TEOG SINAVI ÖNCESİ EBEVEYNLERE ALTIN ÖNERİLER

Eğitmen Koray Varol, 26 -27 Nisan’da gerçekleşecek TEOG sınavı öncesi hem öğrencilere hem de ebeveynlerine özel tavsiyelerde bulundu.

Öğretmenler 11.04.2017, 08:15 11.04.2017, 08:20
TEOG SINAVI ÖNCESİ EBEVEYNLERE ALTIN ÖNERİLER


Eksikler Tamamlanmalı

 
Kısıtlı süreleri kalmasına rağmen öğrenciler, stres yapmadan eksikliklerini planlı bir şekilde giderebilirler. Deneme sınavı öğrencinin hem sınava odaklanmasını hem de eksikliklerini fark etmelerine yardımcı olur.Velilerin çocuklarına evde deneme testi uygulamaları yaptırması, eksiklerini daha net görmelerini sağlar.

TEOG sınavının bu 2. bölümünde çocuklara sınav sistemi ile alakalı teknik bilgiler verilmeli. “Kaç soru gelecek, konu dağılımları nasıl olacak? Bu sorular için ne kadar süremiz var?” gibi.

Çocukların Kaygıları Giderilmeli
Çocuklar, sınavın tam olarak ne olduğunu bilmediği için kaygı geliştirir. Sınavda başarılı olmak için öncelikle çocuğun o bilgiyi bilip bilmediği üzerinden olaya yaklaşmak gerekir.

Çocuk başarılı oldukça güven kazanır. Sınavda neyin, nasıl sorulacağını anlatmak çocuğu rahatlatır, endişelerini azaltır. Bunun için de çocuğa sınava nasıl yaklaşması gerektiğinin anlatılması gerekir.

Sonuca Değil, Soru Çözmeye Odaklanılmalı
Bazen öğrenciler sınavın sonucunu düşünmekten sınava odaklanamıyor. Bu nedenle ailelerin çocuğu sonuca değil, soru çözmeye teşvik etmesi başarıya daha çok katkı sağlıyor. Öğrenciye özgüven artırıcı konuşmalar yapılması ve gerçekçi olarak eksiklerin üzerine gidilmesi önemlidir.


Sorular Tekrar Tekrar Gözden Geçirilmeli
Özgüvenin az olması sınava negatif etki yapabilir ancak özgüvenin çok yüksek olması da bazen sınav sonuçlarını olumsuz etkiler. TEOG sınavları zamanlama olarak diğer seçme ve yerleştirme sınavlarına oranla daha geniş bir süreye sahip sınavlardır. Her test 20 tane soru sorar, 40 dakika verir ve yanlış doğruyu götürmez. Bu 20 sorunun hepsiyle uğraşmak, sonuna kadar hepsini yapmak önemlidir.

Matematik ve Fen ve Teknoloji testlerinde sınavı bitirdikten sonra soru kâğıdının üzerinden çözümlerini silip bastan tekrar çözmek, bulunan çözümleri yerine koyarak kontrol etmek hataların önüne geçmek için iyi bir yoldur.

Türkçe ve İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi sınavlarında soruları tane tane okuyup sorunun kendi bütünlüğü içinde değerlendirip yapılması çok önemlidir. Özellikle paragraf ve metin verilen sorularda soruyu paragrafa göre cevaplamak gerekir.

Yanlış Doğruyu Götürmüyor, Boş Soru Kalmamalı
Çocuğun kendi kendini “ben bu sınavı başarırım” diye motive etmesi, sonuçları pozitif anlamda bir tık daha ileri götürür. TEOG gibi yanlışların doğruları götürmediği bir sınavda çocuğun bilmediği soruyu boş bırakmaması gerekir. Ancak cevap verirken en olurunu bulmaya çalışıp onun üzerinden işaretleme yapması önemlidir.

Yazar: Classloom Blog İçerik Ekibi


Kaynak:http://blog.classloom.com/tr/teog-sinavi-oncesi-altin-oneriler/ (Öğretmen Diyarı)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@