Okullara TYP ile 10 bin personel alınacak! Kimler TYP'den faydalanabilir? TYP'li maaşları ne kadar?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TYP ile 10 bin temizlik personeli daha alınacağını açıkladı. Peki TYP'den kimler faydalanabilir? TYP alımları nasıl oluyor? TYP'lilere ne kadar maaş ödeniyor? Detaylar Kamu Gündemi'nde...

Kamu Haberleri 03.11.2021 - 11:28 03.11.2021 - 11:34 Ali Parim

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ikinci döneme kadar Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında okullara 10 bin temizlik elemanı alınacağını açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile mutabık kalındığını belirten Bakan Özer, "İkinci döneme 10 bin daha TYP'den temizlik elemanımızı okullarımıza inşallah kavuşturacağız" ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine vatandaşlar, "TYP nedir, kimler TYP'den yararlanabilir, TYP maaşları ve çalışma süreleri ne kadar, TYP alımları nasıl yapılır?" gibi sorulara yanıt aramaya başladı. Kamu Gündemi de Toplum Yararına Çalışma Programı'na ilişkin merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını sizler için derledi;

TOPLUM YARARINA ÇALIŞMA PROGRAMI (TYP) NEDİR?

İlk olarak "TYP nedir?" sorusuyla başlayalım. İŞKUR tarafından uygulanan bu programla, işsizlerin çalışma alışkanlık ve disiplininden uzaklaşmalarını engelleyerek işgücü piyasasına uyumlarını gerçekleştirmek ve bunlara geçici gelir desteği sağlamak hedefleniyor.

TYP'YE KİMLER BAŞVURABİLİR?

18 yaşını doldurmuş İŞKUR'a kayıtlı işsizler, emekli ve malul aylığı almayanlar, açıköğretim ve açık lise öğrencileri hariç öğrenci olmayanlar, çalışma sonucu elde edilen hane geliri net asgari ücretin 1,5 katını aşmıyor olanlar TYP'den faydalanabilirler.

TYP ALIMLARI NASIL OLUYOR?

Alım sürecinde 'noter kurası', 'liste yöntemi' ya da 'yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi' olmak üzere üç farklı yol izleniyor. bu üç yöntemden hangisinin uygulanacağına  Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü karar veriyor.

TYP'LİLER NE KADAR MAAŞ ALIYOR? 

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYP) kapsamında işe girenlere asgari ücret düzeyinde maaş ödeniyor. Çalışanlar, TYP uygulamasıyla haftada 45 saat çalıştırılıyor ve en fazla 9 ay istihdam ediliyor. Ancak 9 ay bittikten sonra 3 ay beklenerek yeni bir programdan faydalanılabiliniyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@