Oğuzhan Asiltürk kimdir, aslen nereli? Ölüm nedeni ne?

Milli Görüş lideri Oğuzhan Asiltürk, koronavirüs ile mücadelesini kaybetti. Peki Oğuzhan Asiltürk kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında hayatını kaybetti? İşte Oğuzhan Asiltürk'e dair bilinenler...

Gündem 01.10.2021 - 10:32 01.10.2021 - 10:33 Ali Parim

Uzun süredir koronavirüs ile mücadele eden Milli Görüş lideri ve Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk vefat etti.

Ölüm haberini Millî Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş, “Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı muhterem büyüğümüz Oğuzhan Asiltürk beyefendi Hakk'ın rahmetine kavuştu... Mekanı cennet, makamı a'li olsun.. Milli Görüş camiamızın başı sağolsun…”  sözleriyle verdi. 

Peki Oğuzhan Asiltürk kimdir, aslen nereli? Kaç yaşında vefat etti? İşte detaylar; 

Oğuzhan Asiltürk'ün ölüm nedeni

Koronavirüse yakalanan Oğuzhan Asiltürk, 14 Eylül'de hastaneye kaldırılmıştı. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi geçtiğimiz günlerde Asiltürk'ün sağlık durumuna ilişkin son bilgileri köşesinden paylaşmıştı. 

Selvi, "Koronavirüse yakalanan Oğuzhan Asiltürk, bir süredir Ankara Şehir Hastanesi’nde tedavi görüyor. Asiltürk’ün sağlık durumunun iyi gittiği ama tedavisinin biraz zaman alacağı söyleniyor. İnşallah en kısa zamanda sağlığına kavuşur.” ifadelerini kullanmıştı.

Oğuzhan Asiltürk kimdir?

25 Mayıs 1935 tarihinde dünyaya gelen Oğuzhan Asiltürk ilkokul, ortaokulu ve liseyi Malatya’da okudu.

İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi mezunu olan Oğuzhan Asiltürk, bir süre Serbest Müşavir Mühendislik, yaptıktan sonra siyasete atıldı.

Siyasi kariyeri boyunca 14 ve 15. Dönem Ankara; 19, 20 ve 21. Dönem Malatya milletvekilliği ile İçişleri, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıkları yaptı.

86 yaşında hayatını kaybeden Oğuzhan Asiltürk evli ve dört çocuk babasıydı.

Oğuzhan Asiltürk'ün siyasi kariyeri

MSP Davası sebebiyle bir yıl gözaltında kaldı. Sonra yargılandı ve beraat etti. 10 yıl süreyle siyasetten yasaklandı. Yasağı 1987 Anayasa referandumu ile kalktı. Yasağı kalktıktan sonra ilk kongrede RP'nin genel sekreterliğine seçildi. 11 yıl sonra tekrar Malatya'dan milletvekili seçildi. Fazilet Partisi'ne girdi. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan'ın ölümünün ardından Saadet Partisi'nin YİK başkanlığına seçilen Asiltürk'ün, ayrıca kaleme aldığı "Sosyal Yapının Güçlendirilmesi" adlı bir kitabı bulunmaktadır.

Türkiye siyasetini yoğun biçimde meşgul eden askeri müdahaleler konusunda kendine has fikirler beyan eden Oğuzhan Asiltürk, Ergenekon ve Balyoz davalarıyla orduda bulunan Anti-Amerikancı kadroların tasfiye edildiğini iddia etti. Yine 28 Şubat sürecinin de ordunun tamamına mâl edilemeyeceğini savunan Asiltürk, bir grup cuntacı generalin medya, iş adamları ve diğer siyasi partilerin de desteğiyle 28 Şubat sürecini başlattığını ifade etmektedir.

Saadet Partisi'nin kurucuları arasında yer aldı.

7 Ocak 2021'de Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Asiltürk, Erdoğan'ın kendisine İstanbul Sözleşmesi'nin kalkacağını söylediğini belirtti. 20 Mart 2021'de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekildi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@