Önce Migros ardından BİM! Art arda açıklamalar geliyor! Rekabet Kurumu'na sert eleştiri!

Rekabet Kurumu'nun toplamda 2.7 milyar TL'lik para cezasına mahkum ettiği 5 zincir marketten biri olan BİM, Migros'un ardından sert bir açıklama yaparak, kararı yargıya taşıyacağını açıkladı.

Finans 30.10.2021 - 11:38 30.10.2021 - 11:38 Ali Parim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının ardından Rekabet Kurumu'nun 'danışıklı olarak fiyatları tüketici aleyhine yükselttikleri' gerekçesiyle toplamda 2.7 milyar TL'lik para cezasına mahkum ettiği 5 zincir marketten tepkiler gelmeye devam ediyor. Önceki gün Kamuoyu Aydınlatma Platformu'ndan (KAP) bir duyuru yaparak Rekabet Kurumu'nun kararını yargı taşıyacağını açıklayan Migros'un ardından şimdi de BİM kararın iptali için harekete geçiyor.

958 milyon 129 bin TL 'fahiş fiyat' cezasına çarptırılan BİM AŞ, Rekabet Kurumu'nun verdiği bu cezanın tarihte görülmemiş ağırlıkta olduğunu bildirdi. KAP'a bildirilen metinde, Rekabet Kurumu'nun yönlendirmelerden bağımsız, tarafsız ve düzenleyici bir rol üstlenmesi gerektiğine dikkat çekilerek, kararın Kurum adına kötü bir emsal teşkil edecek ve uluslararası itibarına gölge düşürecek nitelikte olduğu belirtildi.

Açıklamada; BİM'in düşük kar marjı ve düşük fiyat politikasıyla son 25 yılda Türkiye’de enflasyonun düşmesine önemli katkılarda bulunduğuna dikkat çekilerek, buna rağmen ‘pahalılığın sorumlusu’ olarak gösterilmesi ve kartel iddiasıyla tarihte görülmedik büyüklükte bir ceza verilmesinin, Türkiye'de yatırım ortamının ve serbest piyasanın gelişimine hizmet etmeyen, haksız ve adaletsiz bir karar olduğu ifade edildi. BİM'in sonuna kadar haklarını savunacağı, kapsamlı bir şekilde kararı yargıya taşıyacağı vurgulanarak, "Bağımsız ve adil yargımızın uğradığımız haksızlığa sessiz kalmayacağını ümit etmekteyiz." denildi. 

Açıklamaya, "BİM, hiçbir zaman müşterisini aldatmamış, yüksek fiyatla ürün satmamış ve çok kazanmak için temel ilkelerinden asla taviz vermemiştir. Bunun en önemli kanıtı her gün mağazalarımızı ziyaret eden 5 milyondan fazla sayıdaki değerli müşterilerimizdir. BİM olarak ülkemizde düşük fiyat, iyi kalite mal üretimi ve satışı konusunda yapılacak her türlü düzenlemeye katkı sunmaya, tecrübemizi aktarmaya ve iş birliğine hazırız. Bundan sonra da müşterilerimiz ve paydaşlarımızın desteği ile gelişmeye, büyümeye, paylaşmaya devam edeceğiz.” denilerek son verildi. 

Rekabet Kurumu, yaptığı inceleme sonucunda BİM AŞ’ye 958 milyon 129 bin TL, CarrefourSA’ya 142 milyon 469 bin TL, Migros AŞ’ye, 517 milyon 672 bin TL, Şok Marketler’e 384 milyon 369 bin TL, Yeni Mağazacılık AŞ’ye de 646 milyon 582 bin TL 'fahiş fiyat' cezası kesmişti. Tedarikçi firma Savola Gıda’ya kesilen ceza miktarının ise toplam 33 milyon 300 bin TL olduğu bildirilmişti. 

Karara ilk olarak Migros tepki göstermiş ve şirket,  Rekabet Kurumu'nun söz konusu kararını yargıya taşıyacağını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) belirtmişti. 

Migros'tan yapılan açıklamada, söz konusu kararda şirket aleyhine yönelitilen suçlamaların kesinlikle kabul edilmediği belirtilerek, gerekçeli kararın kendilerine bildirilmesinin ardından yasal hakların kullanacağı ve kararın iptali için dava açılacağı ifade edilmişti. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@