Sözleşmeli öğretmenlik mülakatında isyan büyüyor

SÖZLEŞMELİ öğretmenlik için ataması yapılmayan öğretmen adayları, mülakat sonuçlarına tepki gösterdi.

Öğretmenler 30.09.2016, 18:25
Sözleşmeli öğretmenlik mülakatında isyan büyüyor
SÖZLEŞMELİ öğretmenlik için ataması yapılmayan öğretmen adayları, mülakat sonuçlarına tepki gösterdi. Atanamayan Güldane Taş, "Yüksek puanlar almamıza rağmen, komisyon jürilerinin birkaç dakika süren ve öğretmenlik mesleği ile örtüşmeyen suallere maruz kaldık. Adaletten uzak bu uygulamanın kaldırılmasını ve atamalarımızın KPSS puanları ile yapılmasını istiyoruz" dedi.

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Sonuçların açıklanmasıyla beraber, bazı adaylar mutlu olurken, bazı adaylar ise sonuçlara tepki gösterdi. İzmir'de atanamayan öğretmen adayları mülakat uygulamasına tepkilerini Konak'taki Saat Kulesi önünde yaptıkları basın açıklamasıyla gösterdi. 

40 adayın katıdığı açıklamada mülakat kavramının anlam ve öneminin tamamen değiştiğini öne süren Güldane Taş, "Biz öğretmen adayları daha önce KPSS süzgecinden geçirildikten sonra puanlarımıza ve sıramalarımıza göre tercih yaparken bugün son Kanun Hükmünde Kararname'yle getirilip adına 'mülakat' denen bu bozuk teraziyle bir kez daha sınanmakta ve malesef adil olmayan sonuçlarla karşı karşıya bırakılmaktayız. Yıllarını heba eden, yemeyen, içmeyen, yüksek puanlar almamıza rağmen komisyon jürilerinin sadece bir kaç dakika süren ve öğretmenlik mesleği kelimesi ile örtüşmeyen suallere maruz kaldık. Adaletten uzak, hak, hukuk çerçevesi dışında ayrımcılığın kol gezdiği bu uygulamanın en kısa sürede kaldırılmasını ve atamalarımızın KPSS puanlarımızla yapılmasını istiyoruz. Bu sınava giren 310 bin öğretmenin ortak kararıdır" dedi. (DHA)
Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@