Ölüm sıcakları Türkiye'de hangi şehirlere gelecek? Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı açıkladı

Avrupa'yı etkisi altına alan ölüm sıcaklarının Türkiye'de de etkili olup olmayacağı merak konusu olurken Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin açıklamalarda bulundu.

Ölüm sıcakları Türkiye'de hangi şehirlere gelecek? Meteoroloji Hava Tahmin Uzmanı açıkladı

Avrupa'nın birçok ülkesi ve şehrinde çok sıcak hava dalgası etkili oluyor. Ölüm sıcakları olarak nitelendirilen durum hem yaşamı zorluyor hemde bazı ülkelerde orman yangınlarına neden oluyor.

Avrupa'da geniş bir alana yayılan bu sıcak hava dalgasının Türkiye'ye gelip gelmeyeceği ise endişe yaratmıştı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

SICAK HAVA DALGASI TÜRKİYE'YE GELECEK Mİ?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Fevzi Burak Tekin açıklamalarının başında Avrupa'da oluşan son duruma dikkat çekti. Tekin konuşmasında ölüm sıcaklarından Portekiz, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin çok etkilendiğini bu ülkelerde yer yer 40 santigrat dereceyi aşan sıcaklıkların görüldüğünü ifade etti.

Tekin bu sıcaklıkların mevsim normallerin yaklaşık 5 6 derece daha yüksek olduğunu vurguladı. Bu sıcak hava dalgasının Avrupa'yı terkettiğini ifade ederek Türkiye'nin durumuna ilişkin konuştu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Tekin Türkiye için ". Bugün itibarıyla yüksek hava sıcaklığı Avrupa'yı terk ediyor. Daha doğrusu hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşüyor. Türkiye'de önümüzdeki günlerde böyle bir sıcak hava dalgası riski yok" dedi.

Hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde Türkiye'de nasıl olacağına ilişkin ise "Çarşamba, perşembe günü Akdeniz'in kıyı kesimleri ve Doğu Anadolu'nun doğusunda, hafta sonu ve pazartesi günü ise Marmara'nın batısı, kıyı Ege ve Akdeniz'in kıyı kesimlerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 4 ile 6 derece üzerinde seyredecek. Diğer yerlerde sıcaklığın mevsim normalleri civarında seyretmesini tahmin etmekteyiz." açıklamasında bulundu.

Tekin konuşmasında havaların ısınacağını, sıcak havanın dar bir alanda etkili olacağını ancak Avrupa kadar aşırı sıcak olmayacağını söyledi.

Ankara İstanbul ve İzmir için açıklamalarda bulunan Tekin 3 büyük kente baktığımızda da 3 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Parçalı ve az bulutlu bir hava hakim olacak dedi.

Karadeniz bölgesinde de bazı şehirlerde gökgürültülü sağanak yağışlar görülebileceğini söyledi.