Okullarda izolasyonda yeni dönem: 14 günden 4 güne indirildi!

Sağlık Bakanlığı, yeni bir değişikliğe giderek okullardaki izolasyon süresini 14 günden 4 güne indirdi.

Eğitim 03.10.2021 - 09:37 03.10.2021 - 09:39 Ali Parim

Sağlık Bakanlığı, okullarda koronavirüs nedeniyle temaslı takibi rehberini güncelledi. Bundan böyle yakın temaslı kabul edilen ilk ve ortaögretim öğrencileri için karantina süresinin 14 gün değil 4 gün uygulanacağı öğrenildi. 

Haber Global Muhabiri Ozan Ulaş Caymaz, okullardaki karantina sürecine ilişkin güncel bilgiyi, şu sözlerle bildirdi;

"Daha önce okullarda salgının kontorl altında tutulabilmesi için sınıflarda 1 pozitif vaka tespit edildiği noktada kalan diğer öğrenciler, 14 gün süreyle okulların girişlerinde günde 2 defa olmak üzere takip ediliyordu.

2 vakanın çıkması durumda da tüm sınıf yakın temaslı kabul ediliyor ve 14 günlük izolasyon süreci uygulanıyordu.

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Özer'in Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'ndan bir talebi olmuştu. Bu sürelerin kısaltılması için bir talepti.

Kurul, değerlendirmelerini yaptıktan sonra bir güncelleme yoluna gitti ve izolasyon süreçlerinde değişiklik uygulandı. Bugün sabah saatlerinde yapılan değişikliklikle beraber bundan sonra 1 pozitif vaka saptandıktan sonra yine 2'nci vaka beklenecek.

Ancak 2'nci vakanın da bulunmasıyla birlikte tüm sınıf yakın temaslı kabul edilecek. Ama izolasyon süreci 14 gün değil 4 gün olarak uygulanacak.

5'inci gün de PCR testi yaptıran öğrencilerin sonuçları negatifse okullarına dönebilecekler. PCT testi yaptırmayan öğrenciler için ise izolasyon süreci 10 gün olarak uygulanacak.

10 günün sonunda yine maske ve mesafe kuralına uyarak öğrenciler yüz yüze eğitime devam edilebilecekler. "

Gelişmelerden Haberdar Olun

@