Türk Eğitim Sen'in referandumla imtihanı

Önder Yılmaz Türk Eğitim Sen'in referandumla imtihanını yazdı....

Önder Yılmaz 28.02.2017, 17:04
Türk Eğitim Sen'in referandumla imtihanı

Bugün Türkiye Kamu Sen üyesi olan birçok kişi ve hatta aktif sendikacılık yaşantısının içinde bile olsa bazıları Resul Akay ismini bilmez. Resul Akay, Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı iken, bir partinin genel merkezinde dizayn edilen süreç sonucunda genel başkanlığı kaybetmiş ve BASK olarak bilinen konfederasyonu kurmuştur.

Resul Akay kendi deyimiyle “Siyasi partilerin ‘arka bahçesi’ olmamak için ‘bağımsız’ sendikalardan oluşan girişimi” başlatmıştır. O partinin MHP olduğunu herkes biliyor. Şuayip Özcan için de benzer bir süreç işlemiştir… Şuayip Özcan’ın kendisi şimdiki Genel başkan İsmail Koncuk’un MHP’de yapılan toplantılarla belirlendiğini, kendisinin düşürülmesinin de bu toplantılar sonucunda gerçekleştiğini açıkça ifade etmiştir.

MHP, hem Kamu-Sen’i yönetecek kadroları ve hem de Kamu-Sen + Türk Eğitim Sen’in politikalarını doğrudan belirlemektedir. Bunu saklamaya da gerek görmemektedir. Durum son derece açık sanırım; Kamu-Sen + Türk Eğitim Sen’in açıkça MHP’nin arka bahçesi olduğunu iki eski genel başkan açıkça ifade etmektedir.

Geçelim… Peki, bugün neler oluyor...

Bugün durum çok daha vahim, çünkü ülke son asrın en kritik dönemecinde ve yine Türk Eğitim Sen emir komuta zinciri içine hapsedilmeye çalışılıyor. İsmail Koncuk, kurumsal değil ancak kişisel olarak referandumda “hayır” diyeceğini ifade ettikten sonra, sendikasının genel merkezi ülkücü bir grup tarafından iki kez saldırıya uğradı. Tabi Koncuk’un sosyal medya hesabından ve sendikanın sitesinden bu olaylara verdiği yanıt ilgi çekicidir; eleştirilere “Ey yavuz it…” diye açıkça hakaret ederek yanıt veren Koncuk, kalibresizliğini bir kez daha ortaya koymuş ve ağzı bozuk uslubuyla saldırganlık içeren yanıtlar yayınlamıştır.

Yayınlanan bu yanıtlardan birinde de sendika kendisini “sivil toplum örgütü” olarak nitelemekte ve doğal olarak kendisini “demokratik kitle örgütü” olarak görmediğini ifade etmektedir. Kim bilir belki de bu ifade bir gerçeği ifşa etmektedir, söyledikleri gibi sendikaları “demokratik” olmayabilir. Öte yandan, genel merkezin “iki kez” basılması ise “gönül bağı olanlar arasındaki küçük tartışmalar” olarak nitelenmiş ve geçiştirilmeye çalışılmıştır. Ancak kimsenin gerçeklerden kaçmaya gücü yetmez ve kamuoyundan bu ikircikli tutum artık daha fazla saklanamaz.

Bir çok kamu emekçisinin iradesini ipotek altına altına alan, yeri geldiğince Atatürkçü yeri geldiğinde siyasal İslamcı oluveren bu kurum için gerçeklerle yüzleşme zamanı gelmiştir. On binlerce üyesi olan Kamu-Sen/Türk Eğitim Sen açıkça söylemelidir: Referandumda EVET mi diyecek HAYIR mı diyecek? “Biz kurulduğumuz günden beri Türk Milletinin birliğini, bütünlüğünü…” istedik diyenlerin, milletin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye atacak bu serüvenle ilgili bir duruşu, söylemi ve iddiası olmalıdır. Bildirilerinde yazdıkları gibi “Fikri Hür, Vicdanı Hür, İrfanı Hür” nesiller isteniyorsa, ülkeyi karanlığa sürüklemek için indirilmeye hazırlanılan son darbeye karşı Türk Eğitim Sen’in bir söylemi olmalıdır… Kendisine üye olan kamu emekçilerinin, Türkiye’nin böylesi kritik eşiğinde, sendikalarının ne söylediğini bilmeye hakkı var! Türkiye bir rejim değişikliğine gidiyor, Türkiye bir tek adamlık sistemini oylayacak, Türkiye bir egemenlik değiş tokuşuna sürükleniyor; millet mi egemen olacak tek kişi mi egemen olacak, bu sorgulanıyor, Türkiye, kamu güvencesinin yok olacağı bir sürece yuvarlanıyor; referandumdan evet çıkarsa, kamuda iş güvencesi ortadan kaldırılacak, bunu herkes biliyor, Vesayet altında mısın, bir partiden emir mi alıyorsun, sendikan bağımsız mı, iraden özgür mü?...

Bırak lafı eveleyip gevelemeyi, gerçekleri örtbas etmeyi…

Sendikan işgal edilmiş, belli ki sen tehdit edilmişsin, ülkeni düşünüyorsan çık açıkla; Kamu Sen/Türk Eğitim Sen Referanduma EVET mi diyor HAYIR mı diyor, sen onu söyle…

Yoksa sen de, “O” parti tarafından genel başkanlıktan düşürülünce mi gerçekleri konuşmaya başlayacaksın? Son sözümüz de Türk Eğitim Sen üyesi olan eğitim emekçilerine: Bazı gerekçelerle üye olduğunuz sendikanız, görüldüğü gibi bağımsız bir sendika değildir, yukarıdan emir almaktadır. Ve referandum için “HAYIR” bile diyememektedir.

Gerçek bu; şimdi hem referanduma ve hem de gölgelere saklananlara “HAYIR” deme zamanı… 

Kaynak: KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@