Zorunlu hizmet affı bekleyen öğretmenler...

Son zamanlarda  MEB,deki en önemli gundem konularından birisi de bınlerce kişinin umutla beklediği zorunlu hizmet muafiyetidir.

Öğretmenler 13.03.2017, 22:16
Zorunlu hizmet affı bekleyen öğretmenler...

Kamu Gündemi Özel Haber -       ZORUNLU HİZMET AFFI İSTEYEN ÖĞRETMENLER MEB DEN MÜJDE BEKLİYOR…

Son zamanlarda  MEB,deki en önemli gundem konularından birisi de bınlerce kişinin umutla beklediği zorunlu hizmet muafiyetidir.

Facebook  da “ZORUNLU HİZMET AFFI İSTEYEN ÖĞRETMENLER 2017’’ adlı 31.000 üyesi bulunan ,aileleriyle birlikte 1,5 milyon olan bu grup zorunlu hizmet muafiyeti için referandum öncesi ‘zorunlu hizmet affına EVET’ demektedir.

İşte o öğretmenlerin açıklaması;

1) Sözleşmeli öğretmenliğin gelmesi ile, ilk ataması yapılan bütün öğretmenler 6 yıl atandıkları kurumda çalışmak zorundadır. Bu nedenle zorunlu hizmetin olması gereksizdir.

2) FETÖ terör örgütü kapsamında binlerce öğretmen görevden alınmış ve örgütün okulları devlete bağlanmıştır. Bu doğrultuda zorunlu hizmet bölgeleri dışında birçok öğretmen açığı ortaya çıkmıştır

. 2000 ve 2010 yılında öğretmenlere zorunlu hizmet affı çıktı. Geçmişte örnekleri olan bir uygulama. Geçmişte uygulandıysa, şimdi de uygulanabilir... Zorunlu hizmete tabi bütün öğretmenlere af gelmesini istiyoruz...

Öğretmenlere zorunlu hizmetin kaldırılmasına yönelik taleplerinin gerekçesini sorduk, aldığımız cevapları aşağıda yayımlıyoruz:

-Sözleşmeli öğretmenlik geldiği için yeni atananlar zaten 5-6 yıl doğuda çakılı kalacaklar. Yeni alımlarla Doğu’da açık kalmayacaktır. Zorunlu hizmetin artık bir esprisi kalmadı.

-Eşi öğretmen olan üniversite mezunları,  Doğu’da eşiyle birlikte kaldığı için işsiz bir şekilde beklemektedir. Belki başka şehirlerde iş bulma şansı olacak ama bu sefer de zorunlu hizmetten dolayı öğretmene tayin hakkı verilmemektedir.

-Evli öğretmenler özür grubundan tayin istediği için zorunlu görevleri ertelenmektedir ama bekar öğretmenlerin hiçbir şansı yok. Eşitlik açısından zorunlu hizmet uygulaması kaldırılmalıdır.

-Bazı meslek dersi öğretmenlerin ataması zorunlu görev kapsamında olmayan okullara yapılmıştır. Bu öğretmenlerin fazla alternatifi olmadığı için okullarında görev yapmayı sürdürmektedir. Zorunlu hizmet affıyla meslek öğretmenleri de kendi okullarında gönül rahatlığıyla çalışabilecektir.

-Özür grubu tayinleriyle zorunlu hizmet bölgesinde olmayan okula atananlar zorunlu hizmet affıyla rahatlamış olacaklardır.

-Eşi polis ya da asker olan kişiler zaten onlarla Doğu’da yaşıyor ama okul zorunlu hizmetten sayılmadığı ve bazı bölümlerin okul seçme şansı sınırlı olduğu için zorunlu hizmeti yapamamaktadır tekrar gitmemek için her yıl erteletiyorlar.  Bu ve benzeri sebeplerle erteletenlerin mağduriyetinin giderilmesi için af çıkarılmalıdır.

Zorunlu hizmet affı isteyen ogretmenlerimizin  çalışmaları da hız kesmiyor:

    Zorunlu hizmet affı isteyen ogretmenlerimiz   bimer,cimer,alo 147 ,A.K.İ.M ve M.E.B e yüzlerce mesaj atarak isteklerini belirtmişlerdir.T.B.M.M de imza dilekçesi oluşturmuş  ve change-org.da da imza kampanyası başlatarak binlerce kişinin desteğini almiştir.Bazı öğretmen sitelerinde yapılan ‘zorunlu hizmet affı gelmeli mi ?’ diyerek bu konu üzerinde anketler yapılmış ve affı isteyenlerin %90 larda oldugu görülmüştür.Aynı zamanda da sosyal medyada ki çalışmaları da hız kesmemektedir.Meb.bakanı,meb müstesarı,insan kaynakları genel müdürlüğüne her gün facebook ve twitter üzerinden mesaj yazmaktadırlar.

Eğitim –bir-sen sendikasına da yuzlerce mail atmış ve sendikanın da desteğini almıştır.

Ayrıca her ilden bazı grup uyeleri bulundukları ildeki eğitim-bir-sen i ziyaret etmiş ve gerekçelerini belirten dosyalarını teslim etmişlerdir
 

Olumlu bir sonuç elde etmek isteyen öğretmenler daha önce de M.E.B İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu'yu ziyarete gitmiş ve Genel Müdür Özel Kalemi Bekir Aydoğan ile yaptıkları görüşmede  zorunlu hizmet affı taleplerini bir kez daha dile getirmiş  ve hazırladıkları dosyayı sunmuştur..Anlaşılan o ki müjdeli haber gelene kadar grup etkinliklerine devam edecektir

        2000 ve 2010 yıllarında yapılan bu uygulama bu sene tayin dönemi öncesinde muhakkak yapılmalıdır. Meb,31.bin kişilik bu grubun isteğini göz ardı etmemeli ve en kısa zamanda müjdeyi vermelidir.

Yorumlar (2)
ziyzretçi 4 yıl önce
kusura bakmayın ama bu gerekçe olarak sunulan maddelerin hiçbir geçerliliği yoktur, sudan sebepler bunlar...
bir öğretmen 3 yıl önce
Biz zorunlu hizmetimizi yaparken ayni okula çivi cakanlarin ayrıcalığı nedir acaba ? Ben doğunun zor sartlariyla mucadele ederken düzgün bir okul yoluna bile sahip degilken diger arkadaslarimizin rahatligina kenetlenmeleri de vatan icn ne kadar fedakar olduklarını apaçık gosteriyor.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@