Suriye Sınırı İçin Zorunlu Hizmet Süresi Revize Edilmelidir

Eğitimci yazar Mehmet Güleç, sitemiz kamugundemi.com'a özel yazdığı makalesinde; Suriye Sınırı İçin Zorunlu Hizmet Süresisinin Revize Edilmesi gerektiğini belirtti.

Öğretmenler 02.11.2016, 00:41
Suriye Sınırı İçin Zorunlu Hizmet Süresi Revize Edilmelidir
Eğitimci yazar Mehmet Güleç, sitemiz kamugundemi.com'a özel yazdığı makalesinde; Suriye Sınırı İçin Zorunlu Hizmet Süresisinin Revize Edilmesi gerektiğini belirtti.

Suriye’de altı yıldır devam eden iç savaş, sadece Suriye’yi değil bölgeyi de etkiler olmuş hatta öyle ki bu sorun ya da sorunlar kıtayı da aşarak Avrupa’ya kadar uzanmıştır. Lakin Suriye’deki iç savaştan en çok etkilenen ülke hiç şüphesiz ki Türkiye olmuştur. Bilhassa da Suriye sınırındaki il ve ilçelerimiz sınırın öte yanında yaşanan bu iç savaştan büyük yaralar almıştır ve almaya da devam etmektedir.

Suriye sınırında yer alan iller son yıllarda ciddi anlamda tedirgin durumdadır. Kilis ve Gaziantep’e düşen roket mermileri bu endişeyi daha da artırmıştır. Bilhassa birkaç ay önce Gaziantep’te yaşanan roket tedirginliği buna bir örnektir. Gaziantep Havalimanı’nın sınıra kuş uçumu 30 kilometre mesafede bulunmasına rağmen roket mermisine maruz kalması bu endişenin boyutunu gözler önüne sermiştir. Yani karşı taraftan atılan roket mermilerinin etki gücüne göre sınırdan itibaren 30 kilometre içeriye kadar ki olan hattı tehdit ettiği bir gerçektir. Siz ne kadar önlem alırsanız alın o roketi önleyemezsiniz. Bu bağlamda Suriye sınırında görev yapan tüm kamu çalışanlarımızın bu haklı endişelerini siz kamuoyunun vicdanlarına bırakıyoruz. Suriye sınırında yer alan başta Kilis olmak üzere Gaziantep’in ve Şanlıurfa’nın sınır ilçelerinin durumlarına göre zorunlu hizmet sürelerinin azaltılması ve burada görev yapan kamu görevlilerimize maddi-manevi destek olunması büyük önem arz etmektedir.

Suriye Hududunda son birkaç yıldır yaşanan gelişmeler birçok kamu görevlimizi ve bölge halkını tedirgin etmekte, söz konusu bu durumun sebep olduğu olumsuzluklarda kamu çalışanlarımızın günlük yaşamlarına yansımaktadır. Bu çerçevede yaşanan mağduriyetler ve mahrumiyetler için kamu çalışanlarımızın özlük haklarında bir iyileştirmenin motive edici olacağı kuşkusuz ki bir gerçektir. Unutulmasın ki bu tip bölgelerde kamu personelinin daha verimli çalışabilmesi için sunulan maddi-manevi iyileştirmeler bölge halkına sunulan kamu hizmetlerinin de verimliliğini artırmaktadır. Doğu veya zorunlu hizmet bölgelerine sağlanacak teşvik sayesinde bölgede çalışan kamu personeli Doğu veya zorunlu hizmetini yaparken maddi-manevi daha rahat olacağı için sunulacak hizmetin de kalitesini artacaktır. Bu çerçevede sınırın öte yanında yaşanan lakin sınır ilçelerimizi de etkileyen bu süreçte görev yapan kamu personelimizin görev süresinin azaltılması yerinde bir karar olacaktır. Yıllardır süren savaşta hudut ilçelerimiz birçok kez zarar görmüş olup bölgeye ilk defa gelerek ortama adapte olmaya çalışan kamu personelimizin yaşadığı sorunlarda maddi-manevi yanlarında yer alınması vicdani bir yükümlülüktür.

Bu temennilerle sınırın öte tarafında yıllardır süren savaşın biran evvel son bulması, bu süreçte yıpranmış kamu çalışanlarımıza da bir iyileştirme yapılması temennisiyle, saygılarımı sunarım.  
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@