardım sayesinde ihtiyaç sahibi devlet hastanelerinde muayene ücreti için ek ödeme yapmaz. Yine toplam geliri 981-2943 TL arası olan kişiler için genel sağlık sigortası primi 89 TL olarak kişi tarafından ödenir. 2943-5886 TL aralığında gelir sahibi kişiler için genel sağlık sigortası primi 267 TL olarak belirlenmiştir. Geliri 5886 TL ve üzeri olan kişiler için ise prim tutarı 534 TL’dir.

Yeşil Kart Muayene Ücreti Ne Kadardır?

Yeşil kart sahiplerine muayene ücreti talep edilmez. Bu uygulama yeşil kart sahiplerinin muayene ücreti ödememesini aile hakimliklerinde ve devlet hastanelerinde sağlar. Ayrıca eczanelerde ödenen katılım payı da yeşil kart sahiplerinden talep edilmez. Bu uygulamalar dışında kişiler özel hastanelerde muayene olur ise yeşil kart sahibi olmaları ödeme için engel teşkil etmez ve özel hastanenin belirlediği muayene ücretini ve devamında tahlil, tetkik gibi hizmetlerin ücretlerini kişilerin kendilerinin ödemeleri gerekir.

Yeşil kart sahipleri muayene katkı payı ödemedikleri gibi aynı zamanda muayene sonucu ilaç yazılması durumunda, ilacı edinir iken de ilaç katkı payı ödemez. Bu ilaç katılım payı normalde Sigorta Güvenlik Kurumu bağlamında çalışan ya da emekli olmuş kişilerin ilaç almak istediklerinde ödedikleri bir paydır. Bu pay için belirlenmiş bir oran vardır. Bu oran Sigorta Güvenlik Kurumu kapsamında çalışan kişiler için farkı, emekli vatandaşlar için farklıdır.

Sigortaya bağlı çalışan kişiler için ilaç katılım payı %20 olarak hesaplanır. Bu oran eczanede ilaç alınır iken tahsil edilir. Ödeme işlemi ilaç alırken gerçekleşir. Emekli vatandaş için ise bu oran %10 olarak hesaplanmıştır. Emekliler için bu oranda kesilen miktar eczanede ödenmez bu durumun yerine emeklinin emekli maaşından kesilir. Bu durumda istisna olarak emekli vatandaşın sürekli kullandığı raporlu ilacı var ise onun için ilaç katılım payı ödemez.

Sigortasız Aile Hekiminde Muayene Olunur Mu?

Sigorta olmadan aile hekimde muayene olmak için bir sakınca yoktur. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olunmasa bile devlet hastanelerinde muayene ücreti alınsa da aile hekimliklerinde muayene ücreti alınmaz.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@