2021 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? Bedelli Askerliğe Başvuru Nasıl Yapılır?

2021 yılı için belirlenen bedelli askerlik ücreti ve Bedelli askerlik için başvuru yapmak isteyen adayların izlemesi gereken yollar detaylı olarak haberimizde anlatılmıştır.

2021 Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar? Bedelli Askerliğe Başvuru Nasıl Yapılır?

2021 yılı için bedelli askerlik ücreti bu yılın ilk yarısı için uygulanan fiyat 39.788,64 TL olarak belirlenmiştir. Bedelli askerlik için başvuru yapmak isteyen adayların bu tutarı 30 Haziran 2021 tarihine kadar saat 18.00’a kadar ödemesi gerekir. Bu belirlenmiş bedelli askerlik ücreti 2021 yılının ilk 6 aylık zarfı için belirlenmiştir. Sonrası için ise 1 Temmuz 2021 ve 31 Aralık 2021 tarihleri arasında bedelli askerlik yapacak adaylar için belirlenecek tutar henüz açıklanmamıştır.

Bedelli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Bedelli askerliğe başvurmak için gereken şartlar şu şekilde belirlenmiştir:

  • Askerlik için belirlenmiş yaş ve üzerinde olup henüz askerlik hizmetine başlamamış olmak
  • Yoklaması yapıldığı tarihte saklı olmamak, yoklama kaçağı olamamak
  • Kişinin kendi iradesi ile bedelli askerlik talebinde bulunması ve bu talepte kendisi, eşi, birinci ya da ikinci dereceden akrabası, vasisi ile başvuru yapmış olmak
  • Yoklaması olmamasına rağmen, yoklama esas sağlık muayenelerinden 31 Aralık tarihine kadar ‘’ Askerliğe elverişlidir.’’ kararı almak
  • Kanun tarafından belirlenmiş bedelli askerlik tutarının başvuru tarihinden itibaren 2 ay içerisinden bulunan senenin 31 Aralık tarihine kadar ödenmesi
  • Askerlik eğitimine alınılacak yılda ki celp ve sevk dönemleri içinde ki dönemlerden birinde tercih yapmak
  • Kura işlemleri ile bedelli askerliğe hak kazanmak

Bedelli Askerliğe Başvuru Nasıl Yapılır?

Bedelli askerliğe başvurmak yapmak isteyen kişi için başvuru işlemleri E-Devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Bu başvuru için kişinin E-Devlet şifresini biliyor olması gerekir. E-Devlet şifresini bilemeyen başvuru yapmak isteyen kişiler en yakın PTT şubesine giderek kimlik kartları ile şifrelerini alabilirler. Bu safhada E-Devlet sistemine T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmalıdırlar.

Giriş işleminin ardından bedelli askerlik başvurusu sorgulanarak gerekli bilgiler doldurularak, başvuru yapılır. Bu aşamada tecil işlemleri başvuruyu yapabilmek için iptal edilmelidir. İptal işlemi için çıkan sayfa üzerinden uygun neden belirtilmelidir. Bu işlemin ardından işlem kaydedilip, ödeme ekranı açılınca ödeme işlemi için gerekli bilgiler doldurulmalıdır.

Bedelli Askerlik Celp ve Sevk Dönemi Belirlenmesi Nasıl Olur?

Bedelli askerlik için celp ve sevk dönemlerinin belirlenmesi Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı taraflarınca koordine edilmiş bir şekilde belirlenir. Bu belirleme işlemi askerlik yapacak birliklerin ve birliklerin kontenjanlarının ayarlanması içindir. Bu işlemler Genelkurmay Başkanlığı tarafınca 31 Aralık tarihine kadar Milli Savunma Bakanlığına bildirilir.

Başvuru sayısının yükümlü sayısından fazla olması durumunda yine Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenen şekilde kura işlemleri ile bedelli askerlik hakkı kazanan kişiler belirlenir. Başvuru sayısı yükümlü sayısını geçmiyor ise kura işlemine gerek olmaz ve başvuru yapan kimseler belirlenen dönem içinde askerlik hizmetini gerçekleştirir.

Askerlik hizmetine gidecek kişilerin kuvvet komutanlıklarına tahsisi, tasnifi ve temel askerlik eğitimi almaları gereken birlik komutanlıklarına dağılımı kura işlemi ile tasnif kurulunca yapılır. Yükümlü kişilerin celp ve sevk dönemine dair değişiklik talepleri var ise başvurularını gerçekleştirdikleri yıl içinde ki diğer dönemde yapmaları dahilinde talepleri Genel Müdürlük tarafından değerlendirilir.

Bedelli askerlik için yükümlü kişilerin tutukluluğu ya da hükümlülüğü, rapor kapsamında izin gerektiren hastalığı, sevkten önce ya da sonra 15 gün içinde birinci ve ikinci derece akrabalarını evliliği, ölümü gibi durumları olmadığı zamanlarda erteleme yapılması mümkün değildir.

Bedelli Askerlik Celp Tarihleri Nasıl Olur?

Bedelli askerlik celp tarih aralıkları başvurulan yıldan sonra sonraki seneyi kapsar. Bedelli askerlik için başvuruyu 2021 yılında yapmış kişiler için celp tarihi 2022 yılına denk gelir.

Kamugundemi.com Özel Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@